“Був дозвіл відкривати вогонь по цивільних”: полонений російський офіцер розповів про накази керівництва

Дата: 09 Березня 2022
A+ A- Підписатися

Захоплений у полон російський офіцер розповів про те, що військове керівництво Росії давало пряму вказівку відкривати вогонь по мирному населенню і всіх жителях Харкова. 

Свідчення полоненого опублікувала СБУ.

Скриншот відео СБУ

Полонений розповів, що прибув на кордон з Україною 24 лютого близько 5-ї години ранку, а завданням, яке перед окупантами поставило військове керівництво, було захоплення Харкова. 

“…(завдання було. – Ред.) захопити місто Харків, окупувати всі основні дороги та перекрити виходи цивільним і зайняти місто”, – говорить на відео росіянин.

На запитання, які ще завдання ставило перед загарбниками керівництво, полонений відповів: “Відкривати вогонь (по тому. – Ред.), хто чинить опір, та по всіх жителях міста”. 

На запитання, чи був наказ стріляти по цивільних, полонений відповів: “Так, і об’єкти житлового фонду”.

Полонений розповів, що Харків російські війська планували захопити за три дні. На запитання, чи знав він про те, що їде на територію України, відповів, що знав. Військове керівництво, за його словами, стверджувало, що вони їдуть як миротворці:

“Звільнити, так би мовити, Україну від нацистів”. 

Наслідки російських бомбардувань житлових районів у Харкові. Фото: АР

Після Харкова, як розповів полонений, російським військовим поставили завдання “брати інші міста”. 

Із взводу, до якого належав полонений офіцер, залишився, за його словами, тільки він та інший окупант, який після артилерійського обстрілу відтягнув його до лісу. У полон українським захисникам росіянин здався сам. 

Раніше полонені російські військові зазвичай розповідали, що не знали про те, що їх відправляють до України. Багато з них говорило, що напад керівництво РФ нібито маскувало під навчання на кордоні. У СБУ наголошують, що зафіксовані на відео свідчення є одними з перших подібних.

“Тепер усі поставлені перед ворогами задачі вивчають і документують слідчі та контррозвідники СБУ. Жоден загарбник не залишиться безкарним!” – кажуть спецслужбовці. 

5 березня на Чернігівщині після збиття літака, що, за попередніми даними, скидав 500-кілограмові бомби на Чернігів, захопили в полон пілота. В нього знайшли мапи та плани бомбардувань. Невдовзі після цього президент Володимир Зеленський виступив з промовою, у якій зазначив: 

Ми почули їх (полонених. – Ред.) свідчення. Ми побачили документи. Карти. Плани. Не вчорашнього дня. Це не імпровізація. Вони готували це вторгнення саме так – жорстоко, цинічно. Заздалегідь із порушенням правил війни. Тому Харків. Тому Чернігів. Тому Суми. Тому Маріуполь. І багато інших українських міст-героїв побачили чисте зло. Звірство. Так було заплановано”.

Нагадаємо, що 7 березня в Міжнародному суді ООН розпочалися слухання за позовом України проти Росії в справі щодо звинувачень у геноциді. Україна вимагає, щоб суд негайного заборонив Росії проводити військові дії.

Раніше Рада ООН із прав людини створила незалежну комісію для розслідування порушення прав людини під час військової агресії РФ, а до України вже виїхали слідчі Міжнародного кримінального суду.

Розслідування злочинів Росії в Україні почав і німецький генпрокурор Петер Франк. У країні можна переслідувати за воєнні злочини та злочини проти людяності, скоєні у всьому світі. 

Українські громадські та урядові організації зафіксували вже всі типи воєнних злочинів з боку Росії. Приклади воєнних злочинів ZMINA збирає тут, а також за тегами міжнародні злочини та #PutinWarCrimes.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: