Луценко розповів деталі екстрадиції Тумгоєва
Очільник Генпрокуратури Юрій Луценко заявив, що екстрадиція бійця батальйону імені Шейха Мансура Тимура Тумгоєва, який воював на боці України в Операції об’єднаних сил у секторі “М” та якого в Росії судять за сфабрикованою справою не є прецедентом.
Про це він заявив на брифінгу.
Також чиновник сказав, що Україна і Росія досі обмінюються людьми.
“Це не якийсь страшний прецедент. Насправді видача злочинців з України в Росію і з Росії в Україну відбувається і зараз. Звичайно, на зовсім іншому рівні, ніж до війни. Але приблизно 100 осіб передаються з країни в країну”, – зауважив він.
За словами Луценка, затримання Тумгоєва відбулося ще два роки тому на підставі рішення Інтерполу.
“Ми є учасниками міжнародної угоди по виконанню доручень Інтерполу. Ми затримали Тумгоєва, певний час він був під арештом, потім йому змінили запобіжний захід, і він мав усі можливості, щоб виїхати в треті країни або заявити про участь у війні протягом двох років. Але за два роки нічого цього не було зроблено. Тому ми були змушені діяти по міжнародно встановленій обов’язковій для нас процедурі”, – підкреслив він.
При цьому, за словами Луценка, про те, що Тумгоєв нібито був в АТО, стало відомо після завершення дворічної екстрадиційної процедури.
Згідно з наказом президента, іноземці можуть воювати на боці України лише на контрактній основі, а тому якби Тумгоєв, на думку генпрокурора, довів, що він був в АТО, то міг би уникнути екстрадиції.
“Будь-хто із суб’єктів міжнародного розшуку, хто воював на українсько-російській війні на боці України, має документи на підтвердження і свідчення побратимів, не може бути виданий до Росії”, – сказав Луценко.
Це не перший випадок, коли Україну просять видати екс-бійців АТО. Рік тому вона не видала на прохання Грузії Гіві Церцвадзе, якого розшукували на батьківщині за підозрою у вбивстві, адже він мав документи, що підтверджували участь в АТО.
“Вважаю, що два роки було достатньо для зміни ситуації, якби вона була дійсно реальною”, – сказав генпрокурор.
Водночас Луценко зазначив, що до Тумгоєва направлять українського консула, який перевірить, чи не піддають його катуванням російські силовики.
У свою чергу правозахисники вимагають від ГПУ відправити у відставку заступника Луценка Євгенія Єніна, який підписував наказ про екстрадицію.
“Також ми вважаємо за необхідне вимагати від РФ негайного встановлення місця перебування Тимура Тумгоєва”, – сказав сьогодні на прес-конференції представник Харківської правозахисної групи Борис Захаров.