Human Rights Watch: З грудня минулого року росіяни стратили при спробі здатись у полон щонайменше 15 бійців ЗСУ

Дата: 02 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Від початку грудня 2023 року російські військові, ймовірно, стратили щонайменше 15 українських військовослужбовців під час спроби здатися в полон, і, можливо, ще шістьох, які здавалися або вже здалися в полон. 

Такі дані правозахисників з організації Human Rights Watch. 

Фото: HRW

Аналітики вивчали відео з дронів. Заступниця директора відділу криз і конфліктів Белкіс Віллє наголосила, що від початку повномасштабного вторгнення російські військові “скоїли багато жахливих воєнних злочинів”. 

“Страти без суду і слідства — тобто вбивства — українських військових, які здалися в полон або отримали поранення, але були холоднокровно розстріляні, що категорично заборонено міжнародним гуманітарним правом, також є одним із таких ганебних злочинів”, – додає вона. 

Аналітики організації переглянули відеоі ймовірної страти без суду та слідства щонайменше 12 українських військових. У всіх цих випадках українські військовослужбовці демонстрували очевидний намір здатися в полон. Оскільки вони більше не брали участі в бойових діях, тобто вважалися особами, які вибули зі строю (hors de combat), відповідно до норм міжнародного гуманітарного права та законів війни вони не могли бути об’єктом атаки. 

Розслідування ще одного інциденту ґрунтувалося на інтерв’ю з українським військовим, відео якого виклали на одному з телеграм-каналів 16 лютого поточного року, а також на матеріалах медіа. За наявною інформацією, у цьому випадку росіяни стратили шістьох військовослужбовців, хоча обставини інциденту “були менш очевидними”, ніж в інших випадках. 

Ілюстраційне зображення. Фото: David Young/picture-alliance/dpa/AP Images

Правозахисники припускають, що випадки таких страт не є поодинокими. Автори звіту звернулись до російського міністра оборони Сергія Шойгу, аби він прокоментував випадки, але відповіді на звернення не отримали. 

Згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, Росія має обов’язок розслідувати скоєні її військовослужбовцями або вчинені на підконтрольній їй території воєнні злочини та притягати винних до відповідальності. Але численні документації порушення міжнародного гуманітарного права в ЧечніГрузіїСирії та Україні, що збирали Human Right Watch протягом більш ніж трьох десятиріч, чітко вказують –  Росія не бажає переслідувати своїх військовослужбовців за воєнні злочини та інші порушення норм міжнародного права.

“Хоча всі ці інциденти є жахливими, мабуть, найбільше вражають докази того, що принаймні в одному випадку російські військові прямо віддавали накази вбивати солдатів замість того, щоб дозволити їм здатися, тим самим схвалюючи вчинення воєнних злочинів”, — підсумувала Віллє.

Нагадаємо, отримані ООН свідчення від українських військових, які пройшли через російський полон, дозволяють казати, що їх там катують

Водночас звільнений з українського полону росіянин удома на регіональному телебаченні розповів, як добре йому було в полоні, а тому сюжет довелося видаляти.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter