В Україні розроблять нову програму з протидії домашньому і гендерно зумовленому насильству: які заходи передбачать
Міністерство соціальної політики у 2025 році розпочинає роботу над розробленням державної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на 2026–2030 роки. Серед запланованих заходів – впровадження корекційних програм для тих, хто відчуває неконтрольовану агресію внаслідок війни.
Про це в міністерстві повідомили у відповідь на запит ZMINA.

Корекційні програми для людей з неконтрольованою агресією
Державна програма запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на 2026–2030 роки, як і попередня програма до 2025 року, охоплюватиме заходи з координації політики запобігання, реагування на випадки домашнього насильства та насильства за ознакою статі, захисту потерпілих, притягнення кривдників до відповідальності, підвищення компетенції фахівців, які працюють у цій сфері, зазначили в Міністерстві соціальної політики.
Передбачається внесення до програми заходів щодо:
- удосконалення механізмів запобігання та протидії насильству за ознакою статі з використанням цифрових технологій, сексуальному насильству, сексуальним домаганням на роботі та в публічному просторі;
- цифровізації процесів збору та обміну даними між органами, які працюють у сфері запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі;
- впровадження корекційних програм для осіб, які відчувають неконтрольовану агресію, пов’язану з травматичним досвідом війни.
“У травні 2025 року заплановано оціночний візит в Україну групи експертів із протидії насильству щодо жінок та домашньому насильству (GREVIO), які будуть здійснювати оцінку імплементації Стамбульської конвенції. Рекомендації GREVIO також будуть враховані у державній програмі”, – повідомили в Міністерстві соціальної політики.
Зазначається, що проєкт держпрограми обговорюватиметься під час стратегічних сесій за участю органів державної влади, міжнародних організацій і громадських об’єднань та буде підтриманий Фондом народонаселення ООН.
Які заходи передбачено в дорожній карті для вступу до ЄС
У вересні 2024 року відбулася двостороння зустріч України та Єврокомісії в межах здійснення офіційного скринінгу відповідності законодавства України праву ЄС за темою “Гендерна рівність. Насильство стосовно жінок” переговорного розділу 23 “Верховенство права та основоположні права та свободи”.
Як повідомили в Мінсоцполітики, за результатами офіційного оцінювання стану імплементації актів права ЄС у законодавство України до проєкту дорожньої карти за сферою “Верховенство права та основоположні права та свободи” внесено низку заходів.
Зокрема, розроблення та ухвалення закону, спрямованого на імплементацію норм Стамбульської конвенції та Директиви 2024/1385, яким встановлюється відповідальність за переслідування (сталкінг), за “каліцтво жіночих статевих органів”, примушування або схиляння до таких дій та вдосконалюється механізм притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства.
Також – розроблення та імплементація Державної соціальної програми запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі до 2030 року з метою:
- забезпечити безперешкодний доступ до спеціалізованих служб підтримки та отримання комплексної допомоги для постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі;
- підвищити рівень професійної компетентності органів правопорядку щодо протидії домашньому насильству, притягнення до відповідальності кривдників;
- формування в суспільстві нульової толерантності до насильства відповідно до Директиви 2024/1385.
Зміни в законодавстві щодо боротьби з домашнім насильством
У Мінсоцполітики нагадали про нещодавні зміни в законодавстві, які стосуються боротьби з домашнім та гендерно зумовленим насильством. Зокрема, у грудні 2024 року набув чинності євроінтеграційний закон № 3733-IX щодо змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Стамбульської конвенції.

Закон передбачає такі зміни:
- Відокремлено в нову самостійну норму склад правопорушення, пов’язаного з насильством за ознакою статі, а також порушення щодо невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце тимчасового перебування.
- Окремою статтею визначено сексуальне домагання. Тепер воно розмежовується зі статтею “сексуальне насильство”. Визначення “сексуальне домагання” доповнено діями з використанням електронних комунікацій.
- Змінено термін накладання адміністративного стягнення за домашнє насильство та насильство за ознакою статі. Це сприятиме забезпеченню належного судочинства та невідворотності правосуддя.
- Діти – свідки правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством та насильством за ознакою статі, визнаються потерпілими.
Закон № 4073-IX, який розробило Мінсоцполітики, запровадив зміни до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення механізму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі:
- до переліку спеціалізованих служб для потерпілих внесено центри захисту дитини (зокрема, за моделлю “Барнахус”);
- оцінювання ризиків проводять і поліцейські, і працівники спеціалізованих служб, що запобіжить повторним випадкам насильства;
- не допускаються обов’язкові альтернативні процеси з вирішення спорів щодо всіх форм насильства та не встановлюється строк для примирення подружжя під час розірвання шлюбу.
Раніше ZMINA писала, що на профілактичному обліку в Нацполіції на кінець лютого перебувала 102 161 людина, яка вчинила домашнє насильство. За перші два місяці 2025 року поліціянти задокументували майже 18 тисяч таких адмінправопорушень.
Також ZMINA повідомляла, що у 2024 році в Україні запровадили 133 сервіси, які надають допомогу постраждалим від домашнього та гендерно зумовленого насильства. Загалом діють понад 1100 спеціалізованих служб для протидії насильству.