Прокуратура АРК відреагувала на вирок у бахчисарайській справі “Хізб ут-Тахрір”
Прокуратура Автономної Республіки Крим та Севастополя називає вирок фігурантам бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір” черговим доказом релігійних переслідувань у Криму, через що порушили кримінальне провадження.
Про це повідомила пресслужба відомства на своєму телеграм-каналі.
“Прокуратура АР Крим та Севастополя здійснює процесуальне керівництво в кримінальному провадженні за фактами незаконного переслідування кримських татар на території тимчасово окупованого півострова Крим (ч. 1 ст. 146, ч. 2 ст. 146, ч. 2 ст. 162 КК України)”, – мовиться в повідомленні.
Прокуратура АР Крим та Севастополя повідомила про підозру старшому слідчому слідчого відділу Управління ФСБ Росії в Криму. Також у межах кримінального провадження правоохоронці збирають докази причетності інших працівників російських правоохоронних органів до незаконних переслідувань громадян України в Криму.
“Справи “Хізб ут-Тахрір” є прикладом того, як держава-окупант використовує систему кримінального правосуддя в політичних цілях, реалізуючи політику переслідування кримчан за релігійними ознаками. Мета чергової хвилі репресій – дискредитувати представників корінного народу Криму, виставивши їх терористами, залякати населення півострова для придушення свободи слова і свободи релігії”, – йдеться в повідомленні.
Як відомо, 16 вересня Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону оголосив вирок затриманим у межах цієї справи кримським татарам. Так, Марлену Асанову присудили 19 років колонії суворого режиму, Мемету Бєлялову – 18, Тимуру Ібрагімову – 17 років, Сейрану Салієву – 16, Серверу Мустафаєву – 14, Серверу Зекір’яєву – 13, Едему Смаїлову – 13. Ернеса Аметова визнано невинуватим і звільнено в залі суду.
Адвокат громадян України Олексій Ладін повідомив, що цього дня судове засідання тривало з 10-ї години ранку до 21:00 з перервою на обід. За його словами, підзахисним, які є мусульманами, на обід у СІЗО запропонували свинину, через що вони лишилися голодними.
Вирок російського суду для громадських журналістів Сервера Мустафаєва, Тимура Ібрагімова, Марлена Асанова та Сейрана Салієва засудила Національна спілка журналістів України.
Тим часом у Мінреінтеграції повідомили, що домагатимуться посилення санкцій проти Росії через незаконні вироки для кримських татар. Раніше також МЗС України закликало міжнародну спільноту відреагувати на рішення російського суду, посилити тиск на Росію, зокрема за допомогою запровадження санкцій.
Скасувати вирок та звільнити політв’язнів Росію закликав також Європейський Союз. У заяві офіційного представника зовнішньополітичної служби ЄС Петера Стано йдеться, що Євросоюз не визнає використання російського законодавства в тимчасово окупованому Криму і Севастополі, оскільки це незаконно згідно з міжнародним правом, як і передання громадян України з Криму до судів у Росії.
Нагадаємо, у жовтні 2017 року російські силовики заарештували шістьох жителів Бахчисарая. Це Тимур Ібрагімов, Марлен Асанов, Мемет Бєлялов, Сейран Салієв, Сервер Зекір’яєв і Ернес Аметов. ФСБ звинувачує їх в участі в забороненій у Росії та окупованому нею Криму організації “Хізб ут-Тахрір”.
21 травня 2018 року в Криму затримали координатора “Кримської солідарності” Сервера Мустафаєва і жителя села Долинне Бахчисарайського району Едема Смаїлова. Звинувачення проти них долучили до бахчисарайської справи “Хізб ут-Тахрір”.
За даними коаліції громадських організацій, які опікуються звільненням політв’язнів, Росія незаконно утримує щонайменше 100 громадян України. 78 із них – кримські татари.