У мене є мрія

Дата: 18 Травня 2023 Автор: Refat Chubarov
A+ A- Підписатися

Під час зустрічі з президентом України у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу ми висловили позицію, що Україна разом із міжнародною спільнотою мала б встановити такі механізми, щоб більше такі злочини, які сьогодні здійснюються проти української нації, Української держави та проти кримських татар 79 років тому та й раніше, більше не повторилися.

У своїй промові я хотів би відштовхнутися від слів молодої кримськотатарської учасниці сьогоднішнього заходу з нагоди Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, яка розпочала своє розміркування зі слів: “У мене є мрія”.

Старшому поколінню відома ця промова Мартіна Лютера Кінга 1963 року, яка починалася також зі слів: “У мене є мрія”. Для нього було дуже важливо, щоб сини колишніх рабів і сини колишніх рабовласників сіли разом на пагорбах Джорджії та щоб суспільство було справедливе.

Також у кримських татар є мрія – бути рівними на своїй землі. Це дуже важливо. Не просто бути у себе на своїй землі, а бути рівними з тими, хто живе з тобою на твоїй землі. Цього хочуть всі народи. І багато народів цього добилися в той спосіб і в тому порядку, як це їм підказувала історія.

Крим є невіддільною частиною Української держави. Є ті, хто взагалі не хоче існування Української держави і тому зараз знищує її. Це Росія. Росіяни вбивають українців як націю. А ми живемо всі разом заради того, щоб боронити цю державу і розвиватися в цій державі, щоб ми були щасливі.

Світлини виставки “Крим SOS” “Депортація кримських татар. Злочини вустами очевидців”

ХІХ століття свідчить про те, що люди можуть досягнути всього, чого вони забажають, якщо їхні наміри чисті та чесні.

Наміри кримських татар полягають в тому, щоб зберегтися в цьому світі, щоб було неможливо повторити всі ті жахи, що відбувалися з кримськими татарами. Тому у нас є постійне бачення майбутньої Української держави – нашої спільної держави, де є корінний кримськотатарський народ і в якій ми знаходимося в таких правових умовах, коли у нас більше немає жодних побоювань, що в майбутньому нас може не бути.

Ніхто не хоче вмирати. Народи теж не хочуть вмирати, тому вони укріплюють правила в теперішніх державах. Маємо робити все для того, щоб звільнити Крим. І вже зараз маємо закладати такі правові умови для майбутнього українського Криму, щоб мрія була абсолютно здійсненною, щоб були чіткі механізми співправління Кримом тими людьми, які там живуть. А не так, як було досі: ви постійте збоку, а ми покеруємо. Щоб була співвідповідальність. Щоб ми завжди знали, що можна покластися на свого сусіда і разом облаштовувати цю землю.

Все це буде важко, бо ми зараз проходимо великі випробування. Багатьом людям здається, що проблема вирішується одним помахом руки чи одним підписом. Та проблеми мають вирішуватися в голові кожної людини.

Моя мрія, щоб ця велика українська політична нація, яка викристалізовується з цих випробувань, досягла такого рівня відповідальності, щоб в цій українській державі всі: і титульна нація, і корінні народи, і представники етнічних меншин відчували себе впевнено та спокійно.

Інакше виникає питання: які висновки ми зробили з тих знущань, злочинів, страждань, які перенесли наші народи?

У Криму дуже пильно слідкують за кожним нашим словом. Крим очікує на звільнення. І ми покладаємо наші надії на Збройні сили України, на державу в цілому.

Отже, готуємося до звільнення Криму. Готуємо правила, які будемо впроваджувати в життя.

Промова лідера Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова у Червоній залі Центрального залізничного вокзалу Києва у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня 2023 року

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter