І хата не моя. Комітет із соцполітики каже, що не прибирав антидискримінаційні норми з Трудового кодексу
Комітет Верховної Ради з соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення стверджує, що не забирав з нової редакції Трудового кодексу антидискримінаційні поправки.
Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.
“Наголошуємо, що Комітет не вилучав з тексту проекту Трудового кодексу України норми, що містять заборону дискримінації в сфері праці”, – підкреслили там.
Загалом, кажуть в комітеті, до відповідного законопроекту №1658 подано майже 1900 поправок та пропозицій від народних депутатів.
Зокрема, статтю 3 проекту щодо заборони дискримінації у сфері праці було запропоновано доповнити такими ознаками: сексуальна орієнтація; ставлення до статевості чи статевих відносин; гендерна ідентичність; вагітність; звернення чи ймовірне звернення про соціальну відпустку або відпустку для догляду за дитиною чи у зв’язку з усиновленням дитини; належність до категорії внутрішньо переміщених осіб; призов чи можливість призову на мобілізаційні навчання або військову службу під час мобілізації; участь в антитерористичній операції; шлюбний стан; належність до філософських або інших світоглядних переконань.
Повідомляється, що під час розгляду пропозицій 15 березня члени комітету голосували правки лише тих депутатів, які взяли участь у засіданні. Зокрема, члени комітету проголосували за поправку №46 нардепа Павла Унгуряна “Недопущення дискримінації у сфері праці”, оскільки “її редакція не містить обмеженого переліку ознак, за якими можуть бути дискриміновані суб’єкти трудових відносин”.
Інші поправки до статті 3, кажуть в комітеті, а також поправки щодо надання працівникам відпусток у зв’язку з навчанням, внесені від народних депутатів України, які не змогли взяти участь у засіданні, комітет не розглядав. Але 11 квітня відбудеться ще одне засідання з цього приводу.
Як повідомлялося, президент Петро Порошенко заявив, що не підпише новий Трудовий кодекс без антидискримінаційних поправок, які є однією з вимог для безвізового режиму з Євросоюзом. За твердженням голови держави, парламентський комітет своїм рішенням вилучив ці антидискримінаційні норми із законопроекту.
Як відомо, 5 листопада 2015 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект Трудового кодексу (№1658), але тоді депутати не підтримали поправку щодо заборони дискримінації у трудовій сфері, озвучену Іриною Геращенко.
Зокрема, пропонувалося зафіксувати, що в трудовій сфері заборонена дискримінація за расовими, політичними, релігійними ознаками, а також на підставі статевої приналежності, сексуальної орієнтації, сімейного або майнового становища, в залежності від участі в страйках, підозри на СНІД або його наявності.
Ця поправка була однією з ключових вимог щодо безвізового режиму з Євросоюзом. Тоді Андрій Парубій заявив, що її можуть розглянути до другого читання.
15 березня 2017 року Комітет з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення розглянув на своєму засіданні проект Трудового кодексу і – голосами депутатів від БПП і НФ – рекомендував його до остаточного ухвалення, хоча профспілки, роботодавці та громадянські активісти заперечують проти низки положень.
Вони кажуть, що комітет проігнорував 22 з 59 рекомендацій, наданих у 2016 році Міжнародною організацією праці для України. Зокрема, йдеться про вимогу недопущення дискримінації жінок, неповнолітніх; зловживання правами роботодавців тощо.
Крім того, громадські організації “Гей-альянс Україна”, “Точка опори” та “КиївПрайд” заявили, що 15 березня Комітет з соцполітики повністю видалив у проекті нового Трудового кодексу перелік захищених ознак зі статті про заборону дискримінації (ст. 3).
Автори заяви повідомляють, що представників ЛГБТІ- та правозахисних організацій не допустили до участі в засіданні.