Головна редакторка полтавського видання “Коло” Тетяна Цирульник програла судову справу щодо кіберцькування

Дата: 18 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

18 квітня Октябрський районний суд Полтави відхилив позов головної редакторки полтавського медіа “Коло” Тетяни Цирульник до екссекретаря Полтавської міськради Андрія Карпова. Вона вимагала захисту честі, гідності та ділової репутації у справі про кіберцькування.

Про це Тетяна та її адвокат Дмитро Семеха повідомили у коментарі ZMINA.

Так, у лютому 2023 року головна редакторка полтавського видання “Коло” Тетяна Цирульник подала позов до суду проти секретаря Полтавської міської ради Андрія Карпова. Причиною стали образливі дописи посадовця у соцмережах, що, за словами журналістки, спровокували хвилю кіберцькування в її бік.

Позов стосувався захисту честі, гідності та ділової репутації. Тетяна Цирульник вимагала визнати допис Карпова таким, що принижує її честь і гідність, а також спростувати недостовірну інформацію. Окрім цього, журналістка просила суд зобовʼязати Карпова компенсувати їй моральну шкоду в розмірі 100 тисяч гривень (згодом суму зменшили до 81 тисячі гривень).

Конфлікт розпочався після публікації новини від 26 жовтня 2022 року на сайті “Коло” під заголовком “Це плата за 8 років Вата Шоу: Андрій Карпов, секретар міської ради Полтави, збирає собі на операцію”. У матеріалі йшлося про збір коштів на лікування, про який сам Карпов писав у своєму телеграм-каналі.

Після виходу новини Андрій Карпов оприлюднив у своїх соцмережах скриншоти зі статтею та звинуватив журналістку в перекручуванні інформації. Він стверджував, що нібито заголовок новини був іншим – образливим і таким, що натякав на операцію “по збільшенню/зменшенню чл*на”. Журналістка заперечує цю інформацію, наголошуючи, що подібного заголовка ніколи не було. Також Карпов написав, що “журналісти збрехали” про те, що він отримує  зарплату понад 100 тисяч гривень. Водночас у публікації “Коло” взагалі не згадувався рівень зарплати посадовця. 

Після допису Карпова під ним почали зʼявлятися численні коментарі з образами на адресу журналістки. За словами Цирульник, вона стала об’єктом масового цькування в мережі, що завдало їй моральної шкоди.

Під час судового засідання, яке відбулося у пʼятницю, 18 квітня, суд дійшов висновку, що публікація Карпова містить “іронічні та саркастичні висловлювання, не спрямовані на адресу конкретної особи”, а також що інформація має оціночний характер і не порушує особистих немайнових прав Цирульник. Згідно з висновком судової лінгвістичної експертизи, висловлювання стосуються журналістів загалом, а не особисто позивачки.

“Я не очікувала такого рішення. Як це вислів “ці журналісти” зі скриншотом з моєї сторінки не стосується конкретно мене? Він обговорював мою біографію, але експертиза не побачила адресності. Це дуже дивно”, – прокоментувала рішення суду Тетяна.

У коментарях до свого допису Карпов дійсно писав про першу роботу Тетяни на Полтавському лікеро-горілчаному заводі, де вона півтора року була діловодом і завідувачкою канцелярії після університету. 

“Ця посада нічим не гірша за посаду секретаря міськради. Але після того, як Карпов написав, мовляв, подивіться, де Цирульник починала робити кар’єру, люди почали писати, що я алкоголічка і таке інше. А Карпов лайкав ці коментарі”, – зазначала журналістка у коментарі “Детектор медіа”.

Як розповіла позивачка та її адвокат, Карпов особисто на судові засідання здебільшого не зʼявлявся і лише одного разу був присутній без активної участі. Його позицію завжди представляла адвокатка, яка спростовувала усі обвинувачення.

“Суд керувався виключно лінгвістичною експертизою, яка визнала, що допис має оціночний характер і адресований невизначеному колу осіб. Апеляцію обов’язково подаватимемо”, – зазначив адвокат Цирульник Дмитро Семеха.

Судові витрати поклали на позивачку. Рішення може бути оскаржене в Полтавському апеляційному суді протягом 30 днів.

Нагадаємо, що це не перша судова справа Тетяни Цирульник. Раніше суд розглядав інцидент, що стався 9 травня 2023 року в Полтаві біля Меморіалу солдатської слави. Цирульник готувала репортаж і звернулася до чоловіка, який тримав портрет родича та покладав квіти, із запитанням, чи усвідомлює він, що така форма вшанування підтримує російські наративи, зокрема нагадує акцію “Безсмертний полк”.

У розмову втрутився інший чоловік, який почав ображати Цирульник, назвавши її “бандерівкою”, а згодом застосував фізичну силу. Спочатку він схопив журналістку та почав штовхати. Не чинячи опору, вона відійшла до клумби, де чоловік штовхнув її в спину, а коли вона вийшла на доріжку, вдарив по обличчю зі словами: “Зараз отримаєш”.

Поліція відкрила кримінальне провадження за частиною 2 статті 345-1 Кримінального кодексу України – “Погроза або насильство щодо журналіста”. Проте згодом справу перекваліфікували, і у вересні 2023 року суд оштрафував нападника Віталія Бурмаку на 850 гривень.

Тетяна Цирульник сподівалася на кваліфікацію злочину саме як нападу на журналіста, але зазначила, що задоволена підтримкою колег, полтавської громади, медіаспільноти та правоохоронців. Водночас вона визнала, що під час інциденту не мала маркування “преса” – ані бейджика, ані жилетки чи кепки з логотипом редакції, що, на її думку, вплинуло на кваліфікацію справи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter