ЄСПЛ зобов’язав Україну виплатити 6900 євро чоловіку, якого тримали під вартою в неналежних умовах

Дата: 11 Липня 2019
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини задовольнив позов українця В’ячеслава Радюкіна, який поскаржився на неналежні умови тримання під вартою та відсутність ефективного правового захисту від цього. За рішенням суду Україна має виплатити засудженому 6900 євро. 

Рішення у справі Радюкіна ЄСПЛ оприлюднив 11 липня. 

Зокрема, у заяві йшлося про завелику кількість людей у камері, відсутність свіжого повітря, недостатнє електричне освітлення, плісняву та бруд, невідповідну температуру повітря в камері, погану якість їжі.  

Суд визнав порушення статей 3 (“Заборона катування”) та 13 (“Право на ефективний засіб юридичного захисту”) Європейської конвенції з прав людини, а також зобов’язав Україну сплатити засудженому 6900 євро компенсації матеріальної та моральної шкоди. 

Адвокатка Харківської правозахисної групи Олена Річко, яка представляла інтереси засудженого, у коментарі Центру прав людини ZMINA повідомила, що в Україні немає жодного органу, до якого засуджений може поскаржитися на нелюдські умови утримання. І це вже само собою порушує право на ефективний правовий захист. Раніше ЄСПЛ у низці рішень вже зобов’язував Україну усунути це порушення. Утім, держава досі не відреагувала.  

“Якщо засуджений поскаржиться до прокуратури, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини чи Міністерства юстиції, це не буде ефективним. Практика свідчить, що умови утримання не покращуються все одно. Навіть коли працівники прокуратури проводять перевірку, потім за фактом неї вони пишуть, що порушень не знайдено, всі умови є нормальними, а засуджені все вигадали”, – каже адвокатка. 

Вона додає, що вкрай важливо утримувати засуджених у гідних умовах, оскільки головною метою покарання є виправлення людини:

“Виправитися засуджений може лише в тих умовах, що відповідають адекватним нормам. Якщо ж засуджений утримується в нелюдських умовах, у камерах, де немає чим дихати, жахлива пліснява і люди від того хворіють, він вимушений боротись із системою, його не чують, як він має виправитися? Людина має бути забезпечена працею, гідною заробітною платою, має нормально їсти, тоді вона захоче виправитися і повернеться нормальною в суспільство”. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: