Дружина політв’язня Нарімана Джеляла досі нічого не знає про місце перебування й стан чоловіка

Дата: 21 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Дружина кримського політв’язня, першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла Левіза досі нічого не знає про місце перебування й стан чоловіка, відтоді як його 2 жовтня забрали із СІЗО-2 Сімферополя на етапування до місця відбування покарання.

Про це 21 листопада вона написала на своїй сторінці у фейсбуку.

Наріман Джелял. Джерело: Крим.Реалії

Нарімана забрали із СІЗО на етап разом із братами Асаном та Азізом Ахтемовими. Згодом Азіз повідомив листом, що прибув до місця відбування покарання 10 листопада – до в’язниці-2 міста Єнісейська Красноярського краю. Асан прямує дорогою до Владимирської в’язниці після чотирьох СІЗО, в яких він пробув деякий час дорогою (станом на сьогодні).

“Про Нарімана досі нічого не відомо, де і в якому стані він, я не знаю. Він досі не зміг скористатися можливістю написати листа або зателефонувати, як у принципі це можуть зробити на етапі. Чому не зміг скористатися, щоб повідомити про себе, питання, думаю, риторичне. Впевнена, що це робиться спеціально з метою психологічного тиску та морального придушення, які прирівнюються до насильства. Вірю в те, що це не зламає силу духу Нарімана, але, зважаючи на такий довгий шлях невідомо де, переживання за його фізичне здоров’я мене дуже турбують”, – написала Левіза.

Протягом усього цього часу дружина бранця Кремля написала десятки листів через “Зонателеком”, запитів до різних ізоляторів у надії отримати відповідь від Нарімана, але жодний лист до нього так і не дійшов. У відповідях на деякі запити зазначили, що він у певних пенітенціарних установах не числиться.

Чоловік досі не прибув до жодної з в’язниць Красноярського краю, куди був розподілений, уточнила Левіза. Вона та адвокат політв’язня скерували заяви до ФСВП Росії в Москву та до ГУФСВП Росії в Красноярському краї з вимогою негайно повідомити про місце перебування Нарімана Джеляла і стан його здоров’я. Відповіді вони не отримали.

“Відправити до найвіддаленішої в’язниці й у такий спосіб максимально ізолювати Нарімана було не досить. Мабуть, треба ще замучити незаконно засуджену людину та її родину. Такі жорстокі реалії через людей, що уявили себе вершниками доль. Наріман завжди вчив не проклинати, не бажати поганого, бо це гріх. Складно себе стримувати, живучи в такій несправедливості, але щиро вірю, що відплатиться…” – написала дружина бранця Кремля.

Нагадаємо, що 3 та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й вивезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.

Увечері 4 вересня стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.

Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових і Нарімана Джеляла в порушенні ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.

За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.

7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що кримінальну справу щодо Нарімана Джеляла Росія ініціювала через його участь у тогорічному саміті Кримської платформи.

Як відомо, 20 липня в “суді” Джелял дав розгорнуті свідчення та докладно розповів про своє затримання: тримання в підвалі, психологічний тиск і погрози. Окупаційні силовики ще тоді, у вересні 2021 року, відверто йому сказали, що справжньою причиною затримання є участь заступника голови Меджлісу в саміті Кримської платформи.

Відомство нагадало, що Джелял був єдиним представником кримськотатарського народу, який живе в тимчасово окупованому Росією Криму та відкрито взяв участь у цьому саміті в Києві.

У вересні минулого року Нарімана Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом 700 тисяч рублів та обмеженням волі строком на півтора року.

Асана Ахметова засудили до 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.

Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що в судовому процесі над заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом, братами Асаном та Азізом Ахтемовими експерти правозахисної організації “Кримський процес” виявили порушення 15 стандартів доступу до справедливого правосуддя.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter