Українські правоохоронниці об’єдналися в асоціацію. Навіщо їм це потрібно?

Дата: 04 Травня 2018 Автор: Маргарита Тарасова
A+ A- Підписатися

У березні офіційно запрацювала Українська асоціація представниць правоохоронних органів. Співзасновниці асоціації – Катерина Павліченко та Катерина Белугіна – працюють у Департаменті патрульної поліції. Вони розповідають, що в багатьох країнах світу такі об’єднання допомагають та підтримують жінок у професії, яку стереотипно вважають “чоловічою”.

Фото: фейсбук-сторінка асоціації

Поліціянтки Катерина Павліченко, голова Української асоціації представниць правоохоронних органів, та Катерина Белугіна, директорка з комунікацій, розповідають: ідея створити об’єднання прийшла до них під час навчального семінару в Києві. У заході брали участь близько 40 представниць різних правоохоронних структур: Національної поліції, Державної прикордонної служби, Національного антикорупційного бюро і навіть спецпідрозділу КОРД. Тоді ж сформувалася ініціативна група, яка рік працювала над створенням Асоціації.

“У червні минулого року Police Training Assistance Project, що фінансується урядом Канади, організував дводенний семінар.  На ньому йшлося про забезпечення рівних можливостей жінок та чоловіків. Звідти ми і почали рухатися. Тоді виокремилися люди, які працювали і працюють у правоохоронних органах в різних структурах. Найбільш активні увійшли в правління. Зараз Асоціація нараховує 18 учасниць”, – розповідає Катерина Белугіна.

“МИ НЕ ЗБИРАЄМОСЯ СТАВАТИ В ОПОЗИЦІЮ ДО ЧОЛОВІКІВ”

За словами Белугіної та Павліченко, головна ціль асоціації – забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків у правоохоронних органах. Окремої статистики щодо дискримінації жінок-поліцейських на робочому місці немає, проте, за даними Держслужби статистики, розрив в оплаті праці жінок та чоловіків в Україні може сягати від 9 до 35% у різних сферах. Також жінки нерідко стикаються зі “скляною стелею” – неможливістю отримати підвищення через стереотипи та нерівне ставлення керівників. Крім того, кількісно жінок у правоохоронних органах менше, а отже, їм може бути складніше відстоювати свої права у професії.

Начальниця відділу зв‘язків із громадськістю Департаменту патрульної поліції Катерина Белугіна (праворуч) та заступниця начальника Департаменту патрульної поліції Катерина Павліченко (ліворуч)

Йдеться, зокрема, про участь жінок в ухваленні рішень та подолання бар’єрів у кар’єрному зростанні. Найближчим часом асоціація працюватиме над розбудовою внутрішньої комунікації між жінками різних правоохоронних органів, а також над навчанням учасниць – розвитком лідерських якостей, підвищенням кваліфікації поліцейських. Учасниці, наприклад, уже практикувалися в стрільбі на виїзному тренінгу.

“Ми думаємо, що зможемо створити систему наставництва для жінок у правоохоронних органах та допомогти забезпечити більш сприятливі умови на роботі. Жінка має для себе визначитися, чого вона хоче, набратися впевненості та зрозуміти, що вона може обіймати керівну посаду”, – каже Катерина Павліченко.

Одна з таких жінок-керівниць уже висловила підтримку створенню асоціації. Заступниця міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук про свої враження від роботи об’єднання написала у Facebook:

“Нещодавно відбулася значна, на мій погляд, подія – перше засідання Української асоціації представниць правоохоронних органів. Це надзвичайно важливо в світлі систематичної роботи міністерства внутрішніх справ в аспекті імплементації ґендерно орієнтованої політики. Сьогодні жінки, які працюють в органах системи Міністерства, повинні почуватися захищеними й відчувати, що мають рівні з чоловіками права й можливості”.

Свого часу підтримала (та анонсувала) створення Асоціації і екс-заступниця міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва, яка запам’яталася впровадженням проектів, спрямованих на забезпечення ґендерної рівності. За словами засновниць, заохочують роботу асоціації не лише жінки.

“Коли я прийшла в поліцію, наприклад, моїм наставником і людиною, яка мене підтримала (і підтримала мене в тому, щоб я була керівником), був чоловік. Він і зараз є моїм керівником та наставником. Тому дуже важливо, щоб чоловіки також були в асоціації”, – згадує Белугіна. Більше того, начальство йде назустріч учасницям, щоб вони могли успішно поєднувати членство з основною роботою.

Олексій Зіборов, заступник начальника відділу зі зв‘язків із громадськістю Департаменту патрульної поліції, зазначає: те, що правоохоронні органи прямують до подолання ґендерних бар’єрів, є позитивним показником. “У патрульній поліції, наприклад, немає різниці в зарплатні для жінок та чоловіків, але в Україні в цілому ще є стереотипність мислення. Одним з головних завдань Асоціації має стати боротьба за рівне сприйняття людини як професіонала, незалежно від статі. Особисто для мене є досить показовим досвід поліції США та Канади, де фізичні нормативи для всіх кандидатів однакові, чоловіки спокійно можуть іти у відпустку з догляду за дитиною”, – наголошує він та додає, що особисто готовий приєднатися до асоціації, бо є прихильником ідеї рівності.

Однак не всі колеги-чоловіки поділяють прагнення жінок. Хоча засновниці запевняють, що раді бачити серед членів представників обох статей, аби максимально об’єктивно оцінювати власну роботу.

“Якщо говорити про реакцію чоловіків, то є ті, що питають про можливість вступу, а є ті, що підходять з дивними питаннями на кшталт: “А навіщо вам ця асоціація? Хіба вам погано?” – говорить Белугіна.  

“У будь-якому разі ми не збираємося ставати в опозицію до чоловіків та запрошуємо їх до нас. Рівність і полягає в тому, що жінки і чоловіки спільно мають надавати оцінку певним діям, певним ситуаціям, певним пропозиціям”, – підтримує колегу Павліченко.

Наразі підтримку Асоціації надають уряд Канади, посольство США в Україні, громадські організації та асоціації жінок різних професій. Але керівниці структури планують розширювати коло партнерів та долучатися до ініціатив організацій, які мають схожі цілі. Уже в червні вони планують приєднатися до конференції Асоціації жінок-юристок. Крім цього, засновниці планують найближчим часом розпочати системне інформування колег про свою ініціативу, щоб залучити до асоціації якомога більше представників правоохоронних органів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: