Сумнівні кандидати від адвокатів для Вищої ради юстиції

Дата: 24 Квітня 2015 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Мені здається, державна служба – це не право, а привілей, який треба ще заслужити саме в громадськості. Українці мають прискіпливо стежити за тим, хто за їхні податки буде захищати їхні права та свободи.

24 – 25 квітня ІІІ з’їзд адвокатів України обирає трьох членів Вищої ради юстиції. Це саме той орган, від якого залежить якість усієї судової влади, її політична нейтральність та відповідно рівень довіри українців.  

Перед з’їздом експерти Реанімаційного пакету реформ зібрали досьє на кандидатів, щодо яких виникли сумніви і запитання.

Скажу відразу, вибір у делегатів з’їздів, на превеликий жаль, катастрофічно малий. Але маємо, що маємо. Давайте подивимось на претендентів.

Згідно із законом, на посаду члена Вищої ради юстиції може бути рекомендований громадянин України, не молодший 35 років, який проживає в Україні не менш як 10 останніх років, володіє державною мовою, має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше 15 років. Кандидат має бути визнаним фахівцем у галузі права і мати бездоганну професійну репутацію.

Політичні зв’язки

У шістьох кандидатів простежуються зв’язки з політичними силами. Так, наприклад, Вадим Беляневич працює старшим радником фірми “Василь Кисіль і партнери”, у якій працював заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов. Останній курує конституційну і судову реформи при президентові України.

Катерина Коваль  впевнена, що “специфіка роботи у ВРЮ потребує особливих моральних підвалин особистості, широкого світогляду, почуття підвищеної відповідальності, усвідомлення свого суспільного призначення при виконанні службових обов’язків”. Однак сама вона працює заступником голови Союзу юристів України, до складу ради якої входять такі фігури, як Ківалов, Бондик, Самсін, Колесниченко, Темкіжев, Татьков, Кармазін.

Мільйонерка Анжеліка Лабунська була депутатом трьох скликань. Її політичну кар’єру пов’язують із Костянтином Жеваго. Вона працювала в кампаніях політика на керівних посадах.

Суддю Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних та кримінальних справ Аллу Лесько 6 квітня 2015 року бачили в Адміністрації Президента (АП), тож не виключено, кажуть автори досьє, що її кандидатуру погоджено з АП. Характер кар’єри Алли Лесько (суди і дати переходу) також можуть вказувати на ймовірну протекцію Віктора Медведчука та Андрія Портнова.

Павло Гречківський є братом колишньої дружини депутата від Народного фронту Миколи Мартиненка. “Українська правда” підозрює Гречківського у “гречкосійстві”. Той пропонує делегатам з’їзду знижку на готель під час проведення з’їзду адвокатів 24-25 квітня.

Ігоря Фоміна пов’язують з головою парламентської фракції “Блок Петра Порошенка” Юрієм Луценком, якому Фомін надавав юридичну допомогу. На сторінці ініціативи Юрія Луценка “Третя республіка” викладені тези кандидата щодо засад реформування судової системи. У дипломі юриста переважають оцінки “задовільно” та “добре”.

Кандидати-мільйонери

До Вищої ради юстиції захотіли й мільйонери. Серед них – 47-річна Анжеліка Лабунська. Загальна сума її доходу 4 538 635 гривень, членів сім’ї – понад 2 мільйони. Має три автомобілі. На банківському рахунку лежать 50 мільйонів гривень, на рахунках членів родини – понад 18 мільйонів.

55-річний адвокат Ігор Фомін задекларував за 2014 рік 4 511 302 гривні. У членів родини дохід відсутній. Однак у адвоката та його родини є автомобілі – LEXUS GX 460 2014 року випуску, (LEXUS GX 470) 2009 та (MERCEDES- BENZ VIANO) 2014 років випуску.

57-річний суддя Вищого адміністративного суду Сергій Острович хоч і має сукупний дохід за минулий рік у понад 272 тисячі гривень, однак проживає в квартирі площею у 224 кв. м. та їздить на автомобілі MERCEDES GL 2010 року випуску. Члени родини кандидата проживають у будинку у 530 кв. м. та володіють автомобілями 2012 (MERCEDES ML 550) та 2008 (LEXUS 470) років випуску. На банківських рахунках рідних знаходяться 900 тисяч гривень. Зважаючи на трудову біографію судді, автори досьє сумніваються у відповідності майнового стану Сергія Островича доходам сім‘ї.

Кандидат Павло Гречківський заробив за минулий рік 860 665 гривень, а члени родини – 915 731 гривну. Має три автомобілі (2008 (MAYBACH 57), 2002 (MERCEDES-BENZ ML 55) та 2014 (LAND ROVER RANGE ROVER) років випуску). Розмір внесків до статутних капіталів – 22,2 млн. гривень. У 2012 році журналісти зафіксували годинник кандидата за 390 тисяч євро.

Приватний нотаріус Вікторія Дерев’янко задекларувала у 2013 році 1 786 200 гривень від провадження незалежної професійної діяльності. Вона користується нерухомим майном загальною площею 151,4 кв. м, а також двома автомобілями – 2005 (LEXUS) та 2012 (LAND ROVER) років випуску.

Недостатній стаж

Троє із кандидатів не мають достатнього стажу в галузі права, аби претендувати на членство у Раді. Це помічник народного депутата  Олега Осуховського Олег Бондарчук, директор Київського центру підвищення кваліфікації та стажування адвокатів Ростислав Кравець, а також приватний нотаріус Вікторія Дерев’янко.

Неоприлюднені документи

У двох кандидатів неможливо через різні причини побачити документи.

Так, до прикладу, на сторінці Вищої ради юстиції не оприлюднено копії трудової книжки та диплому судді Київського апеляційного господарського суду Петра Дзюбка.

Також не подано мотиваційного листа голови Стахановського міського суду Луганської області Івана Пруського. Реанімаційний пакет реформ має питання щодо переведення цього судді у 2011 році з одного суду до іншого з подальшим призначенням Вищою радою суддів головою суду. Зазвичай такі переведення і призначення на практиці робилися за вказівкою або погодженням з Адміністрацією Президента Януковича, кажуть автори досьє.

На мою думку, варто звернути увагу на власника трьох автомобілів, адвоката Павла Луцюка. У його дипломі переважають оцінки “задовільно” та “добре”, а в поданих документах до Вищої ради юстиції міститься велика кількість граматичних помилок.

Наступні вибори членів Вищої ради юстиції будуть відбуватись на Всеукраїнській конференції працівників прокуратури – 27 квітня, а також під час з’їзду представників юридичних вищих навчальних закладів і наукових установ – 28 квітня.

Далі буде…

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter