У Мукачівському психоневрологічному інтернаті знущаються над підопічними

Дата: 12 Січня 2017
A+ A- Підписатися

Адміністрація Мукачівського психоневрологічного інтернату (Закарпатська область) грубо порушує права людини, вдаючись до знущань та експлуатації підопічних.

Це засвідчила моніторингова група Національного превентивного механізму у ході повторного візиту без попередження.

В інтернаті проживають 98 жінок і 19 чоловіків, 50 із них визнані судом недієздатними.

Як засвідчив повторний візит, більшість грубих порушень, виявлених під час попередніх візитів, так і не усунули.

Монітори зафіксували, що адміністрація незаконно ізолює осіб із психічними розладами у підвалі з металевою решіткою. Там учасники візиту знайшли чотирьох людей.

Як розповіли підопічні під час приватного опитування, така практика в інтернаті є звичайною. Жителів інтернату відправляють у підвали за непослух. Під час попереднього візиту монітори виявили в цьому інтернаті жінку, яку утримували в незаконно встановленій клітці.

Моніторів вразив той факт, що персонал за розпорядженням лікаря-психіатра забороняє підопічним перебувати у власних кімнатах або лягати на ліжка в денний час, тому цілими днями люди просто сидять чи ходять коридорами.

“Під час спілкування абсолютно всі підопічні інтернату скаржилися на те, що після сніданку їх виганяють на весь день в коридор або ж у зал дивитись телевізор, забороняють перебувати в кімнатах або лежати на своїх ліжках. Це жахливо, коли літні люди, яких тут більше половини, сидять залякані в коридорі і бояться зайти до кімнати. Адміністрація пояснила свої дії тим, що коли підопічні сплять вдень, то вночі заважають іншим”, – зазначила працівниця Департаменту НПМ офісу омбудсмена Анастасія Клюга.

Жителі інтернату розповіли моніторам, що на підсобному господарстві постійно проживають та працюють четверо підопічних, а до сільськогосподарських робіт залучаються навіть недієздатні. Попри те, що працетерапія їм може нашкодити, за відсутності рекомендацій МСЕК лікар призначає їм по 4-5 годин робіт. За це вони отримують від 10 до 70 грн на місяць.

Керівництво інтернату не змогло пояснити, як недієздатні підопічні інтернату, які мають опікуна, всупереч закону підписують офіційні документи на отримання соціальної допомоги.

Підопічні скаржились на погану їжу і на те, що змушені купувати продукти харчування за власні кошти. Також за свої гроші вони купують туалетний папір та мило, хоча гігієнічні засоби є на складі.

Особливе занепокоєння викликає той факт, що за наявності лікаря в установі впродовж багатьох років підопічним не змінюють і не корегують схеми лікування з урахуванням стану здоров’я. Деякі з них приймають одні й ті ж сильні психотропні препарати по 10-13 років без зміни дозування.

Індивідуальні програми реабілітації для підопічних інтернату ведуться формально. Самі програми, які мають оновлюватись що два роки, не змінювалися протягом семи років.

Також були виявлені проблеми, що потребують особливої уваги відповідних державних органів. Наприклад, директор установи вже тривалий час не виконує свої функціональні обов’язки, весь час перебуває або на лікарняному, або у відпустці.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter