Нерви не витримують: чому влада має не підставляти активістів, а говорити з ними

Дата: 24 Березня 2021 Автор: Ірена Карпа
A+ A- Підписатися

Не так давно ми спостерігали за “жовтими жилетами” і Спонтанний протестний рух у Франції, який уперше з’явився в листопаді 2018 року. Спочатку причиною протестів було підвищення ціни на паливо внаслідок збільшення акцизного збору, потім вимоги учасників розширилися до відставки чинного президента Франції Емманюеля Макрона, чий рейтинг різко впав на тлі протестів. у Франції. Пам’ятаю, як мене болісно вразило ставлення протестувальників до їхньої ж культурної спадщини: під час маніфестацій розмальовували Тріумфальну арку, паркові скульптури в Тюїльрі тощо. Машини й вітрини не так страшно – діло наживне, а тут було незрозуміло, звідки стільки ненависті. Але минуло трохи часу – і жодних слідів погромів не видно. Все спокійно змили й відремонтували. І сім років за моєї пам’яті нікому не давали ні за намальований тег, ні за розбиту шибку, ні навіть за бійку з поліцейськими.

Серед “жовтих жилетів” не було помітних митців. Це були реальні пролетарії, які часто-густо й речення без помилки написати не могли. Але – влада йшла з ними на діалог. Тримала руку на пульсі. Намагалася дійти консенсусу. Терпляче зачищалося все, що погромили les casseurs (окремий рух завзятих вандалів, Києву такого і в страшних снах не снилось, якщо що).

Те, що робиться зараз в Україні, виглядає мені куди гнилішим. Я про справу Сорда і не тільки. Але спершу – про нього.

Отже, що ми маємо.

Людина-ветеран. Ця ж людина – митець. Це значить, що людина має підвищену чутливість до світу, питань справедливості й наруги в принципі. А тепер додайте ПТСР і прикиньте, на що перетворюються нерви.

Що ви зробили для його психологічної реабілітації? А для психологічної реабілітації тисяч інших ветеранів – що?

Додайте сюди ще те, що людина вже півтора року ходить на ваші фейкові засідання до Ріфмастера. Серед ночі, чи коли ви там ще їх призначаєте, ті ваші слухання в дусі “ні кує ні меле”. Скільки-скільки там відсотків матеріалів вивчено по справі Андрія?

В мене теж би здали нерви.

Додайте свіжу справу Стерненка, де “потерпілий” виступає головним свідком, якого блогер викрав з метою отримання 300 грн. Ору. (Здають нерви, знаєте.) Скільки років, кажете, йому світить по цій “справі”? 

Свастику намалювали. Ужос. А нічого, що її намалювали вже після відходу протестувальників? І це задокументовано операторами? Не смущає, нє? Груба, груба й некрасива підстава.

А взагалі-то все це змити – і теги, і свастику ацетоном (чи навіть рідиною для зняття лаку, “по-багатому”) не так-то й дорого коштує. Вікна вставити теж. Як платник податків я згодна на ці витрати. Не з вашої ж кишені платиться. А з наших. А ми вже якось потерпимо. Можете навіть штраф впаяти митцеві – це якось логічніше, ніж сім років за бите скло і теги фарбою. От тільки не нийте, ладно?

Бо наші нерви це не витримають.

Навіть якщо Сорд провокатор – він громадянин. А ви – влада, і вам дозволено менше, ніж йому. У нього є право вам тикати факи, а у вас – немає. Навіть у ваших приватних фейсбучиках немає. (Привіт раднику Олексію Арестовичу. Французи б уже давно розбомбили все твоє відомство після такого.) Хто ви такі, щоб так поводитися стосовно власних громадян? Ви вже визначтеся: або ви наглі шмаркачі, і тоді що ви тут робите, або ви влада.

А влада має вийти на діалог із невдоволеними громадянами. Ігнор тут не проходить. Якщо ви, звісно, не ображена тьолочка чи доморощений пікапер. Хто б за вас не голосував на минулих виборах, вони явно не це вибирали.

Ірена Карпа, письменниця, журналістка, громадська діячка

Опубліковано з дозволу авторки, оригінальна публікація тут

 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: