Інтернет, друзі та ТБ є основними джерелами інформації про права людини для українців – опитування
Щонайменше 48% опитаних українців називають інтернет одним з основних джерел інформації про права людини.
Такі дані четвертого загальнонаціонального соціологічного дослідження, яке проводив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та Центром прав людини ZMINA.
Соціологи опитали загалом 2001 людину віком від 18 років, які живуть на територіях під контролем України та де не ведуть бойових дій.
Окрім 48% респондентів, для яких основним джерелом інформації про права людини є інтернет, ще 43% дізнаються про них з розмов із друзями чи родичами, а 39% – з телевізійних програм. Також 23% вказали, що вивчали це питання в школі чи вищому навчальному закладі. Стільки ж вказали, що дізнаються про права людини з особистого досвіду й майже стільки назвали соціальні мережі, форуми та телеграм-канали.
“Телебачення показало найбільше падіння з 2016 року, коли воно було джерелом знань про права людини для 75% опитаних, а у 2023 році – тільки для 39%”, – кажуть дослідники.
Найменше про права людини українці дізнаються з газет (10%), радіопрограм (9%), від працівників держорганів (8%), зі стендів, брошур та інформаційних матеріалів у державних органах (7%), від неурядових чи благодійних організацій і з релігійних проповідей чи відповідної літератури (5%).
Нагадаємо, що із 2016 року серед опитаних соціологами українців поменшало тих, хто вважає ефективним способом захисту власних прав звернення до засобів масової інформації, Європейського суду з прав людини та до міжнародних організацій.