Пишаються “новою країною”: хто допомагає окупантам формувати адвокатуру в Запорізькій області
Після незаконних референдумів на окупованих територіях Півдня України Росія почала активно формувати там свою власну систему правосуддя. Раніше ZMINA писала, як створювали “судові” органи на окупованій частині Запорізької області. Але не менш важливу роль відіграють у судових процесах адвокати.
Як збирали з нізвідки адвокатське об’єднання Запорізької області та хто з українських адвокатів сприяв інтеграції окупованих територій у російський правовий простір, читайте в цьому матеріалі.
За спрощеною процедурою
Практично відразу після псевдореферендумів на окупованих територіях раду російської федеральної палати адвокатів залишили віцепрезидент федеральної палати Вадим Клювгант і статс-секретар ФПА Костянтин Добринін. Вони пояснили це тим, що “найближчим часом доведеться виконувати останні рішення, ухвалені вищими органами державної влади”, натякаючи на інтеграцію окупованих територій. Адвокати “не вважали для себе можливим” брати участь у реалізації цих рішень. Приблизно в цей самий час інший віцепрезидент цього органу Геннадій Шаров анонсував, що в листопаді буде прийнято іспити й “відбудуться заходи щодо заснування чотирьох нових адвокатських палат”. Пославшись на “кримський досвід”, Шаров припустив, що “адвокатів нових регіонів не доведеться довго і глибоко перенавчати”.
У листопаді впевненості в тому, що регіони залишаться під російським контролем сильно поменшало, тому показові заходи відклали. Але вже в грудні до цього питання повернулися знову. Для українських адвокатів, які бажали продовжувати свою адвокатську діяльність на окупованих територіях, на той час уже провели прискорені курси вивчення російського законодавства і прийняли в них іспити за “спрощеною схемою”. Що являла собою “спрощена” процедура, невідомо. Однак пропагандисти зазначали, що іспит приймала спеціально створена комісія з представників мін’юсту Росії та ФПА, а електронне тестування в комплексній інформаційній системі адвокатури Росії не проводили “через технічну неможливість”.
У Запорізькій області можливістю швидко отримати адвокатський статус скористалися 36 українських адвокатів. В обмін на таку можливість їх змусили виступити статистами на заході з заснування адвокатської палати Запорізької області із затвердженням статуту та виборів органів управління. Структура була зареєстрована 30 січня 2023 року за адресою Мелітопольської міської адміністрації. Попри це, станом на середину травня 2024 року в російському реєстрі адвокатів на офіційному сайті російського міністерства юстиції немає жодної інформації про адвокатів із Запорізької області, як немає і самої області в переліку регіонів, представлених у реєстрі.
Прихильниця “руського міра”
“Президентом” палати було обрано мелітопольську адвокатку Олену Шаповалову, про яку на сайті “Миротворець” зазначено, що вона “до окупації підтримувала “руський мір”. У національному юридичному каталозі України на сайті LigaZakon і на інших майданчиках немає відгуків про її роботу, натомість у контактах вказано електронну пошту на mail.ru. У середині червня минулого року, згідно з даними Центру журналістських розслідувань, вона ж заснувала “колегію адвокатів” у Запорізькій області.
Видання тоді звернуло увагу, що Олена Шаповалова досі значиться в раді адвокатів Запорізької області. Її свідоцтво з номером 488, видане в червні 2004 року, на той момент не було анульовано. Не сталося цього і по сьогоднішній день — Шаповалова відверто сприяє становленню російського права, зберігаючи український адвокатський статус.
Раніше ZMINA вже розповідала, що одним із чинників, який дав змогу офіційно позбавити статусу українського адвоката “президентку севастопольської адвокатської палати” Юлію Марчук, стала наявність у її даних під час реєстрації електронної пошти, куди й було надіслано сповіщення про початок дисциплінарного провадження. Є підстави вважати, що адреса advokat_shapovalova@ukr.net також є у Національної асоціації адвокатів України. А ось особливого бажання позбавляти колаборантів статусу поки що не спостерігається, і це викликає в українській адвокатській спільноті відверте здивування.
На службі окупантів
Загалом щодо решти адвокатів, які отримали російські свідоцтва, діє презумпція невинуватості. Як і щодо медиків або працівників комунальних служб. Але тільки поки вони не помічені в якихось діях, націлених на підтримку інтеграційних зусиль із включення окупованої території Запорізької області в російське правове поле, як це робила Шаповалова. Або у відвертому обслуговуванні інтересів російських силовиків, як заведено зараз в окупованому Криму серед призначенців.
Приміром, на сайті РІА-Південь повідомляється, що мелітопольська адвокатка Наталя Калмикова передає місцевій окупаційній адміністрації відомості про жителів міста з проукраїнською позицією. Крім того, вона брала участь в “установчих зборах асоціації юристів Росії” в Запорізькій області.
“Створення цієї асоціації — це знакова подія для всіх юристів і жителів Запорізької області. І я, як представник адвокатської палати Запорізької області, пишаюся, що адвокати нашого регіону стали частиною великої правозахисної сім’ї нашої країни”, – заявила Калмикова.
Від адвокатського статусу іншої країни при цьому вона не відмовилася, і в реєстрі Національної асоціації адвокатів України, як і раніше, значиться чинним адвокатом ради адвокатів Запорізької області.
Крім того, неоднозначне ставлення може бути до адвокатів, які перебралися “зміцнювати” адвокатуру з інших окупованих частин України. Як, наприклад, це зробив кримчанин Олександр Кателін. У 2016 році він епізодично брав участь у справі про учасників мітингу 26 лютого, заміщаючи одного зі своїх колег.
Наразі Кателін пропонує свої послуги у кримінальних та адміністративних справах в окупованому Мелітополі, і навряд чи зміна місця діяльності після захоплення міста якось пов’язана з гуманістичними міркуваннями та адвокатським обов’язком.