“Чесно” розповіло про суддів із Вищого спецсуду, які претендують до Верховного суду

Дата: 16 Січня 2017
A+ A- Підписатися

Судді Вищого спеціалізованого суду України (ВССУ), які беруть участь у конкурсі суддів Верховного Суду, успішно будують родинну павутину в судовій та навколосудовій системі та підтверджують політичні вироки своїх колег у нижчих інстанціях. 

На цьому акцентують експерти руху “Чесно”, які аналізують кандидатів конкурсу для Громадської ради доброчесності. За їхніми даними, 57 із 67 діючих суддів ВССУ змагатимуться у конкурсі.

“Судді Вищого спеціалізованого суду Слинько та Наставний навряд забезпечать неупереджений та об’єктивний розгляд кримінальних справ у новому Верховному Суді, оскільки у своєму досьє мають цілий набір рішень, правомірність яких у журналістів та суспільства викликає сумніви. Вони засудили Дмитра та Сергія Павличенків до довічного ув’язнення та 13 років позбавлення волі відповідно за вбивство судді Зубкова”, – ідеться в повідомленні руху, надісланому Центру інформації про права людини.

Сергій Слинько та В’ячеслав Наставний були в колегії суддів, що підтвердила вирок попередньої інстанції та позбавили екс-міністра Юрія Луценка волі на 4 роки за нібито незаконне святкування Дня міліції у 2008 та 2009 роках, нагадують експерти.

Інші кандидати до Верховного Суду – Лоліта Романець та Наталія Марчук скоротили термін ув’язнення екс-народного депутата Віктора Лозінського, перекваліфікувавши звинувачення в умисному убивстві на хуліганство та завдання тяжких тілесних ушкоджень, що призвели до смерті.

“Звинувачуваний у вбивстві свого односельця Валерія Олійника під час розваг на своїх мисливських угіддях Лозінський замість 15-ти років отримав покарання у 10 років ув’язнення. Перекваліфікацією справи ВССУ не лише скоротив термін ув’язнення, але й фактично зняв з Лозінського звинувачення в умисному вбивстві”, – наголошують експерти.

“За інформацією видання “Українська правда”, убитий Олійник ще до пострілу тікав від машини, а після пострілу йому було завдано 14 ударів ногою і зламане ребро. Однак ВССУ вирішив, що досвідчений мисливець Лозінський, схибивши один раз, а другий раз потрапивши в ногу потерпілому, не мав умислу вбивати Олійника”, – додають вони.

Окрім того, рух “Чесно” вказує на кандидатів Романа Сахно та Олександра Єлфімова, які за рішенням Вищої ради юстиції у складі колегії суддів визнали законним рішення Печерського районного суду Києва щодо обвинувачення Юлії Тимошенко. Обвинувачення стосувалось незаконних дій при підписанні газових угод, і таким чином судді засудили її до позбавлення волі строком на 7 років. 

Також у русі вказують на причетність одного з кандидатів до криміналу.

“За інформацією видання Gazeta.ua, кандидат у Верховний Суд Закропивний, у 2007 році серед білого дня на високій швидкості збив насмерть жінку з дитиною та втік з місця злочину. Ударом жінку відкинуло на 5 метрів і відірвало ногу, а кросівки шестирічного хлопчика знайшли в 20-ти метрах від місця ДТП. Кримінальну справу проти судді закрили. Про цей інцидент неодноразово писали у ЗМІ, однак це не завадило Закропивному у 2011 році стати суддею ВССУ”, – кажуть у “Чесно”.

Там також вражені суддями ВССУ, які мають мільйонні статки.

Суддя Єлизавета Євграфова, за даними розслідування, у 2015 році очолила рейтинг найбагатших суддів ВССУ. Суддя Олена Кадєтова, за інформацією авторів повідомлення, отримала 11 мільйонів гривень доходу й входить у топ-найбагатших суддів вищих судів.

“Трішки меншими статками хизуються судді Майя Гримич, Євген Пузиревський, Світлана Штелик, Валентин Зубар та Юлія Іваненко. Остання ще й встигала кожного року оновлювати свій автопарк пристойними авто. Однак, не всі судді ВССУ можуть дозволити собі вести розкішний спосіб життя, до прикладу, судді Микола Лагнюк, Таміла Писана, Сергій Дембовський судді-безхатченки, бо не вказали у е-деклараціях на власність жодного нерухомого майна“, – наголошують експерти руху “Чесно”.

Вони також звертають увагу, що найбільші судові династії побудували саме судді ВССУ.

Із декларацій родинних зв’язків суддів “Чесно” з’ясувало, що третина має найближчих родичів-суддів у судах нижчих інстанцій по всій Україні. Це, на переконання руху, несе ризик для неупередженого розгляду справ, так і справедливого правосуддя загалом.

“Більше того, родичі іншої третини суддів (зазвичай, дружини, діти та племінники) працюють помічниками суддів або працівниками апарату судів, при цьому у 8 суддів близькі родичі працюють безпосередньо в апараті ВССУ”, – ідеться у повідомленні.

“Чесно” відзначає родину Тетяни Франтовської, у якої “чоловік, донька, зять, син чоловіка та невістка чоловіка працюють (або працювали у різний час) прокурорами”. А у судді Ольги Дьоміної, чоловік працював заступником Генерального прокурора України за часів Віктора Януковича й був люстрованим.

“Окрім того, її зять працює першим заступником прокурора Київської області”, – нагадують у “Чесно” і додають, що така суддівська павутина суддів ВССУ провокує подальше існування кругової поруки в судовій системі й ускладнює притягнення до відповідальності суддів чи працівників апарату суддів до відповідальності.

Експерти переконані, що цього можна уникнути лише завдяки оновленню суддівського корпусу та залученню нових кадрів, не з системи.

Нагадаємо, у грудні 2016 року рух “Чесно” повідомляв, що у Верховний Суд претендують усього 29% кандидатів не із суддівської системи. На етапі допуску до конкурсу ВККС відсіяла 45% адвокатів, науковців та кандидатів із сукупним досвідом. Тоді як з числа суддів комісія не допустила лише 7%.

“Чесно” закликає надсилати будь-яку інформацію, яка б свідчила про недоброчесність конкурсантів, за спеціальною формою руху “Чесно” https://goo.gl/Z9Nd0L, або надіславши електронного листа Громадській раді доброчесності – info.grd.ua@gmail.com. З повним списком кандидатів можна ознайомитись за цим посиланням

Раніше у “Чесно” назвали одіозних кандидатів на посади суддів Верховного Суду із Вищого господарського суду України (ВГСУ), а також із Вищого адміністративного суду.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: