Компанії Абрамовича понад 10 років забезпечували армію РФ – OCCRP

Дата: 26 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Понад 10 років структури металургійної та гірничодобувної компанії “Євраз”, що належить російському олігарху Роману Абрамовичу, співпрацювали з Росгвардією та підприємствами, які забезпечують армію та виробляють танки й вибухові речовини.

Про це повідомляє міжнародна платформа OCCRP – міжнародний проєкт із розслідування корупції та організованої злочинності, заснований у 2007 році об’єднанням ЗМІ та репортерів. 

Роман Абрамович та Давид Арахамія

Розслідувачі вивчили контракти із сайту держзакупівель та дійшли висновку, що з 2015 до 2018 року “Євраз ЗСМК” отримував контракти на доставлення толуолу з державного заводу, де виробляють боєприпаси та вибухові матеріали промислового призначення. Як повідомляє OCCRP, вартість виконання цих договорів становить понад 2,8 мільйона доларів.

Розташований у Нижньому Тагілі “Євраз НТМК” 2018 року продав сталь на суму 1,4 мільйона доларів Уралвагонзаводу, який виробляє танки та цивільну транспортну техніку.

Крім того, у 2016–2017 роках компанія передала на завод ванадієвий шлак, який використовується для виробництва зброї та легування сталі. Вартість цих контрактів – 227 тисяч доларів.

Оскільки в листопаді 2021 року російська влада засекретила всі закупівлі Росгвардії, ФСБ, ФСО та армії, чи триває ця співпраця зараз, невідомо.

OCCRP припускає, що так, посилаючись на дані американської розвідки, а також у зв’язку із законодавством РФ, що фактично зобов’язує такі компанії співпрацювати з військовими.

За даними розвідки, у травні Уралвагонзавод, де виробляють танки, тимчасово зупинив роботу через нестачу сировини. Водночас найдешевшою сировиною є сталь, а найбільшим виробником сталі в Росії якраз і є група компаній Абрамовича “Євраз”.

У березні 2022 року британська влада ввела санкції проти власника 29% акцій “Євразу” бізнесмена Романа Абрамовича, а в травні Лондон вніс до списку санкцій і сам “Євраз”.

Компанія, як указувала британська влада, могла бути залучена до надання послуг, що сприяли дестабілізації України. Зокрема, через постачання російським військовим заводам сталі для виготовлення техніки й куль. “Євраз” заявив, що співпрацює лише з підприємствами із цивільних секторів російської промисловості.

Роман Абрамович входить до списку найбагатших людей Росії. Його називали олігархом, близьким до президента Росії Володимира Путіна, хоча сам він це заперечує і в російському політичному житті участі не бере. Абрамович має російський та ізраїльський паспорти.

Після вторгнення Росії в Україну ЄС та Велика Британія запровадили санкції проти Абрамовича. Через це кілька хедж-фондів зі США заморозили його активи, Міністерство торгівлі США заборонило обслуговування його літака. 13 квітня суд острова Джерсі заморозив активи, пов’язані з Абрамовичем, на суму понад 7 млрд дол.

Бізнесмен через суд оскаржував у суді занесення його до списку санкцій ЄС. Як повідомляє видання The Times, російський олігарх заручився допомогою народного депутата Давида Арахамії, щоб позбутися санкцій. У написаному Арахамією листі йшлося, що Абрамович під час війни допоміг організувати “гуманітарні коридори, за допомогою яких евакуйовано понад 400 тисяч мирних жителів”. Адвокати олігарха використовували цього листа під час оскарження санкцій. 

Нагадаємо, Російська Федерація під час повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони, Кремль не збирається обмежувати свою військову агресію сходом і планує повне знищення України.

Із 24 лютого до 15 червня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4 452 випадки загибелі та 5 531 випадок поранень цивільного населення України після повномасштабного російського вторгнення. Серед загиблих – 1 712 чоловіків, 1 144 жінки, 107 дівчаток та 106 хлопчиків, а також 67 дітей та 1 316 дорослих, стать яких поки що невідома. Крім того, поранені 1 130 чоловіків, 785 жінок, 124 дівчинки, 163 хлопчики, а також 172 дитини та 3 157 дорослих, стать яких невідома. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

Руйнування в м. Тростянець, Сумська область

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

За даними президента України Володимира Зеленського, з початку повномасштабного вторгнення Росія незаконно депортувала 2 млн громадян України до різних регіонів своєї території.
 
Після обстрілів, зокрема, Сергіївки на ОдещиніКременчука на ПолтавщиніЧасового Яру, неодноразових застосувань касетних боєприпасів у житлових районах Харкова, бомб, що розлітаються на сотні уламків, спричиняючи смерть та каліцтва цивільних, влада України закликає визнати Росію державою-терористкою та виключити з Радбезу ООН.
 
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар напередодні закликала ООН підтримати створення трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Вона наголосила, що якщо за злочини не карають, а винних не притягують до відповідальності, то вони будуть ще більшими. Джеппар переконана, що, навіть коли президент РФ Володимир Путін програє свою війну, бізнес із Росією має бути неможливим, доки винних не буде притягнуто до відповідальності за злочини в Україні.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter