Для розв’язання лише двох проблем, на які Україні постійно вказує ЄСПЛ, треба кілька десятків мільярдів гривень
Тривале виконання (невиконання) судових рішень про стягнення коштів з бюджету на користь пільговиків та недостатні умови утримання ув’язнених у в’язницях і СІЗО є найпроблемнішими для України категоріями рішень ЄСПЛ, втім для їхнього вирішення нині в бюджеті не досить коштів.
Про це розповів міністр юстиції України Денис Малюська.
Україна заборгувала мільярди гривень за невиконаними рішеннями судів, що зазвичай стосуються соцвиплат ветеранам та учасникам бойових дій, дітям війни, ліквідаторам або постраждалим унаслідок аварії на ЧАЕС.
У 2021 році борг держави за такими рішеннями становив 5 мільярдів гривень, і щороку він зростає.
Щодо умов утримання в українських в’язницях та СІЗО, то ЄСПЛ регулярно присуджує колишнім в’язням компенсації за утримання роками в камерах, наприклад, менших за 3 метри. В уряді кажуть, що нині в Україні площа приміщення для утримання на одну особу становить ледь не вдвічі менше, ніж це передбачено європейськими стандартами.
Мін’юст кілька років впроваджує так званий експериментальний проєкт із відкриття платних камер у СІЗО, частина оплати за які йде на ремонти у звичайних камерах. Утім, за словами деяких правозахисників, у такий спосіб легалізують дискримінацію за майновим станом. Розв’язання проблеми урядовці бачать у будівництві нових місць утримання.
За словами міністра юстиції Дениса Малюськи, для розв’язання проблем, на які регулярно звертає увагу української влади ЄСПЛ, потрібно “кілька десятків мільярдів гривень”.
“Питання – у фінансуванні… Тому поки що нам залишається принаймні покроково демонструвати поступ у цих сферах. Що ми, власне, і робимо”, – каже посадовець.
Нагадаємо, що під наглядом Ради Європи перебуває понад сім сотень рішень ЄСПЛ проти України.