Кримським “cлідчому” та “судді” повідомили про підозри за кримінальне переслідування політв’язня Нарімана Джеляла

Дата: 13 Вересня 2022
A+ A- Підписатися

Прокуратура Автономної Республіки Крим і міста Севастополя повідомила про підозри окупаційним слідчому та судді за незаконне кримінальне переслідування першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла.

Про це інформує пресслужба відомства

Наріман Джелял

Дії “слідчого” незаконного формування “Управління ФСБ Республіки Крим” та “судді” так званого “Київського районного суду Сімферополя” прокуратура кваліфікувала як порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

Слідчі вказують, що підозрювані знали про наявність міжнародного збройного конфлікту на території Криму (його окупацію). Водночас вони знехтували положеннями Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, брали безпосередню участь у реалізації політики держави-окупанта, яка спрямована на зміну демографічного складу населення тимчасово окупованого Криму та витіснення українських громадян з його території за допомогою незаконного кримінального переслідування окремих груп населення.

Зі свого боку окупаційний “суддя” незаконно створеного “Київського районного суду м. Сімферополя” проігнорував те, що правосуддя на Кримському півострові повинне здійснюватися згідно із законодавством України, та незаконно розглядав клопотання про обрання та продовження запобіжного заходу Джелялу, йдеться в повідомленні.

“Показово, що незаконне кримінальне переслідування кримського активіста та політика Нарімана Джеляла окупанти розпочали відразу після його участі в минулорічному саміті Кримської платформи в Києві. Звісно, затримання пов’язане з його громадською та політичною діяльністю, висвітленням злочинів окупантів, свободою слова та боротьбою за права людини”, – прокоментував керівник Прокуратури АРК Ігор Поночовний і додав, що в такий спосіб окупанти намагаються дискредитувати українське населення півострова, показавши його як “злочинців”.

Водночас прокурор висловив переконання, що ані в України, ані в цивілізованого світу не залишилося жодних сумнівів із приводу того, хто справжній злочинець та має бути притягнений до належної відповідальності.

Ігор Поночовний

Підозрювані не коментували публічно обвинувачення українських слідчих. 

Нагадаємо, що 3 та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й повезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.

Увечері 4 вересня 2021 року стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.

Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових та Нарімана Джеляла в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.

За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.

7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що цю кримінальну справу Росія ініціювала через участь Нарімана Джеляла в тогорічному саміті Кримської платформи

Як відомо, 20 липня в “суді” Наріман Джелял дав розгорнуті свідчення та докладно розповів про своє затримання: тримання в підвалі, психологічний тиск і погрози. Окупаційні силовики ще тоді, у вересні 2021 року, відверто йому сказали, що справжньою причиною затримання є участь заступника голови Меджлісу в саміті Кримської платформи. 

Відомство нагадало, що Джелял був єдиним представником кримськотатарського народу, який живе в тимчасово окупованому Росією Криму та відкрито взяв участь у цьому саміті в Києві.

Оголошення вироку Наріману Джелялу та братам Ахтемовим призначено на 21 вересня, 10:00. Незаконна “прокуратура” в Криму запросила 15 років колонії для Джеляла та братів Ахтемових.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter