“Лякають думки про те, хто стане наступним”: росіяни провели у Херсоні серію нічних обшуків
У ніч на 12 серпня у тимчасово окупованому Херсоні російські військові провели серію нічних обшуків у місцевих жителів.
Про це розповів перший заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський.
Жодних подробиць щодо того, де саме проходили обшуки та у скількох саме херсонців побували росіяни, Соболевський не повідомив.
Місцеве видання “Мост” 11 серпня писало про обшуки гаражів в херсонському кооперативі “Сигнал” й приватних будинків в Дніпровському районі.
“Все в кращих традиціях 30-х років СРСР. Для людей набагато страшніше не звуки прильотів, коли працюють ЗСУ, а шум мотора військового “Урала”, лайка з російським акцентом у себе на подвір’ї та думки, за ким приїхали цього разу”, – прокоментував ситуацію Соболевський.
Херсонщина, за підрахунками правозахисників Центру прав людини ZMINA та Медійної ініціативи за права людини, є одним з окупованих регіонів, де викрадають людей найбільше. Часто викрадених примушують до знімання у пропагандистських роликах.
Ще одним регіоном, де росіяни активно викрадають людей, є Запоріжчина. До прикладу, у Мелітополі після кожного удару ЗСУ окупанти починають нову хвилю репресій, а від деяких викрадених вимагають десятки тисяч гривень за звільнення.
Нещодавно окупанти викрали блогера і волонтера Ігоря Котелевича, який займався доставлянням продуктів та ліків для херсонців.
Серед полонених Росією українців понад 1,5 тисячі цивільних, яких тримають як “обмінний фонд”.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.