Репресивна паспортизація: куди звертатися через нав’язані російські паспорти

Дата: 12 Грудня 2024 Автор: Тетяна Городенська
A+ A- Підписатися

Російська окупаційна влада використовує широкий спектр маніпулятивних і примусових методів, щоб змусити українців на тимчасово окупованих територіях отримати російські паспорти, позбавляючи їх базових прав та свобод та порушуючи міжнародне право.

Під час вебінару начальниця відділу прав громадян на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) департаменту моніторингу додержання прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України, при Офісі омбудсмана Тетяна Городенська розповіла, як росіяни примушують громадян України до отримання російських паспортів та що з цим робити. 

ZMINA записала промову Тетяни Городенської. 

Через систематичні порушення Російською Федерацією прав людини та норм міжнародного права становище в окупації лишається вкрай складним і напруженим. Примусова паспортизація на ТОТ – грубе порушення норм міжнародного гуманітарного права. Україна не визнає документів, які були видані в окупації.

Отримавши російський паспорт, мешканці окупованих територій не позбавляються громадянства України, а залишаються громадянами України надалі. Процедури відмови від нав’язаного російського паспорта не існує, оскільки Україна його не визнає. Зазвичай громадяни України повідомляють правоохоронців, що їм нав’язали цей “документ”. 

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини неодноразово наголошував на тому, що Україна як держава засуджує протиправні дії окупаційної влади щодо примусової паспортизації наших громадян та вважає такі дії негуманними й такими, що суперечать принципам поводження із цивільним населенням на ТОТ, які встановлені положеннями четвертої Женевської конвенції. 

Як відбувалася примусова паспортизація з 2014 року

Примусово росіяни почали паспортизувати громадян України відразу з початку військової операції Російської Федерації із захоплення Кримського півострова, після прийняття 18 березня 2014 року договору про анексію Криму. Відповідно до цього договору, Російська Федерація визнавала своїми громадянами усіх осіб, які проживали на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на дату спроби анексії.

Виняток зробили лише для тих, хто протягом одного місяця відмовився у письмовому вигляді від громадянства Російської Федерації. Але такі громадяни одразу стикалися з перешкодами у працевлаштуванні, вони не могли зареєструвати місце проживання, були позбавлені медичного страхування, безоплатного лікування та перебували під постійним тиском.

З 2016 року суди на території Криму, які вже були підконтрольні Російській Федерації, почали присуджувати штрафи роботодавцям у розмірі 250 тисяч рублів за те, що вони брали на роботу людей, які не отримали російського паспорта.

На окупованих територіях Донецької та Луганської областей видача російських паспортів почалася з 2015 року. Утім, їх видавали не за російським зразком, а за зразком незаконних збройних формувань Донеччини та Луганщини.

У березні 2015 року на цих територіях окупаційна влада затвердила “положення” про паспортизацію і тимчасове “положення про паспорт громадянина ДНР” у вигляді так званого документа.

Перша група жителів так званої “ЛНР” у спрощеному порядку почала отримувати російські паспорти з 14 червня 2019 року. За даними з відкритих джерел, незаконне протягом року громадянство РФ у спрощеному порядку отримували понад 90 тисяч мешканців, які проживали на території, що контролювалися незаконними збройними формуваннями Луганщини.

У 2023 році президент РФ Володимир Путін підписав указ “Про особливості правового становища окремих категорій іноземних громадян, а також осіб без громадянства”, який передбачав, що громадяни матимуть змогу продовжити користуватися “своїми документами”, зокрема так званим паспортом “ДНР” або “ЛНР” ще протягом одного року, тобто до липня 2024 року. Після цього строку такі громадяни повинні були підтвердити своє перебування російськими документами, зокрема, таким документом може бути посвідка на проживання.

Якщо ж говорити про окуповані після 2022 року території, тут ситуація була іншою. Після проведення незаконних “референдумів” у 2022 році Російська Федерація ухвалила федеральні закони, що незаконно включали новоокуповані території до територій Російської Федерації. Такі закони встановлювали обов’язкову вимогу до жителів ТОТ прийняти російське громадянство через складання присяги.

Для громадян України, які не бажали отримувати російського паспорта, указом Путіна від 27 квітня 2023 року було визначено два “законні” варіанти перебування на ТОТ. Перший – це набуття громадянства Російської Федерації, тобто добровільно, другий – отримання посвідки на постійне проживання за спрощеною процедурою. Утім, громадяни в окупації нам повідомляють, що отримати таку посвідку дуже складно, оскільки в більшості регіонів кількість пунктів оформлення документів є вкрай обмеженим.

Це створює додатковий тиск на українських громадян і стимулює їх до отримання російського громадянства. Без паспорта Російської Федерації чи без посвідки на постійне проживання громадяни України наразі не можуть отримати пенсії, соціальні виплати та навіть банальну медичну допомогу.

З січня 2023 року всі виплати пенсій на ТОТ були призупинені, а вже з 1 березня 2023 року почали виплачуватись виключно за російським законодавством, яке передбачає, що люди повинні в обов’язковому порядку мати паспорт Російської Федерації.

Що стосується медичних послуг, то вони надаються виключно у разі пред’явлення поліса обов’язкового медичного страхування, оформлення якого, знову ж таки, вимагає або наявність паспорта Російської Федерації, або посвідки. Також є повідомлення про випадки відмови у наданні критично важливих медичних послуг для тих, хто не має російських паспортів.

За даними з відкритих джерел, з жовтня 2022 року російські паспорти отримали понад 1,5 мільйона громадян з новоокупованих територій, тобто з територій, які були окуповані після 2022 року.

Заходи примусу

Крім того, Російська Федерація примушує наших громадян отримувати російські паспорти через низку заходів.

Одна з них – погроза депортацією. Людей, які відмовляються отримувати російський паспорт, попереджають, що без так званого громадянства Російської Федерації вони будуть вважатися “іноземцями”, що за російським законодавством дозволяє фактично депортувати таких людей. (Росія не має права депортувати громадян України з ТОТ. Такі дії за міжнародним правом є воєнним злочином. – Ред.) Жителів вже змушували залишати свої домівки, якщо вони не отримують паспорт Російської Федерації.

Читайте також: У Росії є готова технологія з примусової паспортизації в окупації. Її вона може експортувати до пострадянських та європейських країн – експерт

Росіяни систематично здійснюють психологічний тиск на українських громадян шляхом проведення масштабних інформаційних кампаній. Вони переконують населення, що без російського паспорта громадяни втратять доступ до медичної допомоги, роботи, а їхнє майно може бути вилучене.

Відомі факти, коли російські силові структури вдаються до фізичного примусу, зокрема до побоїв, обшуків та затримань громадян України, які висловлюють свою проукраїнську позицію та відмовляються від отримання російського паспорта.

Такі дії спрямовані на залякування наших громадян та на те, щоб демонстративно показати наслідки непокори.

Особливий акцент росіяни роблять на сім’ях з дітьми. Батькам, які не приймають російське громадянство, погрожують позбавленням батьківських прав та вилученням таких дітей з сімей. Такий моральний та психологічний тиск змушує батьків підкорюватися, щоб не розлучатися зі своїми дітьми. Подібні дії фіксуються на різних тимчасово окупованих територіях по всій Україні.

Також, щоб збільшити масштаби паспортизації, Росія систематично вводить обмеження для наших громадян.  Без російського паспорта громадяни України не можуть отримувати медичне страхування, яке є обов’язковою умовою для доступу до безплатного лікування. Навіть екстрена медична допомога не може бути доступною для тих, хто не отримав російський паспорт. Таким чином росіяни зробили медичну допомогу в окупації привілеєм.

Майно осіб, які не визнані громадянами РФ і не зареєстровані за російським законодавством, може бути оголошене безгосподарним. Це дозволяє окупаційній владі вилучати земельні ділянки, нерухомість і передавати їх у власність держави або третім особам. Такі заходи росіяни почасти застосовують у прикордонних районах або у стратегічно важливих регіонах.

Ще одну проблема, яку створили росіяни для громадян України, – це неможливість працевлаштуватися та отримати соціальні виплати. Без російського громадянства наші громадяни не можуть отримати пенсії, допомогу при народженні дитини та інші виплати, які їм гарантує українське законодавство.

У багатьох випадках це призводить до економічного тиску, який змушує людей отримати паспорти для забезпечення в першу чергу своїх базових потреб. Роботодавці також зобов’язані реєструвати своїх працівників у російському правовому полі, інакше їм загрожують штрафи. 

Офіс уповноваженого Верховної Ради з прав людини просить громадян повідомляти про примусову паспортизацію в окупації Міністерство внутрішніх справ України, Службу безпеки України, Офіс генерального прокурора або Омбудсмана. Правоохоронці документують такі злочини, ініціюючи кримінальні провадження проти тих, хто примушував до отримання російських паспортів, вносячи дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З травня 2023 року по листопад 2024 року Офіс омбудсмена отримав 148 звернень від громадян про примусову паспортизацію.

Повідомити Офіс омбудсмана про факт примусової паспортизації можна за такими каналами:

  • поштою за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту hotline@ombudsman.gov.ua;
  • за номерами телефонів: 0800 501 720, 044 299 74 08.

У зверненні обов’язково вказати:

  • прізвище, ім’я, по батькові;
  • дату народження;
  • місце проживання;
  • обставини, за яких ви отримали російський паспорт (психологічний тиск, погрози, залякування тощо);
  • дату звернення;
  • засоби зв’язку.

Цей матеріал профінансований UK International Development від уряду Великої Британії; висловлені погляди не обов’язково відображають офіційну позицію уряду Великої Британії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter