“Били шокером куди попадуть, просто навідмаш”: неповнолітній хлопець розповів про катування під час окупації Харківщини торік

Дата: 20 Листопада 2023
A+ A- Підписатися

Сімнадцятирічного Івана минулого року влітку на блокпосту в Куп’янську затримали військові РФ та привели до місцевого відділку поліції. Там хлопця протримали сім годин, а під час допитів били металевою палицею та шокером “куди попадуть” і погрожували вбити його матір із сестрою, щоб він оговорив батька.

Про це Іван і Ім'я в розповіді змінено з міркувань безпеки. розповів документаторам ZMINA під час останньої польової місії організації.

Кімната в Куп’янському ІТТ, в якій військові РФ допитували цивільних. Фото: Сергій Кочмарський

Іван каже, що торік у червні вранці, близько 10:00, йшов до своєї дівчини. Коли хлопець переходив міст, його зупинили російські військові:

“Як міст переходиш, на початку стояв блокпост, по центру та в кінці. По центру в мене паспорт і запитали”.

Іван показав військовим паспорт. Побачивши прізвище хлопця, ті наказали йому йти за ними.

“Повели мене до поліції (районного відділу, де працівники РФ незаконно утримували та катували цивільних – Ред.). Пішки йшли. Коли я пришвидшувався чи сповільнювався, дуло в спину впирали. Я тоді вже розумів, що ті, кого туди забирають, затримуються там надовго. Як дійшли, мене передали двом іншим чоловікам у балаклавах, я заходити відмовлявся. На що мені сказали: “Або ти заходиш, або буде погано”. Матом, звісно”, – згадує Іван. 

Коли він зайшов у приміщення, йому на голову одягнули шарф-трубу й завели в якусь кімнату. Посадили й почали називати прізвища людей та питати, чи знає він їх. 

“Фігурувало серед них прізвище та ім’я мого батька. Кажуть: “Щось у тебе прізвище схоже сильно”. Вони сказали, що хтось здав їм мого батька, нібито мій батько з кимось щось зробив. Я кажу, що з цією людиною давно не спілкуюсь, батьки розлучились і тому подібне”, – розповідає Іван. 

Військові йому не повірили та почали погрожувати, що хлопцю “буде погано”, якщо “покази не зійдуться з тими, які в них є”. 

Зрозумівши, що хлопець не видасть батька, росіяни почали його залякувати:

“Казали: “Ми знайдемо твою маму із сестрою та приріжемо”, “Зараз ми тебе відведемо в підвал і там приріжемо”, “Хочеш кулю в голову спіймати?”, “Можемо тобі пальці почати відрізати. Нігті виривати. Вухо можемо відрізать”.

Разом з цим під час допиту, коли хлопець казав, що нічого не знає, його починали бити.

“Таким… чи кийком… як у поліцейських такий металевий. По ногах. Та по чому попадуть насправді – по стегнах, по ногах, по руках били. Я сидів, склавши на столі руки перед собою, двічі вдарили. Били з усієї сили. Або я сиджу, а вони в грудну клітку, в руку, в ногу шокером. Добре, що не в шию. Бо мені здається, я б не пішов би вже нікуди після такого”, – згадує Іван.

Катування тривали близько п’яти годин.

“Сам допит був із 12:00, а о 16:00 – 17:00 сказали: “Шурши”. Взяли під руки й витягнули з відділку. Сказали, що якщо знову потраплю на очі, то мене пристрелять”, – згадує Іван. 

Після цього він майже не виходив з дому через страх, у хлопця боліло все тіло, рука й досі погано згинається:

“Як ото кажуть, “ніби били ногами”  – такий стан і був. Дихати було важко, бо по легенях шокером потрапляло. Ходити було важко. Зранку суглоби болять, поки не розробиш”. 

Нагадаємо, з початку повномасштабного вторгнення РФ слідчі Служби безпеки України здійснюють досудові розслідування в більш ніж 1 тисячі проваджень про катування, тортури, побої та інші насильницькі дії з боку російських військових щодо цивільних.

Незалежна міжнародна слідча комісія ООН зібрала докази того, що окупаційна влада та військові РФ не надавали медичної допомоги українцям після катувань, імітували страту, застосовували до затриманих невідомі речовини. Унаслідок такого поводження люди помирали. Деякі бранці не витримували тортур та вчиняли самогубство.

Раніше ZMINA писала, що Офіс генпрокурора встановив понад 700 постраждалих від катувань російськими військовими на Харківщині. У місті Херсоні жертвами воєнних злочинів, скоєних росіянами, стали понад 160 осіб.

Зараз українській владі вдалось ідентифікувати 156 російських військовослужбовців та окупаційних посадовців, які вчиняли воєнні злочини. До суду скерували 114 обвинувальних актів, а 35 осіб отримали вироки.

Правоохоронці виявили на звільнених територіях 80 місць несвободи й катівень, де російські окупанти незаконно утримували та застосовували тортури до цивільних.

Аналітики ZMINA зазначили, що методи катувань росіянами цивільних полонених схожі в незаконних місцях утримань на різних окупованих територіях України. Така система порушень може свідчити про злочини проти людяності з боку росіян, наголошують правозахисники.

За катування та жорстоке поводження з цивільними вже засуджено 39 військових РФ.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter