У Казахстані скасували смертну кару
Влада Казахастану скасувала смертну кару та приєдналася до міжнародного протоколу, що означає повну відмову від цього виду покарання.
Про це повідомили на сторінці Amnesty International.
Мораторій на смертну кару в Казахстані почав діяти у 2003 році. Розстріляти людину до цього могли за низку статей, пов’язаних з тероризмом, та військові злочини. З 1997 до 2001 року в Казахстані стратили 150 людей, а доля ще 89 досі залишається невідомою.
Засуджені до розстрілу могли просити про помилування тільки в разі скасування мораторію. Стратити в країні не могли лише тих, хто скоїв злочин неповнолітнім, або пенсіонерів. Досі смертну кару закріплено в конституції країни статтею 15.
Казахстанські суди припинили ухвалювати смертні вироки у 2004 році, однак зробили виняток щодо обвинуваченого в теракті 2016 року в Алмати. Тоді 29-річний Руслан Кулекбаєв убив дев’ятьох людей, і наразі він залишається єдиним засудженим до смертної кари в країні.
Нагадаємо, що в сучасному світі смертна кара в багатьох країнах скасована на законодавчому рівні або не використовується. Торік правозахисники зафіксували найменшу кількість страт за 10 років.
Однак найвищу міру покарання досі використовують, наприклад, у сусідній Білорусі. Остання відома страта відбулася там у грудні минулого року. Розстріляти в країні можуть тільки чоловіків, які скоїли злочин після настання 18-річного віку і не досягли до моменту ухвалення вироку 65 років. Родичам засуджених до смертної кари не повідомляють про день розстрілу, не надають останнього побачення перед стратою і не видають тіла для поховання.