Цього року кількість запроторених за ґрати журналістів перетнула рекордну позначку

Дата: 15 Грудня 2020
A+ A- Підписатися

У всьому світі цього року за виконання професійних обов’язків ув’язнили щонайменше 274 журналісти.

Про це повідомили в Комітеті захисту журналістів. 

Фото: New Straits Times

Комітет збирає дані про ув’язнення журналістів з початку 1990-х років, але останні п’ять років кількість запроторених за ґрати медійників не була меншою за 250, а дані 2020-го взагалі перетнули рекордну позначку. Серед найбільших порушників Китай, Туреччина, Єгипет і Саудівська Аравія.

“Це обурливо і жахливо, що ми є свідками ув’язнення рекордної кількості журналістів у розпал глобальної пандемії. Ця хвиля репресій – форма цензури, яка порушує потік інформації і підсилює інфодемію. Коронавірус бушує у в’язницях у всьому світі й ставить під загрозу життя журналістів, які опинилися за ґратами”, – зазначає виконавчий директор КЗЖ Джоел Саймон.

Багато арештів, як розповіли аналітики, спровокували протести та політична нестабільність. Серед країн, у яких ця проблема особливо актуальна, у комітеті виокремили Ефіопію та Білорусь, де із серпня не закінчуються заворушення.  Цього року в США, за даними правозахисників, жоден журналіст не опинився за ґратами, але небачену кількість представників ЗМІ, а саме 110, арештовували та притягали до кримінальної відповідальності за висвітлення демонстрації проти поліцейського насильства

Пов’язали збільшення кількості ув’язнених журналістів й з президентством Дональда Трампа, зокрема з його політикою спілкування та ставлення до медіа, які він звинувачував у брехні та називав творцями фейків. 

Фото: APNews

“Жорстка риторика президента Дональда Трампа протягом усього його терміну слугувала прикриттям для авторитарних влад, щоб ті залізною хваткою взялися за журналістів у своїх країнах. 34 журналісти цього року ув’язнили в усьому світі за “поширення неправдивих новин”, – розповідають аналітики та наголошують, що минуло року кількість засуджених за поширення фейків медійників була меншою. 

Авторитарні лідери, як підкреслюють у комітеті, намагалися контролювати пресу, заарештовуючи журналістів та відкладаючи судові процеси. Додатковим механізмом тиску також стало обмеження кількості відвідувачів у судах над медійниками. Водночас влади ігнорували той факт, що у в’язницях існує підвищений ризик для здоров’я, а тому щонайменше двоє журналістів цього року померли від зараження коронавірусом в ув’язненні. Всього КЗЖ задокументував понад 200 порушень свободи преси, пов’язаних з коронавірусом. 

Нагадаємо, що останніми роками у світі аналітики фіксують зниження рівня свободи слова та збільшення кількості журналістів, які стають жертвами переслідувань за свою роботу.

Два роки тому авторитетний американський журнал Time назвав “Людиною року” групу журналістів, зокрема саудівського журналіста Джамаля Хашоггі. Він писав для американського видання Washington Post критичні матеріали про політику Саудівської Аравії щодо Катару, Канади, Ємену та засуджував переслідування владою інакодумців у країні. У жовтні 2018 року Хашоггі вбили в саудівському консульстві в Стамбулі.

В Україні ситуація з нападами та тиском на журналістів також залишається складною. Минулого року експерти налічили 243 випадки порушення свободи слова, а також уперше за останні три роки в країні вбили журналістаВадима Комарова. Чоловіка жорстоко побили невідомі, а згодом він помер у лікарні. Винних у його смерті досі не знайшли.

Від початку 2020 року 74 українських журналісти стали жертвами нападів. 

Фотографія обкладинки: Al Jazeera 

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: