На блок-постах беруть до 800 гривень за перепустку – волонтери
Запеклі бої в центральній частині Донеччини спровокували нову хвилю переселенців. Однак державні органи досі не налагодили ефективну систему евакуації мирного населення.
6 січня волонтери, які займаються евакуацією цивільних, отримали омріяне перемир’я. З ініціативою щодо тимчасового перемир’я виступила ОБСЄ.
У прес-центрі РНБО заявили, що вночі в АТО тривали обстріли, хоча їх інтенсивність на дебальцівському напрямку впала. За даними Генштабу, за добу загинув один військовий, 25 – поранені.
За словами так званого “заступника міністра оборони ДНР” Едуарда Басуріна, оголошене перемир’я завершиться 6 лютого о 17:00 за київським часом.
Тим часом волонтерські організації нарікають на українську владу, яка не здатна організувати ефективну систему евакуації.
У людей складнощі із проїздом до блок-посту, аби подати туди необхідні для оформлення евакуації документи. Бо немає такого автобусу “Місто – блок-пост”, каже лідер ініціативи Донбас SOS Олександр Горбатко.
“Два дні тому у нас гарячі лінії обривались, бо люди не можуть дотелефонуватись за тими номерами телефонів, які публікують органи влади. Ті телефони не відповідають. Я сам намагався дотелефонуватись на гарячу лінію СБУ, але безуспішно“, – передає нарікання Олександра Горбатка кореспондент Центру інформації про права людини.
Волонтер заявляє також про хабарництво на блок-постах.
“Люди приїжджають до блокпосту із готовими документами. Якщо треба щось виправити, передрукувати, то у них немає можливості цього зробити. На пропусках в Маріуполі, Артемівську черги у 3 тисячі людей. Нас повідомляють про те, що вже з’явились хабарники, які за 600 – 800 грн роблять перепустку на рік”, – розповідає волонтер.
Питання переселенців Україна навіть не врегулювала на рівні міграційної служби.
“Населенню, наприклад, з Брянки й Стаханова треба евакуйовуватись через Росію. На сьогодні там черга на 5-7 днів. Уявіть собі стояння у цій черзі з малими дітьми. Крім того, українці, які заїжджають в Україну через Харківську область, мають заплатити штраф 1400 грн. 1400 грн на одну людину. І це в той час, коли більше півроку люди не отримують жодних коштів, – це великі кошти”, – каже Ольга Кобилінська, волонтер фонду “Повернись живим”.
Міністерство соціальної політики України повідомляє про загальну кількість зареєстрованих внутрішньо переміщених людей у 980 000 осіб. Понад 600 000 українців подали клопотання про притулок в Російській Федерації, Білорусі, Молдові, Польщі, Угорщині та Румунії.