Записка, пігулки та жінка-свідок: речник МВС розповів подробиці слідства щодо смерті Кучапіна
Точну причину смерті керівника організації “Дім милосердя” Олексія Кучапіна можна буде встановити після завершення комплексної судово-медичної експертизи, яка триватиме ще кілька днів.
Про це директор департаменту комунікації МВС Артем Шевченко повідомив сьогодні учасникам акції під будівлею МВС, передає кореспондентка видання ZMINA.
“Після розтину чітко визначити причину смерті неможливо, оскільки тіло було в стані сильного гнилісного розкладу”, – зазначив Шевченко.
Наразі, за його словами, проводяться, зокрема, гістологічна та фармакологічна експертизи. Адже у квартирі були знайдені пігулки, і потрібно, щоб фармакологічна експертиза чітко сказала, який склад цих пігулок, як вони впливають на організм, чи вживав їх загиблий і в якій дозі.
“Слідство зробило всю роботу у квартирі для того, щоб мати інформацію для подальших експертних досліджень, і слідству не потрібен сам диван як речовий доказ, а потрібні ті хімічні змиви, які експерти взяли з нього. Тож, що далі робити зі своїм майном, вирішував власник квартири”, – повідомив Шевченко на запитання активістів, чому викинули диван.
Він розповів, що наразі провадження в справі Кучапіна має кваліфікацію за статтею 115 з позначкою “самогубство” і його розслідують слідчі Деснянського району Києва.
На користь версії про самогубство може свідчити знайдена у квартирі записка.
“Слідство мене не уповноважувало цитувати записку. Але за змістом він пише, що попереднє його життя було нехорошим, неправедним, потім він змінився, але останнім часом йому знову не вдалося бути хорошою людиною. А завершення записки, на первинну думку слідства, можна трактувати як прощання з цим світом”, – розказав Шевченко.
Але психологічна та графологічна експертизи мають встановити точно, чи писав цю записку Кучапін і чи є вона передсмертною.
Шевченко також повідомив, що Олексій Кучапін мав у 2002 та 2004 роках судимості за крадіжки.
У поліції також наразі немає записаних під протокол відомостей про погрози Кучапіну. Скарги про погрози від самого Кучапіна до будь-яких правоохоронних органів також раніше не надходили.
“Якщо хтось має, що сказати з цього приводу, повідомте про це слідству Деснянського району. Публічні заяви про погрози потрібно покласти на протокол допиту”, – закликав Шевченко.
Він також повідомив, що свідком, який надав інформацію поліції про останній день Кучапіна, була жінка, що, за її словами, перебувала з ним в орендованій квартирі в день його зникнення:
“Вона розповіла, як він опинився в цій орендованій квартирі й що він там робив. Ці свідчення є в справі, і з ними може бути ознайомлена родина”.
Нагадаємо, тіло засновника громадської організації “Дім милосердя” Олексія Кучапіна знайшли 22 липня в орендованій квартирі в Деснянському районі Києва через кілька днів пошуків. 16 липня він пішов з дому і не виходив на зв’язок.
Активіст допомагав безпритульним та літнім людям у складних обставинах. Після зникнення активіста його знайомі, зокрема отець Захарія Керстюк та фотограф Олександр Чекменьов, заявляли, що Кучапін отримував погрози через свою діяльність, у тому числі від співробітників поліції. Також у соціальних мережах писали, що Кучапін останнім часом працював над допомогою жертвам чорних рієлторів і торговців людьми, зокрема неповнолітнім, яких втягнули в заняття проституцією.
22 липня в поліції заявили, що ознак насильницької смерті на тілі загиблого немає і, за попередніми даними, це природна смерть.
Однак знайомі та активісти висловлювали сумніви в цій версії. Адже біля сміттєвих баків у дворі будинку виявили закривавлений диван, який винесли з квартири, де знайшли тіло.
23 липня поліція повідомила, що у квартирі разом з тілом знайшли записку та 11 пігулок білого кольору. Також у поліції стверджують, що плями на дивані – це сліди розкладання трупа, адже тіло “п’ять днів пролежало на спеці +25 градусів”.
Увечері 23 липня громадська організація “Дім милосердя Київ”, заступницею директора якої є дружина Кучапіна Олена, зробила заяву про те, що довіряє висновкам слідства і не вважає, що активіста вбили.
В організації також закликали “поставитись із розумінням до людського суму і не розпитувати родину та близьких про обставини трагедії”.
24 липня активісти влаштували акцію з вимогами опрацювати версію про вбивство Кучапіна, провести ретельну хімічну експертизу, перевірити інформацію щодо погроз, які, за словами його знайомих, Кучапін отримував протягом останніх місяців.
До них вийшов заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко і заявив, що слідство враховуватиме всі обставини навколо смерті голови громадської організації “Дім милосердя” Олексія Кучапіна і розглядатиме всі версії.