Через дефіцит кадрів у судах України збільшилася кількість звернень до ЄСПЛ, але якість розгляду справ страждає

Дата: 13 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Кадровий дефіцит у судах суттєво подовжує строки розгляду справ і негативно позначається на їхній якості. У результаті це спричиняє зростання кількості звернень українців до Європейського суду з прав людини.

Про це повідомив тимчасовий виконувач обовʼязків голови Верховного суду Борис Гулько.

Фото: Freepik

Він зазначив, що нестача суддів у системі унеможливлює оперативний розгляд нових проваджень. Коли кожного дня суддя отримує десятки нових справ, фізично неможливо впоратися з ними одночасно.

Такий стан справ позначається і на якості розгляду проваджень. Для того, щоб забезпечити належний розгляд кожної справи, судді необхідно ретельно організувати процес, уважно вивчити аргументи обох сторін, проаналізувати відповідні норми законодавства, дослідити судову практику, провести засідання та прийняти обґрунтоване рішення.

Гулько підкреслив, що через нестачу часу, обумовлену кадровим дефіцитом, судді не мають можливості виконувати всі ці завдання в повному обсязі. Він додав, що ситуацію ускладнюють часті зміни у законодавстві, за якими суддям доводиться постійно стежити, та різні підходи до їхнього тлумачення.

Очільник Верховного суду також звернув увагу на те, що ця проблема викликає занепокоєння у Європейської комісії. Він наголосив, що питання забезпечення достатньої кількості суддів є одним із найважливіших викликів, які Україна повинна подолати у процесі євроінтеграції.

Гулько також акцентував на зростанні кількості звернень громадян до Європейського суду з прав людини через порушення “розумних строків” розгляду справ. Він зазначив, що відповідальність за таку ситуацію лежить як на суддях, які не дотримуються належних строків і не забезпечують належного контролю за виконанням рішень, так і на інших державних інституціях. Зокрема, причинами є нестача суддів і надмірне навантаження на судову систему.

Нагадаємо, що майже дві третини справ, що перебували на розгляді Європейського суду з прав людини станом на січень 2024 року, стосувалися трьох держав, зокрема й України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter