Чернігів очолив рейтинг доступних міст України
Чернігів, Вінниця і Черкаси потрапили до трійки лідерів рейтингу доступності міст, який проводить громадська організація “Доступно.UA”.
Про це повідомив співзасновник громадської організації “Доступно.UA” Дмитро Щебетюк під час презентації рейтингу.
Загальний рейтинг охоплює 13 міст і виглядає так:
- Чернігів (19,46%);
- Вінниця (16,15%);
- Черкаси (16,02%);
- Рівне (15,79%);
- Житомир (15,38%);
- Суми (14,75%);
- Полтава (14,48%);
- Чернівці (10,32%);
- Івано-Франківськ (9,70%);
- Кам’янець-Подільський (6,38%);
- Тернопіль (6,38%);
- Миколаїв (6,17%);
- Херсон (5,59%).
Дослідники перевіряли міста з населенням від 100 до 350 тисяч. Місто Боярка, де проживає менше людей, однак у якому проводили дослідження, до загального рейтингу не внесли
Експерти “Доступно.UA” оцінювали міста за методологією, що базується на державних будівельних нормах. Перевіряли, зокрема, громадський транспорт, ЦНАПи, аптеки тощо.
Ще в липні активісти презентували результати першого етапу свого дослідження, до якого входили 10 міст, без Рівного, Житомира та Чернівців. Тоді вони зазначали, що cоціальне таксі для людей з інвалідністю працювало в усіх перевірених містах, окрім Кам’янця-Подільського, однак жодне місто не мало більше ніж на 50% безбар’єрної центральної лікарні.
Як показали результати оновленого рейтингу, наприклад, найбільше доступних ЦНАПів розташовано в Херсоні, Боярці, Вінниці й Житомирі. Щодо доступності центральних лікарень, то найбільше таких (понад 30% з кількості перевірених) знайшли в Полтаві, Миколаєві та Сумах, але жодної доступної лікарні не знайшли в Кам’янці-Подільському, Чернігові та Боярці.
Найдоступнішими міськрадами виявилися Житомирська (50%), Сумська (47%) та Чернівецька (35%). Також дослідження показало, що в Полтаві, Чернігові та Житомирі понад 21% перехресть, переходів і тротуарів можна назвати доступними для маломобільних людей. У Чернігові, наприклад, 46% переходів мали звукові сигнали для людей з порушенням зору. Водночас у дев’яти містах налічили менш ніж 10% переходів із сигналами.
Найбільше (понад 20% з кількості перевірених) доступних аптек дослідники знайшли в Рівному, Боярці, Полтаві, Житомирі, Чернівцях та Вінниці, найменше – в Івано-Франківську (5,68%). Майже 40% супермаркетів та продуктових магазинів виявилися доступними в Боярці та трохи менше (38,28%) у Черкасах.
Нагадаємо, що вже понад рік, як в Україні набули чинності нові державні будівельні норми, що, зокрема, вимагають створювати безбар’єрний простір для всіх маломобільних груп населення. Відтоді, наприклад, власники культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів мають враховувати кількість місць для осіб з інвалідністю на візках у своїх залах. Потреби людей з інвалідністю та інших маломобільних груп мають враховувати й усі нові та реконструйовані заклади харчування. Нові ДБН також поклали на українських роботодавців обов’язок облаштовувати інклюзивні робочі місця для людей з інвалідністю.
Однак нові ДБН досі порушують, зокрема в столиці, де комунальні служби провели реконструкцію деяких зупинок громадського транспорту, після чого вони стали недоступними для людей з інвалідністю.
Фотографія обкладинки: Доступно.UA