Як судова реформа вплине на кожного з нас
Дата та час події:
17 Жовтня 2016, 12:31
Democracy Reporting International (DRI) та Координатор проектів ОБСЄ в Україні запрошують членів Конституційної Комісії та Ради з питань судової реформи, суддів, народних депутатів України, міжнародних експертів, громадських активістів та представників ЗМІ обговорити, як судова реформа вплине на громадян та суддів в процесі та після впровадження змін, які проблеми пов’язані з ним та які кроки необхідні для забезпечення успіху реформи. Судді, практикуючі юристи та громадські активісти зі Львова, Одеси та Харкова долучаться до дискусії по телемосту.
Форум відбудеться 17 жовтня о 13:30 за адресою: вулиця Мечникова, 2 в бізнес-центрі “Парус”.
Загальна інформація:
30 вересня 2016 року набула чинності довгоочікувана реформа судової системи, прийнята в червні цього року переважною більшістю народних депутатів. Зміни до Конституції та новий Закон “Про судоустрій та статус суддів” сприятимуть створенню професійної та гідної довіри судової системи, суттєво зменшуючи можливість політичного втручання в судочинство, обмежуючи суддівський імунітет та впроваджуючи антикорупційні запобіжники і відкритий процес конкурсного відбору суддів. Зміни до Конституції були підтримані європейськими та міжнародними партнерами України та повинні сприяти встановленню в країні європейських цінностей та стандартів.
Законопроекти про нову Вищу раду правосуддя та Конституційний Суд, що впроваджують подальші етапи судової реформи, очікують на прийняття парламентом, проте деякі критики вказують на нерішучість певних заходів, передбачених цими законопроектами. Очікується внесення змін до законів про прокуратуру та адвокатуру, прийняття оновленого процесуального законодавства, що впроваджуватиме нові стандарти розгляду справ, які стануть предметом ще більших дебатів у колах експертів та громадських активістів. Певно, дискусія про судову реформу в Україні ще ніколи не була такою жвавою.
Найскладніші проблеми залишаються незмінними: як забезпечити впровадження реформи, що захищатиме незалежність та самоврядування у судовій системі, але не дозволить огидним практикам корупції, сервільності та непотизму процвітати навіть тоді, коли проголошені європейські стандарти та верховенство права? Чи зможуть законотворці, професійні правники та громадянське суспільство мобілізуватися для ефективної протидії цим явищам?
При перезавантаженні судової системи постають також інші питання: яким повинен бути масштаб і темп впровадження реформ? Наскільки ми підготовлені до них і що треба зробити, щоб їх імплементація була безперешкодною та дієвою? Чи вдасться Верховному Суду України заблокувати деякі зміни? Чого слід очікувати людям і що ще вони можуть зробити, щоб у повній мірі скористатися результатами реформ?
Програма
13:00 – 13:30 Реєстрація та кава/ чай
13:30 – 14:00 Вступне слово
- Вайдотас Верба, координатор проектів ОБСЄ в Україні
- Х’юг Мінгареллі, голова Делегації ЄС в Україні (tbc)
- Богдан Нагайло, представник Democracy Reporting International в Україні
- Д-р Ернст Райхель, Посол Німеччини в Україні (tbc)
14:00 – 15:40 Секція 1: Судова реформа – суддям
14:00 – 14:05 Регіональний погляд на реформу (демонстрація відео-опитування)
14:05 – 14:50 Модерована дискусія з панелістами
14:50 – 15:40 Питання та відповіді – під керівництвом модератора (окрема, дискусія наживо з учасниками зі Львова, Одеси та Харкова)
Оновлена Конституція передбачає порівняно м’яку процедуру “перезавантаження”, що включає оцінювання та відкритий конкурс, що мають на меті суттєві зміни до судової сфери. Буде створено два нові вищі суди – антикорупційний та з питань інтелектуальної власності. Із приблизно 8000 суддів в усій країні вже майже 1000 пішли у відставку або припинили повноваження, через що деякі суди першої інстанції не функціонують. Конкурси на зайняття суддівських посад, в тому числі у Верховному Суді, стають відкритими для правників-практиків та науковців, як місцевих, так і закордонних. Нова система оцінювання повинна забезпечити відбір суддів на основі особистих, соціальних та професійних компетенцій, етичності та доброчесності. Чи зможуть ці зміни ефективно сприяти формуванню більш незалежного та якісного судочинства і забезпечити довіру громадськості до нових судів та суддів?
Основні питання:
Новий статус суддів, нові критерії оцінювання, відкриті конкурси: чи переможуть найкращі? Що за якості повинен мати суддя, як їх можна виміряти і які додаткові тести найкраще впроваджувати? Що слід робити для забезпечення якомога більш продуктивної співпраці між “старими” та “новими” суддями? Чи існує оптимальна пропорція між досвідченими та новими суддями, що сприятиме впровадженню кращих практик в судах? Чи встановлює реформа гарантії справжньої незалежності суддів? Як впровадити та підтримувати нульову толерантність до корупції в судовій системі, разом із тим забезпечуючи громадську повагу до суду? Які основні проблеми перехідного періоду реформ та як вирішити проблему тимчасової нестачі суддівських кадрів? Якими є потенційні переваги нових дисциплінарних процедур і чи допоможуть вони очистити суддівський корпус? Яких законів та практичних змін не вистачає для успішного проведення реформи?
Панелісти:
- Ігор Бенедисюк, голова Вищої ради юстиції
- Михайло Жернаков, член правління, провідний експерт групи з судової реформи Реанімаційного пакету реформ
- Андрій Козлов, провідний юридичний радник DRI, спостерігач при Конституційній Комісії України
- Станіслав Щотка, член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, cекретар кваліфікаційної палати
- Оксана Сироїд, заступник голови Верховної Ради України
- Олексій Філатов, заступник голови Адміністрації Президента, голова Робочої групи з питань правосуддя Конституційної Комісії, координатор Ради з питань судової реформи
Модерація: Ілона Довгань, журналіст, ICTV
15:40 – 17:20 Секція 2: Судова реформа – громадянам
15:40 – 15:45 Регіональний погляд на реформу (демонстрація відео-опитування)
15:45 – 16:30 Модерована дискусія з панелістами
16:30 – 17:20 Питання та відповіді – під керівництвом модератора (зокрема, дискусія наживо з учасниками зі Львова, Одеси та Харкова)
Конституційні зміни та подальші зміни до законодавства мають багато аспектів, мати справу з якими рано чи пізно доведеться кожному громадянину. Основна мета реформи полягає в тому, щоб судова система могла задовольнити очікування суспільства щодо права на правосуддя та справедливий суд. Чи зможуть впроваджувані реформи досягти цього? Що стосується громадського контролю, поважні громадяни зможуть стати членами Громадської ради доброчесності (ГРД), що допомагатиме Вищій кваліфікаційній комісії суддів України перевіряти майновий стан та стиль життя суддів під час процесу відбору. Кожен матиме право подати скаргу проти судді та брати участь у дисциплінарному провадженні за нею, яке здійснюватиме Вища рада правосуддя. Кожен матиме абсолютно нове право подавати конституційну скаргу щодо можливої невідповідності закону Конституції після вичерпання інших національних засобів правового захисту. З іншого боку, поступово лише адвокати – за деякими винятками – зможуть представляти інших осіб в судовому процесі; перелік випадків, коли особа зможе обрати представником в суді не адвоката, буде скорочено.
Основні питання:
Чи варто людям очікувати якихось суттєвих змін вже незабаром? Які нові механізми контролю суддів та судової системи матиме громадянське суспільство? Що ще може зробити громадянське суспільство для забезпечення успіху реформи? Чи доведеться громадянському суспільству і надалі самостійно боротися проти корумпованих кандидатів на посаду судді та суддів? Якою мірою Громадська рада доброчесності зможе запобігти проходженню корумпованих кандидатів у судову систему? Чи повинні повноваження ГРД виходити за рамки цієї функції, і якщо так, то в яких випадках? Чи забезпечено належний баланс між особистими інтересами скаржника та пріоритетним інтересом громадськості щодо захисту правосуддя у новому дисциплінарному провадженні? Чи є новітнє запровадження конституційної скарги належною даниною правам людини, стандартам ЄСПЛ та найкращим міжнародним практикам? Як нові виключні права адвокатів на представництво в суді вплинуть на право на справедливий суд, чи залишиться правова допомога доступною для людей?
Панелісти
- Олександр Водянніков, національний радник з правових питань Координатора проектів ОБСЄ в Україні ·
- Костянтин Красовський, голова департаменту з правової політики Адміністрації Президента
- Роман Куйбіда, заступник голови правління Центру політико-правових реформ, провідний експерт групи з судової реформи Реанімаційного пакету реформ ·
- Валентина Симоненко, голова Ради суддів України, суддя Верховного Суду
- Олександр Прокопенко, суддя Верховного Суду
Модерація: Іванна Кобернік, журналіст
17:20 – 17:30 Заключні виступи
17:30 – 18:00 Фуршет
Громадський форум організований Democracy Reporting International (DRI) в рамках проекту “Вихід за межі Києва: посилення регіональних суб’єктів змін для сприяння ключовим політичним реформам”, що впроваджується DRI у співпраці з Інститутом міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Проект фінансується Міністерством закордонних справ Німеччини.