Експерти розповіли про саботаж розслідування справи Майдану

Дата: 05 Липня 2015 Автор: Микола Мирний
A+ A- Підписатися

Громадськість сколихнула інформація про ліквідацію Управління спецрозслідувань злочинів під час подій на Євромайдані. Експерти заговорили про створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) при Верховній Раді. Чому необхідна ТСК саме зараз і як відбувається розслідування злочинів, скоєних під час Революції гідності – про це розповіли адвокати та правозахисники.

Роман Маселко, активіст Автомайдану, адвокат

Справи Автомайдану є досить простими з точки зору правової кваліфікації. Доказової бази достатньо. Більшість фігурантів справ перебувають на своїх посадах. Немає об’єктивних перешкод для розслідування цих справ.

Нагадаю, під час Євромайдану існувала заборона прав керування транспортними засобами за поїздки в Межигір’я. В цілому для переслідувань автомайданівців було залучено близько 400 працівників ДАІ. На підставі документів близько 120 – 130 суддів виносили рішення про позбавлення прав керування автомобілями.

50 з 400 працівників ДАІ і близько 10 суддів є фігурантами розслідувань. По них реально просуваються справи з обвинувальними висновками чи підозрами. Це навіть не 10%.

В травні близько 40 обвинувальних актів стосовно інспекторів ДАІ передано до суду. Але передати до суду – це не результат. Результат – це покарання винних.

На сьогодні у нас жодного обвинувального вироку. Точніше, був один. Я особисто представляв потерпілого на цьому процесі. Був справді обвинувальний вирок, але він на даний час абсолютно правильно скасований і справу повернуто до прокуратури. Буквально на минулому тижні було чергове засідання по цій справі. Вдруге її повернуто до прокуратури через те, що вирок неналежно оформлений і не відповідає вимогам кримінального процесуального законодавства.

Є вже три виправдальних вироки. При цьому один з них підтверджений рішенням Апеляційного суду. Це рішення вже вступило в силу і людина визнана абсолютно невинною. Це абсолютно законні і обґрунтовані вироки, тому що те, що передається до суду – не витримує жодної критики.

Переважна більшість обвинувальних актів повертається до прокуратури у зв’язку з тим, що акти не відповідають вимогам кримінального процесуального законодавства.

Що прокуратура робить? Ви думаєте, вона їх виправляє? Ні! Вона оскаржує рішення першої інстанції, йде в апеляцію. Там програє всі ці справи. Вони повертаються до прокуратури, і прокурори знов подають, і заново починається колообіг справ без жодного результату.

Прокуратура часто скаржиться, що в неї немає ресурсів та часу. Але вона витрачає багато часу на дії, які ні до чого не призводять.

“Слизькі” судді

Суддя Оксана Царевич зробила мене революціонером. Після її суду я зрозумів, що треба змінювати все докорінно.

Всі знають, що їй оголосили спочатку підозру, а потім відсторонили з посади Печерського районного суду у Києві. Так от, два тижні тому рішення про відсторонення скасоване. Сьогодні пані Царевич одночасно з нами розглядала кримінальні справи у Печерському суді. Вона вже повернулася до розгляду своїх справ і функціонує як повноцінний суддя. Чудово, правда?

Судді ухвалювали такі рішення під час Євромайдану, бо на них тиснули. І немає жодної розпочатої справи по 376 ст. КК України (”втручання в діяльність судових органів”). Це говорить про якість слідства.

Саботаж розслідування

Потрібно карати винних у цьому саботажі і непрофесіоналізмі. Ми називаємо конкретні прізвища, але жодного покарання немає.

При прокуратурі створено Управління, яке буде займатись розслідуванням дій чи саботажу в розслідуванні цих справ. Цього ми вимагали дуже давно. Тому що ті люди, які зараз саботують або непрофесійно відносяться до своїх обов’язків, повинні розуміти, що за це передбачена відповідальність.

Прокуратура Київської області закривала практично всі кримінальні справи. І один з тих прокурорів був слідчий Люльчук Олександр Олександрович, який закрив як мінімум дві справи. Його дії ми визнали незаконними. Ми поновили ці справи. І зараз пан Люльчук у цьому Управлінні буде розслідувати, чому не розслідуються справи щодо злочинів під час Євромайдану.

Наша комунікація налагоджена чудово. Ми зустрічаємось з паном Віктором Шокіном, із Сергієм Горбатюком та іншими слідчими без проблем. Але немає результату. Тому зрозуміло, що нам потрібні додаткові механізми, інструменти, такі, як ТСК, які будуть давати нам можливість додатково контролювати слідство і вимагати притягнення винних до відповідальності.

Нещодавно заарештували одного з працівників “Беркуту” –  підполковника міліції Олега Янішевського, якого підозрюють в розстрілі євромайданівців. Чоловік собі спокійно цілий рік працював у підрозділі спеціального призначення, отримував зарплату. Аваковим навіть не було проведено належного службового розслідування. Держава несе збитки через те, що ми досі платимо гроші службовцям, які звинувачуються у вбивствах і переслідуваннях людей.

Олександра Матвійчук, правозахисниця, координаторка волонтерської ініціативи Євромайдан SOS

У березні Генеральна прокуратура і МВС прийшли до Євромайдан SOS і попросили інформацію, яку ми накопичили за місяці протесту, про ці грубі порушення, здійснені в рамках систематичного і масштабного наступу на мирних протестуючих.

Ми дуже тісно працюємо із Міжнародним кримінальним судом і з Міжнародною консультативною панеллю Ради Європи. Ми чітко розуміємо, що домашнє завдання за Україну ніхто не зробить і, попри всі сподівання на міжнародні судові інстанції, ми маємо провести належне розслідування на національному рівні.

Громадськість проаналізувала кожне кримінальне провадження, починаючи з 25 листопада 2014 року. На жаль, багато рекомендацій, які ми дали в окремому звіті, досі актуальні.

І це попри те, що ми мали особисті зустрічі з Генеральним прокурором, міністром МВС і з головою Ради суддів. Ми бачимо, як система чинить опір, як за цей опір ніхто не покараний.

У звіті чітко видно, що окремі слідчі новоствореного Управління спеціальних розслідувань буквально за кілька місяців зробили на багато більше, ніж ціла прокуратура Києва за цілий рік. Я пам’ятаю, як після створення цього Управління нам телефонували їхні співробітники і просили передати фото- і відеоматеріали, які у нас є. На що ми дуже здивувались: “Як же ж, у березні минулого року ми передали все в Генеральну прокуратуру”.

Ми бачимо, що багато речей їм довелось піднімати з нуля. Тому ми не розуміємо, навіщо ліквідовувати і висловлювати припущення про припинення роботи цього управління. На нашу думку, люди, які причетні діями або бездіяльністью до гальмування розслідування, і співучасники мають бути покарані.

Євромайдан SOS закликає всіх керівників фракцій і всіх народних депутатів віддати борг суспільству і проголосувати про створення ТСК ще перед тим, як піти на канікули.

Тарас Гаталяк, правозахисник, координатор ініціативи Адвокатів родин Небесної Сотні

На мою думку, потрібно більш якісно наповнювати Управління спецрозслідувань. Там повинно працювати не 50 слідчих, а як мінімум 100.

Чомусь ми ходимо і клянчимо фінансування. У Шокіна три місяці тому ми зустрічались і говорили про недостатнє фінансування. Минулого року, коли проводили судово-медичні експертизи по поранених, то, даруйте, 30 – 50 тисяч гривень не було в державі, щоб оплатити роботу Бюро судово-медичної експертизи.

Зараз ми просили кошти на додаткове обладнання, на належне фінансування. І нам потрібно ще більше коштів, щоб експерти, слідчі отримували не по 3 – 4 тисячі гривень, а вищі зарплати, аби вони могли якісніше і швидше працювати.

Я не розумію такої позиції Генеральної прокуратури, перших осіб держави щодо ліквідації Управління спецрозслідувань. Це що немає політичної волі, щоб розслідувати? Ми добивались три місяці, щоб створили Управління, аби була чіткіша координація між Генпрокуратурою, МВС та СБУ. Добились, зробили. В результаті ми маємо дуже хороший приклад, коли завдяки співпраці Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури та СБУ затримали екс-заступника командира полку “Беркуту”, підполковника міліції Олега Янішевського.

ТСК буде створена для перевірки питань, фактів, які викладені у звіті Міжнародної дорадчої групи. У звіті сказано, зокрема, про співпрацю МВС і Генпрокуратури. Позиція МВС по відношенню до ГПУ не сприяла розслідуванню, а навіть перешкоджала.

Ми у жовтні 2014 року звернулись із фактами про підвіз беркутівців, діючих працівників міліції до Апеляційного суду, де відбувався розгляд справи Дмитра Садовника (керівника “Беркуту”, якого підозрюють в участі у розстрілах майданівців – ред.). Керівництво МВС нас скерувало до головного управління МВС України в місті Києві. Ми подали всі матеріали начальнику з інспекції особового складу управління кадрового забезпечення ГУМВС у місті Києві Людмилі Леонідівні Ємельяненко. Результати розслідувань: кілька працівників попросились, щоб їх підвезли на базу, і їх підвезли. 

Ємельяненко спокійно працювала за Януковича та Захарченка. Після Революції гідності вона проводила більшість службових розслідувань щодо працівників київської міліції та працівників спецроти “Беркут”.  

Ну, і правильно, а чого ж їй робити належні перевірки? Адже її керівником був начальник київської міліції Олександр Терещук, який переслідував євромайданівців на Волині, і його всіляко підтримував міністр Арсен Аваков. А тепер ось і президент Петро Порошенко сказав, що Терещук не підпадає під люстрацію. Чого їй боятись?

Питання до міністра МВС. Чому працювали до останнього часу і чому продовжують працювати інші працівники міліції, “Беркуту” по сьогоднішній день? Ми вже чули неодноразові заяви, що слідство проводить Генеральна прокуратура, але, на превеликий жаль, по цих працівниках не проведено належні перевірки. Вони не звільнені. Вони й далі продовжують працювати, приїжджати на суди і тиснути на свідків, потерпілих і так далі.

Управління при ГПУ, яке розслідує службове недбальство чи саботаж розслідування, курує пан Ничипоренко Олексій Валентинович. За нашою інформацією, саме Ничипоренко курував напрямок розслідування злочинів проти Автомайдану.

Ничипоренко є сином депутата регіонала Валентина Миколайовича Ничипоренка, який голосував за диктаторські закони 16 січня 2014 року! Зараз він теж депутат. Мені дуже цікаво, чи був допитаний в Генпрокуратурі екс-регіонал Валентин Ничипоренко і чи дав щирі свідчення, чому він відкликав свій голос і дав інші свідчення про те, як все було?

Коли було створено Управління спецрозслідувань, з прокуратури Києва принесли в мішку більше 100 заяв, де не було призначено жодних експертиз. Заяви не були внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР). Не було опитано хлопців, поранених на Майдані.

При зустрічі з Віктором Шокіним ми вимагали не просто звільнення, а притягнення саботажників до кримінальної відповідальності. Я говорю емоційно, але у мене друг, Богдан Сучаник, загинув на Майдані, і ми будемо вимагати розслідування справ до кінця. Те ж саме стосується і МВС.

Олена Сторожук, адвокат родин Небесної сотні

Ми втомились боротись із безкарністю, круговою порукою, яка існує між прокуратурою та органами внутрішніх справ.

Зрозуміло, що органи прокуратури самі ж себе контролюють, як вони проводять досудові розслідування. Дуже часто ми чуємо про затримання осіб, про обрання запобіжних заходів. Однак це все тільки на рівні оголошення дуже широко розрекламовується. Саме судове розслідування не полягає тільки у затриманні особи, у обранні запобіжного заходу. 

Ми не вимагаємо покарання за будь-яку ціну. Ми вимагаємо результату, аби ті розслідування були якісними і щоб до відповідальності притягались саме винні особи.

Саме тому я вважаю, що потрібно підтримати створення ТСК. Не можна забувати, що безкарність існує, що вона породжує таку ж саму безкарність і стосовно інших осіб. Майдан відійшов на задній план. У нас є військові дії на сході України. Аналогічно розслідуються і ті справи. Якщо ми не доведемо ці справи до кінця, то завжди в Україні буде панувати безкарність і буде втрачено віру в справедливість.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter