Кістяк команди і волонтери: хто залишився в українських редакціях у 2025 році – опитування ІМІ
Втрата підтримки з боку США призвела до функціональної кризи в медіа та поступового розпаду редакційних структур. На початку року медіа скорочували витрати на офіси, розвиток і окремі ініціативи, але невдовзі змушені були урізати головне – контент, команди та оплату праці.
Такими є результати анонімного кількісного онлайн-опитування українських журналістів, проведеного Інститутом масової інформації методом адресного анкетування з 24 квітня до 15 травня 2025 року включно.

Утім, кількість редакцій, які скорочують штат, зменшилася: якщо в січні це робили 40%, то в травні – вже 31%. Це свідчить про те, що масштабні скорочення вже відбулися раніше, і в багатьох медіа залишилися лише ключові працівники, яких скоротити вже неможливо.
Зниження показника “відмови від офісів” з 32% до 13% свідчить про те, що цей антикризовий захід вичерпав себе. До травня всі, хто міг працювати дистанційно, вже перейшли на віддалений формат.
Опитування також зафіксувало нову тенденцію – зростання волонтерської праці. 15% медіа повністю перейшли на роботу без оплати. Це ознака крайнього виснаження, коли редакції тримаються завдяки людям, які залишилися через відданість справі, а не завдяки фінансовим можливостям.
Більшість медіа – 55% – заявили, що змогли скоротити обсяг контенту, який встигають створювати. Так, частина редакцій відмовилася від щоденних новин, аналітики, розслідувань і працює лише над мінімально необхідним, аби зберегти свою присутність у публічному просторі.
49% учасників опитування втратили доступ до важливих інструментів, зокрема можливості виїжджати в регіони. Найбільше це вдарило по журналістиці з місць подій – репортажах, розслідуваннях, – яка й без того майже зникла через війну. У результаті журналісти частіше змушені переписувати чужу інформацію, замість того, щоб бути на місці й свідчити про події.
43% редакцій скоротили зарплати.
Найпоказовіше – 67% медіа заявили, що відмовилися від планів розвитку та запуску нових проєктів. Це означає, що більшість працює лише на виживання, без бачення майбутнього чи можливості щось змінити. Виходить своєрідний стратегічний ступор – не залишилося не лише ресурсів, а й перспективи руху вперед.
Окремо ІМІ звертає увагу на ще один тривожний сигнал: 8% медіа почали вдаватися до непрозорих джерел доходу – наприклад, джинси або реклами азартних ігор. Експерти припускають, що ця частка зростатиме. Це підриває довіру до медіа й загрожує етичним стандартам.
“У підсумку виграють маніпулятори, а програють як медіаринок, так і суспільство”, – підкреслили в медіаорганізації.
Нагадаємо, що на початку року президент США Дональд Трамп, який прийшов до влади, заблокував мільярди доларів міжнародної допомоги, зокрема понад 268 мільйонів, які Конгрес виділив на підтримку незалежних медіа та свободу преси.
“Репортери без кордонів” (RSF) засудили це рішення, заявивши, що воно поставило під загрозу роботу громадських організацій, медіа та журналістів у всьому світі. Організація закликала міжнародних донорів узяти на себе зобов’язання щодо підтримки незалежних медіа.