Не можна ігнорувати принцип “Нічого про Крим без кримських татар та України”

Дата: 26 Лютого 2025 Автор: Рефат Чубаров
A+ A- Підписатися

Попри три роки повномасштабної війни питання деокупації Криму знову опинилося під загрозою політичних компромісів – голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав українську владу виявити рішучість та продовжувати розбудовувати політики щодо деокупації та реінтеграції Криму. 

ZMINA публікує промову голови Меджлісу, яку він проголосив під час дискусії “Третя річниця повномасштабної війни”, що провела Національна платформа стійкості та згуртованості 25 лютого 2025 року в Києві.

У лютому США почали проводити прямі перемовини з країною-ізгоєм – Російською Федерацією без участі України

Три роки повномасштабного вторгнення росіян в Україну актуалізували тему окупованого Криму. Повернення теми Криму відбувається у вигляді амплітуди, з дуже різкими коливаннями.

Згадайте перший саміт Кримської платформи в серпні 2021 року, в декларації якого було записано, що сторони, учасники Кримської платформи погоджуються, що звільнення Криму можливе лише через мирний діалог, у політичний та дипломатичний спосіб.

Вже через рік, у серпні 2022 року, почали говорити про те, що ця війна має завершитися звільненням усіх тимчасово окупованих територій, включно з Кримом. На Кримському півострові робиться особливий акцент, що війна розпочалася з Криму і вона має завершитися в Криму.

Зараз ми перебуваємо в періоді, коли актуалізація теми Криму відбувається через такі можливі варіанти, які викликають велику тривогу. Ніхто конкретно ще не говорить про поступки щодо Криму, але деякі іноземні політики до цього ведуть.

Що ми маємо робити? По-перше, ми маємо максимально створювати всі можливі меседжі для того, щоб зберігати очікування сотень тисяч кримчан на повернення України, на звільнення Україною свого півострова. Це дуже важливо. Ми маємо укріпляти їхній дух.

По-друге, ми маємо в різні способи підтримувати всіх тих, хто протидіє російській тимчасовій окупації та виступає проти цього. Насамперед ідеться про кримських політв’язнів.

По-третє, ми маємо давати повну візію майбутнього Криму. Когнітивна деокупація Криму вкрай важлива також і для українського суспільства. Адже це стосується й інших тимчасово окупованих територій (ТОТ).

Спираючись на чинне законодавство, ми сьогодні маємо проводити на ТОТ процес декомунізації, дерусифікації та деколонізації. Ми тут дуже соромимося, особливо щодо Криму.

Ми маємо рішуче діяти, щоб увесь світ учергове переконувався в тому, що Крим є українською територією, і ми маємо щодо цієї території, попри її окупацію, здійснювати всі ті дії, які ми здійснюємо щодо інших територій України. Не треба очікувати часу, коли Крим буде звільнений.

Також має вестися робота щодо змін до законодавства. Під час війни вносити зміни до Конституції України заборонено, утім створювати закони та вносити зміни – можливо.

Ми зупинилися на ухваленні закону про корінні народи України. Це був дуже великий прорив, але ми маємо йти далі для того, щоб показати світові, яким Україна бачить звільнений Крим, як ми його будемо розвивати й що Крим буде одним зі стимулів, а можливо, й важливим елементом конструкції системи безпеки, яка буде встановлена в Чорноморському регіоні.

Ми не маємо соромитися давати світові важливі аргументи й посилання на міжнародне право. Це насамперед стосується вищого керівництва, уряду, всього українського політикуму.

Читайте також: Світ відкриє дорогу в пекло, якщо змушуватиме Україну до поступок своїми територіями заради миру – Рефат Чубаров

Крим – земля кримськотатарського народу, їхня Батьківщина та невіддільна частина української держави. Кримські татари та українці не мають бути виключеними з процесу вирішення долі цієї землі.

Ми маємо всюди озвучувати формулу “Нічого про Крим без кримськотатарського народу та без української держави”.

Ці позиції мають посилюватися на всіх рівнях будь-яких взаємодій, контактів, перемовин української держави зі всіма нашими партнерами.

Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter