Кримський політв’язень Наріман Джелял став лауреатом правозахисної премії “Історія несправедливості”
Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял став лауреатом премії “Історія несправедливості” від правозахисної організації Чехії “Людина у біді”.
Про вручення премії українському політв’язню повідомили голова Меджлісу Рефат Чубаров та міністр закордонних справ Чеської Республіки Ян Липавський.
Пам’ятний знак премії передадуть на зберігання до Меджлісу кримськотатарського народу. Там він чекатиме часу, коли його зможуть вручити самому Наріману Джелялу.
“За дорученням близьких Нарімана Джеляла, позбавленого волі російськими загарбниками на 17 років і наразі етапованого до Сибіру, нагороду, яку вручили директор правозахисної організації “Людина в біді” Шимон Панек і міністр закордонних справ Чеської Республіки Ян Липавський, прийняв адвокат Микола Полозов”, – зазначив Чубаров.
Лідер Меджлісу Рефат Чубаров висловив вдячність Наріману Джелялу як “відданому синові кримськотатарського народу, чесному та мужньому громадянину України”.
“Усі наші зусилля спрямовані на скоріше звільнення нашої Батьківщини – Криму – від російських окупантів та визволення всіх співгромадян – в’язнів Кремля“.
Адвокат Микола Полозов розповів, що премію, яку започаткувала одна з найстаріших чеських правозахисних організацій “Людина в біді”, вручають щороку. Минулого року її лауреатом став український правозахисник, співзасновник Центру прав людини ZMINA Максим Буткевич, якого зараз утримують в російському полоні.
Нагадаємо, що 3-го та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й повезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місцеперебування зниклих.
Увечері 4 вересня 2021 року стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.
Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових та Нарімана Джеляла в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.
За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.
7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що цю кримінальну справу Росія ініціювала через участь Нарімана Джеляла в тогорічному саміті Кримської платформи.
У вересні 2022 року Нарімана Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом 700 тисяч рублів та обмеженням волі строком на півтора року.
Асана Ахметова засудили до 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.
Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.