Найманці та діти: до мілітаризації українських підлітків у Білорусі можуть залучати вагнерівців
Після захоплення частини українських територій Росія почала використовувати мілітаризацію в освіті, щоб змінити ідентичність українських дітей у її війні проти України.
Так, за даними Центру громадянської просвіти “Альменда”, на тимчасово окупованих територіях України до складу мілітарного центру “Юнармія” вже зараховано щонайменше 35 тисяч дітей, і ця цифра постійно збільшується.
За словами правозахисників, російська влада використовує мілітаризацію підлітків, щоб зробити молодь на тимчасово окупованих територіях України на сході прихильниками своєї ідеології, яка підтримує агресію та насильство. Долучилася до цього процесу мілітаризації українських підлітків і Білорусь.
У травні 2022 року невизнаний президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав наказ № 160 “Про розвиток військово-патріотичних клубів”. Мета цих клубів – популяризація та романтизація війни. Причому не тільки серед білоруської молоді, а й серед українських дітей.
ZMINA дізналась, що в деяких ВПК, куди привозили й українських підлітків, навчання проводили найманці з ПВК “Вагнер”.
“Гра” у війну та військово-патріотичні клуби Білорусі
Дуже часто в білоруських державних ЗМІ, соцмережах можна побачити фото дітей у військовій формі зі зброєю в руках і з усмішками на обличчі. Пропагандистські медіа ніби намагаються запевнити аудиторію, що війна й зброя – це не страшно: навпаки, це ніби цікава й важлива гра.
Дітей, які беруть участь у таких заходах, хочуть переконати, що російські та білоруські військові – це не вороги, вони не ті, хто несе смерть і біль, адже ось вони: добрі й такі самі усміхнені добродії, які допомагають дітям з інвалідністю та вручають подарунки, з ними можна зробити селфі.
Натомість українських військових зображують як жорстоких неонацистів, які відібрали в дітей дитинство й несуть їм смерть.
У такий спосіб Росія вирощує українських дітей з мілітаристськими настановами, щоб вони були готові діяти в інтересах Росії навіть за межами її кордонів.
У травні 2022 року президент Лукашенко підписав наказ № 160 “Про розвиток військово-патріотичних клубів”. Згідно з реєстром, який є в розпорядженні Центру прав людини ZMINA, станом на 1 квітня 2024 року лише в Мінській області вже функціонує 129 ВПК, в яких навчаються 3116 дітей.
Військово-патріотичні клуби зазвичай діють на базі військових частин, підрозділів міністерства внутрішніх справ, міністерства надзвичайних ситуацій та міністерства оборони Республіки Білорусь або за участю інструкторів цих підрозділів у білоруських школах.
Помічник міністра оборони з ідеологічної роботи в збройних силах Білорусі генерал-майор Леонід Касинський назвав їхнє створення життєво необхідним.
“Цей напрям дає дуже важливий кінцевий результат. Це патріоти, які готові в скрутну хвилину стати зі зброєю в руках на захист нашої Республіки Білорусь”, – зазначив він.
“Я прийшла сюди, щоб навчитися стріляти, навчитися мінімальної медицини, щоб захищати свою Батьківщину…” – каже в одному з пропагандистських відео вихованка ВПК “Граніт” 14-річна Катерина з Білорусі.
Загалом білорусів лякають загрозою щодо нарощування військ та зброї сусідніми країнами:
“Ситуація на кордоні Білорусі продовжує розпалюватися: біля південних кордонів українські військові розмістили 15-тисячне угруповання, а із західного боку військову присутність нарощує НАТО”, – пише білоруське державне ЗМІ “СБ. Білорусь сьогодні”.
З початку ж збройного конфлікту в Україні РФ систематично відправляє дітей з тимчасово окупованих територій до Республіки Білорусь на так зване “оздоровлення”, під час якого дітей долучають до різних активностей з метою виховання в неповнолітніх “патріотичного” ставлення до країни-агресора. Адже дітей привозять до військово-патріотичних таборів, розповідають їм про українських націоналістів, які влаштували терор і продовжують його вже дев’ять років, та добрих росіян, які всіх “рятують”.
У гостях у спецпризначенців
Аналіз публікацій білоруських ЗМІ показує, що програма перебування українських дітей зазвичай охоплює екскурсії до білоруської Академії МВС та центру безпеки МНС. Там дітям із прифронтових районів буцімто пропонували дати собі спокій та не думати про те, що відбувається вдома. А натомість військовослужбовці організували виставку озброєнь і проводили майстер-класи зі стрільби.
Одним з популярних напрямків, куди вивозять дітей українських дітей з окупованих територій, є екскурсія до військової частини 3214 внутрішніх військ МВС Білорусі, в якій розташовано військово-патріотичний клуб “Рись”.
Так, у червні 2022 року бачимо репортаж державного агентства Белта про одну з таких екскурсій. Діти з інвалідністю, яких до військової частини привезла директорка донецької громадської організації “Дельфіни” Ольга Волкова, у супроводі військових ідуть територією частини, деякі діти на кріслах колісних. Один з візків, у якому сидить дівчина з ампутацією ноги, котить військовий.
А ось ці ж діти біля одного з корпусів, а навпроти них – військові підрозділу спеціального призначення в повному екіпіруванні, стіл, на якому розкладено зброю. Дітей із захоплених Росією територій України, яких вивезли на так зване оздоровлення до Білорусі, привезли до ВПК, щоб розповісти про бойові бригади спеціального призначення, продемонструвати зброю та військову техніку.
А потім ці ж військові вручають дітям подарунки, роблять спільні фото, махають руками вслід їхньому автобусу.
В іншому медіазвіті бачимо, як у грудні 2022 року територією все того ж спецпризначенського ВПК “Рись” іде група дітей з тимчасово окупованої Горлівки. Підлітків та молодших школярів зустрічають військові, перевдягнені в іграшкових рисей.
Дітям розповідають про бойові завдання та проводять екскурсію частиною, демонструють зброю й навіть дають її потримати. На опублікованому фото хлопчик років дев’яти намагається втримати в руках великий автомат.
А потім дітей ведуть на концерт із Дідом Морозом та Снігуркою, танцями, піснями й солодкими подарунками. Така собі “новорічна казка” у військовій частині спецпризначенців.
ПВК “Вагнер” та ВПК “Рись”
Але тренування вихованців ВПК не обмежуються наставництвом білоруських спецпризначенців. З відкритих джерел стало відомо, що до так званого “патріотичного” виховання дітей долучились інструктори з приватної військової кампанії “Вагнер”. Тієї самої ПВК, учасники якої дотичні до воєнних злочинів у всьому світі й особливо відзначилися під час війни в Україні, де скоювали напади на цивільні об’єкти, катування та позасудові страти військовополонених українців. Адже після спроби заколоту проти військового керівництва Росії в червні 2023 року, яка закінчилася ліквідацією власника ПВК Євгена Пригожина, частина підрозділів “Вагнера” була переведена до Білорусі. Там найманців ПВК стали залучати до тренування білоруських бійців силових підрозділів – від міліції до підрозділів спеціального призначення.
А з осені 2023 року вони вже навчають військового ремесла білоруських підлітків. Це відбувається саме в тих військово-патріотичних клубах, куди регулярно привозять дітей з окупованих регіонів України.
Так, наприклад, на інстаграм-сторінці військово-патріотичного клубу “Рись” з’явився звіт про те, що інструктори ПВК “Вагнер” провели тренування вихованців та поговорили з ними про патріотизм.
“Вони розповіли про бойовий дух, товариство, пройдені труднощі та почуття патріотизму”, – йдеться в повідомлені.
На опублікованому відео вагнерівці навчають дітей поводитися зі зброєю, стріляти з неї, захоплювати будівлі та приміщення. А наприкінці навчання традиційно роблять подарунки.
ZMINA вже розповідала про те, що найактивніше займається незаконним вивезенням українських дітей до Білорусі затятий прихильник Олександра Лукашенка паралімпієць Олексій Талай, відомий своїми публічними антиукраїнськими заявами. Він же й організовує екскурсії дітей до ВПК “Рись”.
“Завдяки підтримці фонду Олексія Талая, а також ГУБОЗіК МВС, Мінміськвиконкому, внутрішніх військ у дітей (українських підлітків з Горлівки. – Ред.) з’явилася можливість відірватися від обставин, що склалися на їхній Батьківщині (Батьківщиною дітей із захоплених росіянами територій України державні білоруські ЗМІ називають Росію. – Ред.), та поринути в новорічну казку”, – йдеться в одному з повідомлень на каналі внутрішніх військ МВС.
Тож участь у незаконному вивезенні та мілітаризації українських дітей також беруть білоруське Головне управління боротьби з організованою злочинністю та корупцією, міська влада Мінська та внутрішні війська республіки. А саме заступник командувача внутрішніх військ полковник Сергій Гребенников, перша заступниця голови Мінміськвиконкому та заступниця голови Білоруської спілки жінок Надія Лазаревич, які особисто супроводжували донецьких дітей під час новорічного візиту до ВПК “Рись”.
Загалом дітей, вивезених з тимчасово окупованих територій, росіяни утримують в інтернатах, де їм влаштовують так звані “уроки мужності” та запрошують на зустріч російських військових, або в кадетських коледжах. Після такого “виховання” українські діти планують вступати до військового училища та ображаються, якщо їх називають українцями.