Сили територіальної оборони: чим займаються, як долучитись, які юридичні тонкощі

Дата: 20 Лютого 2022 Автор: Анастасія Москвичова

На тлі ескалації на Сході та обстрілів з боку бойовиків цивільних об’єктів та гуманітарних вантажів на Донбасі у всіх регіонах України продовжується розгортання Сил територіальної оборони. Планується, що штат ТрО мирного часу складатиме 10 тисяч осіб, яких за потреби можна буде посилити 130 тисячами бійців-резервістів, які вже укладають контракти і проходять тренування. Паралельно до законодавства вносяться зміни, які впливатимуть на умови проходження служби таких добровольців.

 

ZMINA дослідила наявну законодавчу базу та разом із експертами громадської організації “Юридична сотня” зібрала відповіді на запитання про те, хто може долучитись до територіальної оборони, як підписати контракт, і що згодом може спровокувати судові позови.

Хто може долучитись до Сил територіальної оборони?

Відповідно до закону "Про основи національного спротиву", до Сил територіальної оборони можуть вступити громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, що живуть на території України останні 5 років.

До Сил територіальної оборони можуть долучитись люди віком від 18 до 57 років на добровільній основі.

Як формуються Сили територіальної оборони?

Як розповідає юристка-аналітикиня громадської організації "Юридична сотня" Марія Звягінцева, посилаючись на закон і заяви Міноборони, ТрО розгортається у три етапи.

Перший – утворення "ядра" тероборони: штабів, які постійно діють, і куди входять тільки військовослужбовці ЗСУ. Їхнім завданням є командування, навчання та злагодження цивільних осіб, які укладуть контракт про службу в резерві ТрО і захищатимуть територію, де проживають.

Тобто людина, яка зараз хоче підписати контракт для проходження військової служби, може обрати службу в лавах Сил ТрО, якщо там є вільні посади.

Міністр оборони Олексій Резніков анонсував завершення етапу зі створення такого ядра до кінця лютого.

Другий етап передбачає залучення під час дії особливого періоду резервістів територіальної оборони, якщо вони пройдуть відбір і укладуть контракт із Силами ТрО.

"Фактично це – люди, які проживають у себе, на місцях, поблизу військових частин, ходять на роботу і займаються звичайними справами, паралельно проходячи навчання. Зараз повідомляють про добровільні навчання під час вихідних, а в законодавстві також чітко закріплений обов’язок резервістів регулярно проходити військові збори", – каже Звягінцева.

Окрім того, закон передбачає функціонування добровольчих формувань територіальних громад. Це відбуватиметься на третьому етапі.

"Наприклад, у Вінниці вмотивовані особи хочуть утворити одне або два добровольчі формування, вони можуть це зробити у координації із Силами територіальної оборони ЗСУ та місцевою владою. У них є свій порядок створення і свої завдання, вони теж можуть на певних засадах долучатись до допомоги з охорони державного кордону чи охорони об’єктів, але розгортаються вони для подолання військової агресії винятково за поданням командувача Сил територіальної оборони ЗСУ і рішенням Головнокомандувача у тих населених пунктах, де вони створені", – пояснює юристка.

Вона зауважує, наявність особливого періоду, який вже діє в Україні із 2014 року, не означає, що ці добровольчі формування обов’язково будуть залучені, але така можливість потенційно існує. Однак спочатку все одно залучають резервістів, а тоді добровольчі сили.

Як долучитись до Сил територіальної оброни?

Щоб долучитись до Сил територіальної оборони, потрібно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) за місцем проживання чи реєстрації.

Контакти центрів можна знайти на сайті Міноборони або на сайтах місцевих адміністрацій, зокрема КМДА.

Після успішного проходження співбесіди та медичної комісії людина може підписати контракт або як військовий, який одразу починає службу, або як резервіст, який залучається безпосередньо вже під час мобілізації або під час надзвичайних ситуацій. Під час співбесіди уповноважена особа може звернути увагу на цивільний фах та визначити найкраще місце для особи, яка бажає укласти контракт.

Які документи потрібно подати, щоб укласти контракт з Силами територіальної оброни?

Сайт КМДА повідомляє, що для цього треба надати такі документи:

    висновок військово-лікарської комісії;
    заяву про бажання добровільно вступити на службу у територіальному резерві;
    копії усіх сторінок паспорта громадянина України;
    копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
    копії свідоцтв про укладення шлюбу та народження дітей (за наявності);
    характеристику з місця роботи чи навчання;
    копії документів про освіту;
    кольорову фотокартка розміром 9х12.

Щодо інших міст експерти радять уточнювати список потрібних документів на гарячих лініях або безпосередньо у військкоматах.

"Зараз цей перелік документів має тенденцію до скорочення: якщо орган державної влади може отримати інформацію у реєстрі, він бере її з реєстру. Але поки не скрізь затверджені такі порядки обміну інформацією, тому деякі ОДА все ще просять копії документів", – зауважує юристка-аналітикиня.

Водночас, якщо йдеться про добровольчі формування, то там процедура вступу та умови контракту дещо відрізняються. Це регулюється відповідною постановою Кабінету міністрів.

"Спочатку утворюється саме добровольче формування. Має бути певна ініціативна група жителів. У присутності командира військової частини ТрО та уповноважених представників органів місцевого самоврядування проводяться збори. Треба, щоб у них брали участь не менше, ніж п’ять осіб, і були запрошені ось цей командир військової частини та люди з органу самоврядування. За результатами зборів складається протокол про утворення добровольчого формування і призначається керівник цього добровольчого формування. І от коли це добровольче формування вже утворене, воно може набирати людей",– розповідає Звягінцева.

Охочі долучитись до такого формування мають подати заяву на ім’я командира, до якої долучаються також ті самі копії документів. Командир ухвалює рішення про зарахування добровольця або обґрунтовує відмову йому протягом семи днів.

Чи можуть іноземці долучатися до Сил територіальної оборони?

Згідно з законом, громадянин іншої держави, який в Україні перебуває на законних підставах щонайменше 5 років, може підписати контракт як військовослужбовець або як резервіст.

Іноземець може проходити військову службу у територіальній обороні на контрактній основі як військовослужбовець відповідно до "Положення про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства".

Між тим, сам процес проходження служби громадян України та іноземців може відрізнятися, утім, це стосується передовсім таких питань як доступ до державної таємниці, додає Марія Звягінцева.

Водночас, до добровольчих формувань територіальної громади іноземців наразі не приймають: відповідно до постанови Кабміну №1449, членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони.

Чим займаються резервісти ТрО у мирний час?

Як пояснюється на сайті КМДА, контрактники-резервісти раз на 2-3 роки мають проходити 10-денні навчальні збори. Для цього їх викликають повісткою або в якийсь інший спосіб.

Окрім того, передбачена добровільна підготовка у вихідні дні (у середньому 3-4 дні на місяць) – загалом це близько 40 діб на рік.

Резервіста не можна залучати до нарядів, робіт тощо – тільки до підготовки та виконання завдань служби.

Крім того, у контракті є розділ 6 – "Інші умови контракту", у якому можна прописати усі додаткові угоди між резервістом та командиром.

Як відбувається мобілізація резервістів, і що робитимуть Сили тероборони під час війни?

У разі оголошення мобілізації резервіст зобов’язаний прибути у свою військову частину, до свого підрозділу за викликом командира.

Як зауважує юристка Марія Звягінцева, якщо особу, яка була у резерві, мобілізували, вона набуває тих самих прав і гарантій, що й військовослужбовці, власне, вона і стає військовослужбовцем, але служить не за контрактом, а за мобілізацією.

Відповідно до закону "Про основи національного спротиву", контракт у резерві передбачає виконання завдань за призначенням, зокрема:

участь у посиленні охорони та захисті державного кордону

оборона та захист громади у разі збройної агресії проти неї

участь у захисті населення та довкілля у разі надзвичайних ситуацій

участь у підготовці громадян України до національного спротиву

охорона та оборона стратегічних об’єктів, об’єктів інфраструктури та комунікацій столиці, органів державної та місцевої влади

участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами та незаконними збройними формуваннями

участь у забезпеченні громадської безпеки і порядку в місті.

Раніше передбачалось, що Сили територіальної оборони мають виконувати ці завдання передовсім у своєму регіоні. Але 15 лютого Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №6521 , що регламентує можливість використання ТрО в районах ведення воєнних (бойових) дій. Тобто загони тероборони можуть перекидати з міст, де вони утворені, до інших територій.

Утім, поки закон не ухвалений в цілому і не підписаний президентом, чинною є наступна норма закону "Про основи національного спротиву":

"З метою нарощування сил і засобів для стабілізації обстановки, а також у випадку визначення відповідної зони територіальної оборони районом ведення воєнних (бойових) дій, військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за рішенням Головнокомандувача Збройних сил України можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами своєї зони територіальної оборони".

На який час укладається контракт резервіста тероборони?

Відповідно до указу президента України "Про Положення про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України", із резервістами, прийнятими на посади рядового складу, укладається контракт на 3 роки; із резервістами, прийнятими на посади сержантського, старшинського та офіцерського складу, – на 5 років.

Чи мають резервісти ТрО якісь соціальні гарантії? Що відбувається з основною роботою, поки вони навчаються?

У мирний час на період проходження зборів офіційно працевлаштовані резервісти звільняються від виконання обов’язків зі збереженням робочого місця та середнього заробітку за період зборів.

У разі захворювання чи травми в період зборів резервіст має змогу отримати допомогу в медичних закладах ЗСУ.

Після призову за мобілізацією резервіст набуває всіх прав і обов’язків військовослужбовця.

Які соціальні гарантії має резервіст-ФОП?

Гарантії є, якщо такого резервіста мобілізують. Це передбачено перехідними положеннями Податкового кодексу.

Якщо ФОП не має найманих працівників і призивається на військову службу, тоді він на весь період служби звільняється від подання податкової звітності і сплати ЄСВ та єдиного податку.

"У Верховній Раді ще у 2020 році був зареєстрований законопроєкт 3554. Він мав, зокрема, звільнити від сплати податків та звітності тих осіб, які перебували у резерві і були призвані до військової служби без оголошення мобілізації. Але наразі цей документ депутати не розглянули навіть у першому читанні", – зауважує Марія Звягінцева.

Чи може резервіст ТрО достроково розірвати контракт?

Якщо людина укладає контракт як доброволець, то існує низка підстав, за якими вона може його розірвати: закінчення строку, порушення умов, особиста заява про припинення контракту, призов на строкову службу або початок служби у державному органі з правоохоронними функціями тощо, каже експертка "Юридичної сотні".

"Що ж до резервістів ТрО, які уклали контракт, то тут все складніше. Наприклад, КМДА повідомляє про можливість добровільно розірвати контракт на підставі указу президента про проходження служби у військовому резерві. Серед зазначених в указі обставин дійсно є формулювання "за згодою сторін", однак указ президента – це не закон. У нас є закон "Про військовий обов’язок і військову службу", що передбачає, що контракт про проходження служби в резерві в особливий період (в Україні він діє із 2014 року – Ред.) не розривається. Тобто тут потрібні додаткові роз’яснення конкретно щодо резервістів ТРО, бо може виникати велика кількість судових позовів щодо цього", – зауважує Марія Звягінцева.

Загалом вона звертає увагу, що нині законодавство щодо територіальної оборони активно формується (особливо це стосується різних підзаконних актів), тому варто стежити за змінами.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter