До відкриття переговорів з ЄС про вступ Україна має подати три дорожні карти та план дій стосовно нацменшин – Катаріна Матернова
Україна має подати ЄС дорожні карти щодо демократичних інституцій, верховенства права та публічного адміністрування, а також план дій стосовно національних меншин. Коли держави-члени погодяться, що їхні вимоги виконано, вони узгодять мандат на переговори з ЄС.
Про це розповіла посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова в коментарі ZN.UA.
![](https://zmina.info/wp-content/uploads/2023/12/yes-gumanitarna-dopomoga-scaled.jpg)
Цієї весни Україна та ЄС можуть розпочати переговори за кластерами, у які згруповане законодавство союзу. Першим має відкритися кластер “Основи” (Fundamentals). Очікується, що наступним буде кластер “Зовнішні відносини”. Обидва ці кластери можуть відкрити за головування Польщі в Раді ЄС. Також у 2025 році ймовірне відкриття переговорів за кластером “Внутрішній ринок” під час головування Данії, яке почнеться після польського, зазначив поінформований співрозмовник видання.
Переговори про вступ до ЄС складаються з 35 розділів, які об’єднано в шість кластерів. Кластер “Основи” відкривається першим і закривається останнім. Він охоплює п’ять ключових розділів: державні закупівлі, статистика, судова система, правосуддя та фінансовий контроль.
“Це дуже важливий етап, оскільки фундаментальний кластер є найскладнішим. Не лише для України, а й для будь-якої країни. Більш того, Україна має певні переваги на цьому шляху, оскільки ви почали працювати з нами над фундаментальними реформами ще до початку процесу вступу до ЄС”, – зазначила Катаріна Матернова.
Дипломатка звернула увагу, що створення антикорупційних інституцій, реформи судової системи, реформування прокуратури та базові ринкові економічні реформи, які вже відбулися в Україні, є складовими цього кластера.
“Я також відзначила б прискорення, що сталося за останні два з половиною роки на цьому шляху реформ. Відбулися різні зустрічі щодо цього фундаментального кластера, зокрема з питань державних закупівель, судової реформи тощо. На основі цих зустрічей було підготовлено звіт, що має бути розглянутий Радою ЄС, яка повинна розглянути та одностайно затвердити його”, – зауважила вона.
Катаріна Матернова зазначила, що після затвердження українська сторона буде зобов’язана подати три дорожні карти (щодо демократичних інституцій, верховенства права та публічного адміністрування) і план дій стосовно національних меншин.
“Щойно держави-члени погодяться, що їхні вимоги виконані, вони узгодять мандат на переговори ЄС. Отже, до відкриття розділу залишаються значний обсяг роботи та три одностайні рішення держав-членів”, – наголосила посолка ЄС в Україні.
Три одностайні рішення мають бути ухвалені лише на першому етапі, а далі процедура щоразу повторюватиметься.
“Наскільки швидко це можна зробити? Це залежить насамперед від якості дорожніх карт і плану дій. Але вагу мають і позиції країн, що ухвалюють рішення. Ми сподіваємося, що це можна буде зробити десь навесні 2025 року. Головування Польщі в Раді ЄС прагне прискорити цей процес”, – зазначила Катаріна Матернова.
Раніше ZMINA писала, що Європейська комісія 16 січня надіслала Раді ЄС перший скринінговий звіт щодо кластера “Основи”, з якого відкриватимуть переговори про членство України в ЄС. Процес скринінгу є критично важливою попередньою фазою переговорів про вступ до ЄС. Він передбачає детальний аналіз нормативних актів та інституцій країни-кандидата для оцінювання їхньої відповідності стандартам ЄС, пояснив експерт із євроінтеграції Богдан Веселовський.
Європейська комісарка з питань розширення Марта Кос 14 січня заявила, що 2025 року в переговорах про членство України в Європейському Союзі буде можливо відкрити перший кластер, який стосується фундаментальних прав, та тридцять перший (щодо закордонної політики). Під час переговорів про розширення вирішальне значення має рішення країн-членів.
Перший кластер “Основи” (Fundamentals) може бути відкритий, ймовірно, у квітні-травні 2025 року. Про це єврокомісарка Марта Кос повідомила в грудні 2024 року в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна.