До України повернувся обвинувачений за розгін Євромайдану екскерівник Запорізького МВС, але його не затримали
До України повернувся обвинувачений за розгін Запорізького майдану колишній керівник обласного управління МВС Володимир Серба, який перебуває в розшуку з 2015 року.
Про це повідомила адвокатка Олена Лісна.
https://youtu.be/d60_AXyyjuA
Розгін Євромайдану в Запоріжжі відбувся 26 січня 2014 року. Тієї ночі, за свідченнями очевидців, мирних протестувальників били не тільки правоохоронці, але й тітушки. По людях стріляли, кидали в них світло-шумові гранати та запускали феєрверки, а сили для розгону нібито збирали з усієї області.
Сербу офіційно підозрюють у “вчиненні злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією”, “масових заворушеннях” та “перевищенні влади або службових повноважень”. У розшуку силовик перебуває з 2015 року, однак 1 липня поточного року він несподівано разом з адвокатом з’явився на засідання в Жовтневому районному суді Запоріжжя.
“На своє виправдання пояснив причини неявки в судові засідання протягом семи з половиною років тим, що він не переховувався за межами України, а просто не знав про кримінальне провадження стосовно нього. До того ж він раптово дізнався в березні 2020 року про цей факт, але з’являтися до суду не бажає через боязнь підхопити коронавірус. А адвокат не міг з’являтися до суду через свою хворобу”, – розповідає Лісна.
За словами адвокатки, перед початком засідання в місцевому відділку поліції і пояснили, що Серба не перебуває в жодній базі осіб, що розшукуються, тому затримати його поліція не має підстав. Водночас профіль Серби досі активний і доступний кожному у відкритій базі МВС.
“Незрозумілим залишилося питання, яким чином обвинуваченого зняли з розшуку, хто саме займався цим питанням. Але, як відомо з матеріалів кримінального провадження, що протягом п’яти років проводилося низкою суддів Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя, справа розглядалася за процедурою заочного засудження. Яким чином Серба, який розшукується з 2015 року, вільно перетинав кордон, залишається загадкою”, – розповідає Лісна.
Незважаючи на те що колишній керівник обласного управління МВС не з’являвся на судові засідання протягом семи років, суддя Жовтневого райсуду Запоріжжя Юлія Пивоварова ">і відмовила прокуратурі в клопотанні про тримання його під вартою та застосувала м’якший запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання строком на два місці. У разі порушення умов особистого зобов’язання суд може оштрафувати силовика на суму від 463 до 3708 гривень.
Жодних документальних підтверджень того, що Серба з’являтиметься на наступні судові засідання, за словами Лісної, він не надав.
Як повідомляє “Судовий репортер”, нещодавно подібна історія, в якій фігурант справи п’ять років начебто не знав про перебування в розшуку і мешкав у Дніпрі, де вів максимально відкритий спосіб життя, відбулась у Миколаївській області. Суд, обираючи йому запобіжний захід, вирішив, що чоловік не переховувався і неефективна робота правоохоронців не свідчить про переховування.
“Наразі мотивація суду щодо Серби ще не відома. Але якщо суд дійде аналогічного висновку, то можна припустити, що згодом це може бути використано як привід для застосування строків давності. Перебіг таких строків відраховується з дня скоєння злочину і зупиняється на період, коли особа переховується. Якщо ж вважати, що Серба не переховувався, то за перевищення повноважень строк притягнення (п’ять років) вже минув і його можуть звільнити від відповідальності. А за організацію масових заворушень на притягнення до відповідальності залишилося два з половиною роки з 10″, – пояснюють журналісти.
Нагадаємо, що за сім років за звинуваченнями в злочинах, скоєних проти учасників Революції гідності, набув чинності лише 21 вирок. Затягування судами розгляду матеріалів у справах Майдану, згідно з позицією Офісу генерального прокурора, перетворилося на тенденцію.
Нещодавно двоє колишніх бійців “Беркуту” Віктор Ейсмонт і Володимир Мохонь отримали по три роки позбавлення волі за перевищення службових повноважень. Справа стосувалася подій 30 листопада. Також у червні суд заочно відправив за ґрати командира луганського “Беркуту” Валерія Костенка, який у 2014 році перейшов на бік бойовиків “ЛНР”.
Очільниця Офісу генерального прокурора Ірина Венедіктова під час свого виступу у Верховній Раді цього року пообіцяла закінчити слідство в основних справах Майдану вже цього року.