Понад половину українців долучалися до волонтерської допомоги ЗСУ чи цивільним – опитування
Близько 61% українців долучалися до волонтерської допомоги Силам оборони України чи цивільним. Понад 10% допомагали фізичною роботою, 31% – допомагали фінансово, а орієнтовно 20% – і фінансово, і роботою. Водночас 15% українців сказали, що не долучалися до такої допомоги, але планують, а майже 18% – не долучалися та не планують.
Про це свідчать результати опитування у макрорегіонах України, яке проводив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова з 13 по 21 грудня 2022 року.
За результатами опитування більше тих, хто не воліє долучатися до волонтерства серед громадян, які низько оцінюють свій матеріальний стан. Однак це не повною мірою пояснює регіональні відмінності, адже опитування не показало суттєвої відмінності у самооцінці матеріального стану між мешканцями різних макрорегіонів.
Крім того, суттєво менша долученість до волонтерства та прагнення надавати допомогу своїй армії та співгромадянам спостерігається серед людей, на погляди яких вплинула російська пропаганда. Наприклад, серед тих, хто погоджується з російською інтерпретацією Революції гідності як “державного перевороту”, більше тих, хто не воліє допомагати Силам оборони України чи ВПО.
Загалом по країні цей пропагандистський меседж досі підтримують близько 12%, при цьому серед мешканців Півдня та Сходу України погоджуються з цим близько 23%, але й там вони не становлять більшості.
Також дослідження показує, що більшість українців – приблизно 71% – позитивно або задовільно оцінюють підготовку місцевої влади у їхніх громадах до кризових ситуацій з комунальними послугами.
Така оцінка домінує попри те, що найчастіше згадуваним наслідком війни для повсякденного життя громадян стали відключення електрики. Вочевидь причиною цього є те, що українці вважають головним винуватцем відключень електроенергії Російську Федерацію, яка здійснює обстріли критичної інфраструктури України.
Серед видів допомоги, які були б доречними для їхніх родин, українці найчастіше називали допомогу, пов’язану з поліпшенням їхнього матеріального стану: субсидії на комунальні послуги, пряма грошова допомога, пільги на придбання ліків, забезпечення харчовими продуктами.
Запит на такі види допомоги, на думку соціологів, є наслідком погіршення стану української економіки та зниження купівельної спроможності громадян. Серед старших поколінь запит на таку допомогу був більшим, аніж серед молодших поколінь, зокрема, з огляду на менший рівень доходів людей старшого віку.
Порівняно більше серед молоді й тих, хто не потребував ніякої допомоги з боку держави – 30%, тоді як серед найстаршої вікової категорії таких було тільки орієнтовно – 14%.
Раніше ZMINA повідомляла, що переважна більшість біженців і внутрішньо переміщених українців хочуть колись повернутися додому, втім меншість з них планує зробити це в найближчі три місяці.
Також не менш ніж третина працездатних українців втратили роботу з початком широкомасштабного вторгнення РФ в Україну. Найбільших втрат зазнали мешканці східних областей, понад половину з яких залишили свій дім.