Білоруських опозиціонерів Колесникову та Знака відправили до в’язниці
Мінський районний суд ухвалив вирок у справі опозиціонерів Марії Колесникової та Максима Знака. Колесникову відправили до в’язниці на 11 років, а Знака – на 10.
Про це повідомляє правозахисний центр “Вясна”.
Суддя Сергій Єпіхов визнав обох винними за трьома статтями, а саме “Заклики до дій проти нацбезпеки”, “Змова з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом” та “Створення екстремістського формування і керівництво ним”. Знаку призначили посилений режим колонії, а Колесниковій – загальний.
Згідно з матеріалами справи, опозиціонери “спільно з іншими особами не пізніше ніж 16 липня 2020 року вступили в таємну змову з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом”.
“Основою для реалізації такого задуму слугувала успішно апробована в низці країн методика зміни влади незаконним шляхом. Вона передбачала акумулювання представників протестного руху для формування неорганізованої маси людей як інструменту досягнення цілей і способу формування протестного настрою учасників. Методика була адаптована до білоруського громадянського суспільства із сучасним рівнем розвитку інформаційно-комунікаційних технологій”, – наполягали білоруські силовики.
Суд розглядав кримінальну справу протягом місяця, але затримали Колеснікову та Знака ще минулого року і відтоді продовжували їм терміни тримання під вартою.
Останнє слово опозиціонерів не вдалося почути всім охочим, адже засідання проходило в закритому режимі. Водночас відомо про те, що у своїй промові Колеснікова назвала процес над нею та Знаком “історичним”.
Промова Знака в суді тривала майже три години.
“Максим більше висловлювався за юридичною частиною, у Марії виступ був більшою мірою емоційним. Вона розповідала про свої цінності та цінності штабу Бабарика і . Марію перебивали кілька разів, оскільки суд визнав, що її пояснення не мали стосунку до обставин справи. Проте Марія висловила все, що хотіла сказати. Максима не перебивали”, – розповів адвокат Володимир Пильченко.
ЄС вже засудив вироки опозиціонерам та закликав звільнити їх та інших незаконно засуджених білорусів.
Нагадаємо, після чергових виборів президента в Білорусі 9 серпня 2020 року почалася хвиля громадських протестів. Влада, яка одразу почала називати їх “заворушеннями”, використовувала для боротьби з громадянами гумові кулі, сльозогінний газ та водомети. Однак тиск не припинився й після спаду хвилі протестів.
За даними правозахисників, від репресій у країні постраждали близько 30 тисяч людей. Щонайменше шестеро учасників протестних акцій, за даними ООН, зникли безвісти.
Фотографія обкладинки: Anadolu Agency / Getty Images