Закордонний та внутрішній паспорт України під час війни: як отримати, завершити оформлення, продовжити дію

Дата: 18 Квітня 2022

З початком широкомасштабного вторгнення Росії в Україну мільйони українців були вимушені переїхати до безпечніших регіонів, подалі від бойових дій, або покинути тимчасово окуповані російською армією населені пункти. Для багатьох з них гостро постало питання оформлення документів.

На найпоширеніші запити щодо закордонного паспорта та паспорта громадянина відповіли в Державній міграційній службі України. 

Чи можливо продовжити термін дії закордонного паспорта попередніх зразків? Йдеться про небіометричний закордонний паспорт громадянина України, закордонний паспорт, термін дії якого закінчився у 2021 році, радянський закордонний паспорт зразка 1991 року.

Строк дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон, які було оформлено з використанням бланків, затверджених постановами Кабміну № 1725 від 23 грудня 2004, № 858 від 26 червня 2007 та № 152 від 7 травня 2014 року, може бути продовжено.

Це, зокрема, стосується тих паспортних документів для виїзду за кордон, строк дії яких продовжувався. Однак у цьому разі важливо, щоб у наявності були записи, які підтверджують факт продовження строку їхньої дії.

Водночас строк дії паспорта для виїзду за кордон неможливо продовжити в разі:

встановлення фактів припинення особою громадянства України;

смерті особи, на ім’я якої було видано закордонний паспорт;

якщо закордонний паспорт заявлено втраченим чи викраденим або визнано таким, що оформлено з порушенням законодавства.

Чи можна отримати готовий паспорт не в тому територіальному підрозділі ДМС України, до якого було подано документи для його оформлення?

В умовах воєнного стану, введеного на території України через російську агресію, ситуація з логістикою доставлення паспортних документів не є сталою і часто змінюється. Тому в міграційній службі порадили кожному громадянину, який стикається з такою проблемою, з’ясовувати свій конкретний випадок безпосередньо в працівників ДМС у тому територіальному підрозділі, який цікавить людину.

Для цього відновили роботу телефонних гарячих ліній у тих територіальних органах та територіальних підрозділах ДМС, які розташовані в безпечних регіонах, де не ведуться активні бойові дії. Контакти можна знайти тут.

Водночас 16 березня відновлено роботу телефонів гарячої лінії апарату ДМС, на які можна звернутися з питаннями щодо надання адміністративних послуг та перевірки стану оформлення документів.

Зокрема, з питань надання адміністративних послуг звертайтеся за номерами:

+38-050-138-29-11 (Vodafon) – тільки голосові дзвінки;

+38-096-915-00-28 ("Київстар") – голосові дзвінки; за цим номером ви також маєте можливість спілкуватися з оператором в месенджері Whatsapp за допомогою текстових повідомлень (без голосових дзвінків).

Час роботи гарячої лінії: з 9.00 до 18.00.

Чи можна завершити оформлення паспортного документа й отримати його не в тому територіальному підрозділі ДМС, у якому подавалися документи для оформлення?

Так, це можливо. Для цього людині необхідно звернутися до територіального підрозділу ДМС за місцем фактичного проживання та подати письмову заяву, у якій зазначити:

персональні дані особи, на ім’я якої оформлюється паспорт (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження);

назву територіального органу / територіального підрозділу ДМС / ЦНАП / ДП "Документ", куди подавалися документи;

обставини, через які виникла потреба перевести заяву-анкету та видати виготовлений паспорт в іншому територіальному підрозділі ДМС.

Отже, розгляд заяви-анкети про оформлення паспорта громадянина України / паспорта громадянина України для виїзду за кордон буде переведено до того підрозділу, який зазначено в заяві. А згодом туди ж буде доставлений виготовлений паспортний документ.

Чи варто під час воєнного стану платити підвищену суму адміністративного збору за термінове оформлення документів?

Термінове оформлення триває 10 робочих днів для ID-картки та сім робочих днів для паспорта для виїзду за кордон.

В умовах воєнного стану є певні проблеми з доставленням продукції до територіальних органів та підрозділів ДМС, які працюють, і, відповідно, з дотриманням встановлених законодавством строків оформлення документів. Тому працівники органів Міграційної служби інформують про це заявників, які бажають подати документи на оформлення ID-картки або закордонного паспорта громадянина України, і не рекомендують платити підвищену суму адміністративного збору за термінове оформлення таких документів.

Водночас у ДМС звернули увагу на те, що на час воєнного стану в Україні зупинено строки надання адміністративних послуг суб’єктами їхнього надання та строки видавання документів дозвільного характеру дозвільними органами. Це передбачено статтею 64 Конституції України, статтями 12-1, 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", указом президента від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", постановою Кабміну від 28 лютого 2022 року № 165 "Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб".

Працівники ДМС відмовляють в оформленні ID-картки замість тієї, термін дії якої закінчився, або у вклейці фото в паспорт громадянина України зразка 1994 року у зв’язку з тим, що на час воєнного стану ці документи вважаються дійсними. Чи обґрунтована така відмова?

Наразі територіальні підрозділи ДМС здійснюють оформлення паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України зразка 1994 року після досягнення 25- й 45-річного віку. Тож відмова в прийнятті заяв та наданні вказаних адміністративних послуг є необґрунтованою, якщо технічні умови в територіальному органі / територіальному підрозділі ДМС під час воєнного стану дозволяють це робити.

Крім того, ДМС поінформувала Міністерство внутрішніх справ, Міноборони, Службу безпеки України, Національну поліцію, Національну гвардію України, адміністрацію Держприкордонслужби, Державну митну службу України, ГУДМС, УДМС в областях, ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області про те, що громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, на період воєнного стану повинні мати із собою документи, що посвідчують їхню особу та підтверджують громадянство України чи спеціальний статус (лист від 1 березня 2022 року № 6-3000/1-22). Зокрема, такими документами для громадян України є паспорт громадянина України у формі ID-картки або книжечки, а також паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Для іноземців та осіб без громадянства це посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця та посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Усі зазначені документи мають певний строк дії. Однак зрозуміло, що на період дії воєнного стану в громадян України, іноземців та осіб без громадянства обмежена можливість обміну документів, які посвідчують особу, підтверджують громадянство чи спеціальний статус, або вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України після досягнення 25- й 45-річного віку.

Отже, було запропоновано, що до відповідного нормативного врегулювання або відновлення роботи ДМС у повному обсязі під час перевірки документів для посвідчення особи, підтвердження громадянства України чи спеціального статусу зазначені особи можуть показувати документ, строк дії якого закінчився, або документ, до якого своєчасно не вклеєно фотокартку, як документ, що посвідчує особу.

Це передбачено вимогами Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1456.

Зазначені документи в період запровадженого в Україні воєнного стану є такими, що дійсно посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи та є чинними на території України в частині щодо посвідчення особи, підтвердження громадянства України чи її спеціального статусу.

Де можна переглянути статус оформлення паспортного документа і що робити в разі повідомлення про помилку?

Дізнатися про стан оформлення та виготовлення паспортних документів можна за допомогою відповідного електронного сервісу "Перевірка стану оформлення документів", доступного за цим посиланням.

Що робити громадянину, якщо під час перевірки стану оформлення паспортного документа на сайті ДМС України відбиваються нижчеперелічені статуси? 

"Під час персоналізації документа ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" виявлено помилку в наборі даних /дата/. Помилку буде виправлено, а документ повторно скерують на персоналізацію до ДП "Поліграфічний комбінат "Україна".

Найчастіше відображення таких статусів означає, що документи для оформлення паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду за кордон подавалися в тому територіальному підрозділі ДМС, який наразі не працює через складну безпекову ситуацію в тому населеному пункті, де цей підрозділ ДМС розташований. У такому разі ми також просимо громадян з’ясовувати свій конкретний випадок, звернувшись за номерами гарячих ліній апарату ДМС України або тих територіальних органів і територіальних підрозділів ДМС, які розташовані в безпечних областях України.

"Під час персоналізації документа ДП "Поліграфічний комбінат "Україна" виявлено помилку в наборі даних /дата/. Вам необхідно особисто звернутися за місцем подання заяви-анкети".

Цей статус означає, що в процесі персоналізації документа виявлено технічні помилки – неякісне фото, оцифрування відбитків пальців тощо. Необхідно особисто з’явитися до того підрозділу Міграційної служби, до якого подавали документи.

Якщо підрозділ не відновив роботи або особа перебуває в іншому регіоні, то потрібно з’явитися до будь-якого підрозділу, що працює, за місцем перебування із заявою про переспрямування оформлення документа до цього підрозділу, заява має бути на ім’я голови служби.

Що робити, якщо повідомлення про помилку в електронному сервісі з перевірки оформлення документів тримається понад три тижні?

ДМС дає поради щодо двох типів ситуації.

Перша – підрозділ, до якого подавали документи, не відновив роботи.

У такому разі варто звернутися до територіального підрозділу служби за місцем фактичного проживання та подати письмову заяву, у якій зазначити таку інформацію:

дані особи, на ім’я якої оформлюється паспорт (прізвище, ім’я, по батькові, дата народження); назва територіального органу / територіального підрозділу ДМС / ЦНАП / ДП "Документ", куди подавалися документи;

обставини, через які виникла потреба перевести заяву-анкету та видати виготовлений паспорт в іншому територіальному підрозділі ДМС.

Отже, розгляд заяви-анкети про оформлення паспорта громадянина України / паспорта громадянина України для виїзду за кордон буде переведено до того підрозділу, який зазначено в заяві. А згодом туди ж буде здійснене доставлення виготовленого паспортного документа.

Друга – підрозділ, у який подавали документи, відновив роботу.

Підрозділи міграційної служби перевантажені, тому можливі затримування. Ваш паспорт обов’язково буде виготовлений.

Коли в Україні розпочалася війна, міграційна служба була змушена тимчасово зупинити роботу власних інформаційних систем. Поки вони не працювали, деякі підрозділи ДМС видавали готові паспортні документи, які було можливо забрати без повної верифікації, лише за підписом.

На той час такі документи вважалися частково недійсними, до прикладу в разі перетину кордону. Однак наразі, коли системи в безпечних регіонах нашої країни знову працюють у повному обсязі, людям не потрібно повторно звертатися до підрозділів ДМС для так званої активації свого біометричного паспортного документа.

Повторно відвідувати підрозділ міграційної служби не потрібно. Після відновлення роботи в повному обсязі ті підрозділи ДМС, які здійснювали видавання паспорта лише за підписом, надіслали до апарату ДМС (до Департаменту інформатизації, телекомунікацій та захисту інформації) листи з інформацією про такі паспортні документи для подальшого внесення даних до реєстру – відмітки про видавання паспортів проставляються вручну, після чого паспорт громадянина України, до прикладу, може почати відбиватися в застосунку "Дія", для формування е-паспорта.

Тобто, якщо паспорт видано в період, коли інформаційні бази ДМС не працювали, це не означає, що він є недійсним. Це не так: ці паспорти дійсні й можуть посвідчувати особу та підтверджувати громадянство людини.

Чи можна оформити паспорт громадянина України в консульстві за кордоном?

Це питання належить до компетенції Міністерства закордонних справ України. Усю необхідну контактну інформацію МЗС України радимо шукати на їхньому офіційному вебсайті або на офіційній сторінці міністерства у фейсбуку.

Чи можна переслати готовий паспортний документ громадянина України за кордон?

Наразі такого алгоритму дій ДМС України не має. Однак, якщо така можливість з’явиться, ми неодмінно повідомимо про це нашим співвітчизникам, які мають потребу оформити паспортний документ за кордоном.

Чи може батько отримати закордонний паспорт дитини, якщо документи на оформлення подавала мати?

Відповідно до вимог порядку, затвердженого постановою КМУ від 7 травня 2014 року № 152, паспорт для виїзду за кордон отримує заявник, тобто той з батьків, хто подавав заяву-анкету.

Паспорт для виїзду за кордон, оформлений на ім’я особи, яка не досягла 12-річного віку, може бути виданий особі, уповноваженій на це законним представником на підставі довіреності, засвідченої в установленому порядку.

Паспорт для виїзду за кордон, оформлений особі віком від 12 до 16 років, може бути виданий особі, уповноваженій на це законним представником на підставі довіреності, засвідченої в установленому порядку, за умови присутності особи, на ім’я якої оформлено паспорт для виїзду за кордон.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter