Комітет ВР з євроінтеграції підтримав законопроєкт президента щодо посилення повноважень НАБУ і САП

Дата: 28 Липня 2025
A+ A- Підписатися

Комітет Верховної Ради з питань євроінтеграції підтримав законопроєкти № 13531 та 13533 щодо повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Розгляд документів заплановано на засіданні парламенту 31 липня.

Про це йшлося на засіданні комітету 28 липня, передає ZMINA. 

Скриншот засідання комітету

Під час засідання комітету розглянули два законопроєкти, які мають повернути незалежність антикорупційним органам – НАБУ і САП.

Законопроєкт № 13531 (від 24 липня 2025 року) щодо відновлення інституційної незалежності органів, які здійснюють досудове розслідування та процесуальне керівництво в справах про корупційні правопорушення, подала до парламенту група із 48 народних депутатів. Цей проєкт закону повністю відновлює “статус-кво” органів до того моменту, як Рада 22 липня ухвалила скандальний законопроєкт № 12414, що позбавив НАБУ і САП незалежності та дозволив призначати прокурорів поза конкурсом. Це спровокувало хвилю протестів українців та спричинило негативну реакцію міжнародних партнерів.

Під час засідання комітету керівники НАБУ, САП та НАЗК підтримали норми законопроєкту № 13531, який повертає відібрані повноваження цим структурам. Комітет визнав документ таким, що відповідає міжнародним правовим зобов’язанням України у сфері євроінтеграції.   

Законопроєкт № 13533 (від 24 липня 2025 року) щодо посилення повноважень НАБУ та САП подав на розгляд парламенту президент України. Документ запроваджує норми щодо виявлення російського впливу на роботу правоохоронної системи.

“Президент запропонував запровадити обов’язкове регулярне, не рідше одного разу на два роки, проведення поліграфічних досліджень працівників НАБУ, САП, БЕБ, Офісу генпрокурора, ДБР, Нацполіції, які мають доступ до державної таємниці”, – зазначив представник Офісу президента Богдан Тирусь.

Також упродовж шести місяців із дня набуття чинності закону СБУ зможе провести перевірки працівників цих структур, які мають допуск до державної таємниці, на предмет, чи не чинять вони дії на користь держави-агресора. Також на період воєнного стану пропонується заборонити виїзд працівників НАБУ за кордон, крім службових відряджень.

За словами Богдана Тируся, норми законопроєкту № 13533 обговорювалися з партнерами, правоохоронцями, співробітниками НАБУ та САП. 

Голова комітету Іванна Климпуш-Цинцадзе висловила декілька зауважень щодо норм цього законопроєкту. Зокрема, документ не повертає скасованих законопроєктом № 12414 норм, які стосувалися конкурсного відбору працівників Офісу генпрокурора. Вони залишатимуться на час воєнного стану. За її словами, дослідження на поліграфі в Європі вважаються сумнівною практикою, а в судах не є належними доказами. Вона звернула увагу, що норма щодо заборони співробітникам НАБУ та САП виїжджати за кордон є дискримінаційною.

Водночас члени комітету визнали обидва законопроєкти такими, що відповідають міжнародним правовим зобов’язанням України у сфері євроінтеграції. Члени комітету не підтримали висновок, у якому пропонувалося доопрацювати проєкт закону № 13533. Депутати погодилися на дату розгляду обох документів на засіданні парламенту 31 липня, відхиливши пропозицію невідкладно зібрати засідання Ради. 

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт, що передбачає посилення повноважень НАБУ та САП. Документ пропонує закріпити за САП право самостійно керувати процесом у справах НАБУ. Генпрокурор не зможе давати вказівки детективам НАБУ або передавати їхні справи іншим органам.

Раніше ZMINA писала, що закон про знищення незалежності українських антикорупційних органів НАБУ та САП ставить під загрозу безвізовий режим, євроінтеграцію та міжнародну фінансову підтримку України. Про це заявила голова Комітету Верховної Ради України з інтеграції до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter