Мінрозвитку започатковує програму “єЖиття” для підтримки внутрішньо переміщених осіб
Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрозвитку) розробляє нову комплексну програму “єЖиття”, спрямовану на розв’язання проблем внутрішньо переміщених осіб та реінтеграцію тимчасово окупованих територій (ТОТ).

Про це повідомив заступник міністра розвитку громад та територій України Олексій Рябикін в Укрінформі під час брифінгу “100 днів нових повноважень Мінрозвитку: внутрішньо переміщені особи та тимчасово окуповані території”.
За його словами, “єЖиття” охоплює всі сфери проблематики внутрішнього переміщення, а її основною частиною є питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Крім житлових питань, програма охоплює доступ до:
- освітніх послуг;
- соціальних сервісів;
- медичних послуг;
- створення можливостей для підприємницької діяльності ВПО за новим місцем проживання.
“Особлива увага в програмі приділяється збереженню локальної ідентичності переселенців з тимчасово окупованих територій”, – пояснив урядовець.
Презентація програми “єЖиття” відбудеться після її схвалення президентом України та всіма залученими стейкхолдерами.
Рябикін також зазначив, що майже 19% території України з 2014 року є тимчасово окупованими, що спричинило переміщення понад 2,8 мільйона людей на підконтрольні території.
Крім того, додав урядовець, наразі існує розбіжність у даних щодо кількості ВПО в Україні. За реєстрами Міністерства соціальної політики, їх налічується 4,6 мільйона, тоді як, за даними Міжнародної організації міграції, – 3,5 мільйона.
“Отже, пріоритетом відомства наразі є встановлення точної кількості переміщених осіб з окупованих територій та визначення їхніх потреб у житлі, соціальній інтеграції та інших сферах, тому Мінрозвитку спільно з Мінсоцполітики та Мінцифри працює над оновленням реєстрів ВПО для формування ефективної державної політики на основі достовірних даних”, – підсумував Олексій Рябикін.
Нагадаємо, Верховна Рада в першому читанні проголосувала проєкт закону про внесення змін до Закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” та інших законів України № 12301. Законопроєкт має на меті суттєво покращити механізми допомоги ВПО та дозволить їм інтегруватися в громади з чіткими гарантіями від держави, адже чинна, ухвалена ще в жовтні 2014 року редакція закону, як указувала правозахисна спільнота, не відповідає сучасним викликам.
Напередодні Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії Росії, оприлюднила нову дорожню карту законопроєктів до 13-ї парламентської сесії. У документі правозахисники визначили перелік тих законопроєктів, що важливо ухвалити, а також тих, які не варто ухвалювати без доопрацювання або взагалі краще не ухвалювати, щоб не нашкодити потерпілим від війни громадянам.