Кошти для компенсації за зруйноване росіянами житло братимуть із арештованих активів “дочок” російських банків
Фінансування на компенсацію за зруйноване війною житло братимуть із кількох джерел, основна сума – від “Сбербанку” РФ.
Про це розповіла народна депутатка Олена Шуляк в інтерв’ю проєкту “Радіо Свобода”.
За її словами, фінансувати відшкодування зруйнованого під час повномасштабної війни житла будуть коштами державного та місцевих бюджетів, грошима від міжнародних донорів та коштом майбутніх репарацій РФ.
Наразі першим джерелом зараз є конфісковані кошти “дочок” російських банків.
У грудні 2022 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб перерахував до спеціального фонду 17 мільярдів гривень з рахунків Промінвестбанку та Міжнародного резервного банку (колишній “Сбербанк” Росії).
“Основна сума – від “Сбербанку” РФ. І ми якраз ці гроші планували витрачати на компенсації. Тому станом на сьогодні в нас точно є 17 мільярдів гривень. І 35 мільярдів прибутку Національного банку України теж можна буде використати на різні процеси, повʼязані з відновленням. Ми розраховуємо, що цього року компенсацію отримають десятки тисяч сімей“, – зазначила Шуляк.
Восени 2022 року вже понад 2,4 мільйона українців мали пошкоджене чи зруйноване внаслідок бойових дій житло.
У лютому 2023 року Верховна Рада ухвалила порядок компенсації за пошкоджене чи зруйноване через війну житло.
Відшкодування зможуть отримати громадяни України, які:
- є власниками майна;
- інвестували та фінансували будівництво об’єктів, щодо яких отримали право на виконання будівельних робіт і які не взяті в експлуатацію;
- є членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
- є спадкоємцями вищезазначених осіб.
Також компенсацію можуть отримати об’єднання співвласників, управителі багатоквартирних будинків, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.
Проте відшкодування не зможуть отримувати підсанкційні особи, засуджені за злочини проти нацбезпеки України, та їхні спадкоємці.
Подати заяву на компенсацію можна буде через “Дію”, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.
Нагадаємо, українці зможуть отримати перші компенсації за зруйноване або пошкоджене внаслідок російського вторгнення житло з травня цього року. Наразі близько 600 громад уже формуватимуть власну автоматичну чергу заявників на отримання житлового сертифіката.