Експерти розкритикували проект змін до Конституції в частині правосуддя
Експерти Реанімаційного Пакету Реформ знайшли низку недоліків у проекті змін до Конституції в частині правосуддя, який зареєстрував у Верховній Раді президент Петро Порошенко.
Експерти відзначають, що в цілому проект відповідає європейським стандартам, однак низка положень викликають занепокоєння.
Зокрема фахівці не погоджуються із запровадженням монополії адвокатури на представництво в судах.
Негативно оцінюють вони також відстрочення ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду на 3 роки і збереження виключно політичного способу призначення та звільнення Генерального прокурора.
Проект змін містить й інші недоліки, вважають фахівці РПР. Це відсутність чітких строків переходу до триланкової системи, реорганізації судів вищого рівня і оновлення суддівського корпусу (проведення конкурсів на посади суддів в нових судах і оцінювання суддів); чіткого визначення імунітету судді та непоширення його на адміністративні проступки; визначення прозорого порядку добору суддів Конституційного Суду, а також конкурсного добору кандидатів на посаду Генерального прокурора.
“Утім, більшість недоліків проекту змін до Конституції можливо подолати шляхом одночасного з остаточним схваленням конституційних змін ухвалення пакету імплементаційних законів”, – говорять фахівці.
Експерти закликають парламент попередньо схвалити проект змін до Конституції щодо правосуддя відповідно до конституційної процедури. В іншому випадку ймовірність провести судову реформу у найближчі роки стає критично низькою.