Мешканці окупованих територій можуть отримати український паспорт за допомогою свідків через відеозв’язок
Після змін у законодавстві мешканці тимчасово окупованих територій (ТОТ) Криму, Півдня та Сходу України можуть отримати український паспорт.
Про таку можливість нагадала адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.
Правозахисниця нагадала, що в листопаді 2022 року змінився порядок встановлення особи для мешканців окупованих територій.
“Урядовці додали до законодавства такий шлях ідентифікації, як відеозв’язок. Тобто особа, якій уже виповнилося 18 років і яка не має паспорта громадянина України, має обов’язково пройти процедуру встановлення особи. За відсутності документів з фотокарткою така людина мала привезти свідків до Державної міграційної служби (ДМС). Зараз же Кабмін дозволив, щоб свідок міг підтвердити особу заявника засобами відеозв’язку”, – пояснила Альона Луньова.
Тепер, як пояснила правозахисниця, якщо людина приїхала з ТОТ, а всі родичі в неї залишилися там, вони можуть свідчити для встановлення особи заявника або заявниці без виїзду з ТОТ чи перебуваючи в інших країнах.
8 лютого голова ДМС Наталія Науменко повідомила, що співробітники Дарницького відділу Центрального міжрегіонального управління ДМС у Києві та Київській області змогли провести таку процедуру для 25-річної дівчини з Криму.
Вона розповіла, що, коли тій було 15 років, росіяни тимчасово окупували Кримський півострів. Тоді її батьки вирішили залишитися вдома, і на рідній землі дівчина не мала змоги оформити українські документи.