Грузія готується ухвалити обмежувальні законопроєкти щодо мовлення

Дата: 01 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Комітет із захисту журналістів (CPJ) закликає грузинську владу відмовитися від двох законопроєктів, які можуть суттєво обмежити діяльність телеканалів. 31 березня парламентський комітет схвалив їх для остаточного ухвалення, яке очікується цього тижня.

Про це повідомили на сайті CPJ.

Фото: Maurizio Orlando / Hans Lucas

Програмний координатор CPJ Карлос Мартінес де ла Серна зазначив, що разом з оновленим законом про “іноземних агентів”, який перебуває на фінальній стадії ухвалення, ці зміни до законодавства про мовлення спрямовані на придушення незалежної преси в країні. Він закликав владу Грузії відкликати ці обмежувальні закони та припинити наступ на свободу слова.

Один із законопроєктів надає Комунікаційній комісії (ComCom) право розглядати скарги щодо етики та неупередженості мовників. Нині такі суперечки вирішуються самими телеканалами через їхні внутрішні органи саморегулювання. ComCom, яка формально є незалежним регулятором, але обирається парламентом, отримує повноваження штрафувати телеканали на суму до 3% їхнього доходу або навіть позбавляти їх ліцензій.

Представники керівної партії пояснюють, що ці зміни базуються на “британській моделі” регулювання мовлення. Однак місцеві правозахисні організації вказують, що закон містить значно розмитіші формулювання, ніж Британський кодекс мовлення, і може бути використаний для посилення авторитарного контролю.

CPJ уже висловлював занепокоєння щодо розширення повноважень ComCom, оскільки це може призвести до політично вмотивованих санкцій проти телеканалів.

Другий законопроєкт забороняє мовникам отримувати “пряме або опосередковане” фінансування з-за кордону. Це фактично позбавляє незалежні телеканали, які критикують уряд, одного з основних джерел фінансування, тоді як багато з них уже перебувають у складному фінансовому становищі.

Нагадаємо, що на початку березня парламент Грузії ухвалив у першому читанні законопроєкт про “іноагентів”, який стосуватиметься лише юридичних осіб. У пояснювальній записці зазначається, що чинний закон про “іноагентів” не дав бажаного результату, оскільки багато некомерційних організацій, які отримують фінансування з-за кордону, свідомо уникають реєстрації, сплачуючи штрафи за порушення.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter