Рада суддів протидіє оновленню суддівського корпусу
“Закінчення п’ятирічного строку, на який було призначено суддю до набранням чинності законом “Про судоустрій і статус суддів” від 2 червня 2016 року, не є законодавчо визначеною підставою для прийняття головами судів рішення про припинення трудових відносин із суддею шляхом видання відповідного наказу” – йдеться у рішенні Ради.
У своєму рішенні Рада також наголосила, що стаття 119 закону “Про судоустрій і статус суддів” говорить про припинення повноваження судді виключно з підстав, визначених Конституцією України.
У статті 126 Конституції йдеться, що повноваження припиняються у разі:
- досягнення суддею шістдесяти п’яти років;
- припинення громадянства України або набуття суддею громадянства іншої держави;
- набрання законної сили рішенням суду про визнання судді безвісно відсутнім або оголошення померлим, визнання недієздатним або обмежено дієздатним;
- смерті судді;
- набрання законної сили обвинувальним вироком щодо судді за вчинення ним злочину.
У рішенні наголошується, що цей перелік є вичерпним.
Експерт групи Реанімаційного пакету реформ з питань судової реформи Роман Куйбіда вважає, що таке рішення Ради суддів демонструє протилежний підхід до імплементації судової реформи. Він переконаний, що Рада суддів не хоче конкурсу для суддів-п’ятирічок.
“Зміни до Конституції, закон про судоустрій передбачає, що після набрання ними чинності у призначених суддів, які відпрацювали п’ять років, повноваження припиняються. Однак вони зможуть взяти участь у конкурсі на посаду судді і бути призначеним за результатами конкурсу”, — пояснює він.
За його словами, таке рішення Ради означає, що такі судді надалі будуть отримувати заробітну плату судді. “При цьому вони не будуть здійснювати повноваження і не відомо, в якому конкурсі братимуть участь. Конкурс завжди оголошується на вакантну посаду. Якщо ж ця вакантна посада відсутня, якщо ж зберігається далі за суддею, то виникає питання, що ж це буде за конкурс?”, — дивується Роман Куйбіда.
“Якщо буде надалі таке тлумачення та імплементація досить чітких положень Конституції та закону про судоустрій, то далеко ми з такою судовою реформою не дійдемо і про жодне оновлення суддівського корпусу не йтиметься. Це більше буде виглядати як окозамилювання”, — додає він.
Раніше у Києві активісти вимагали відправити призначених під час правління Віктора Януковича 762 суддів на конкурс.