Україна поступово покращує підтримку дітей в окупації у доступі до української освіти – Альменда

Дата: 09 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Центр громадянської просвіти “Альменда” відзначив позитивні зміни у державній політиці 2024 року щодо збереження української ідентичності дітей та молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ), зокрема у сфері доступу до вищої та середньої освіти.

Про це йдеться в огляді Кримської правозахисної організації. 

Наказ Міносвіти №714 заборонив відраховувати учнів з ТОТ, а також тих, щодо яких відсутня інформація про місце перебування. Водночас наказ №1276 дозволив застосовувати педагогічний патронаж для осіб, що проживають на ТОТ.

Суттєві зміни торкнулися вступної кампанії-2024. Для абітурієнтів з ТОТ встановлено три вступних випробування та передбачено спеціальні умови вступу для здобуття ступеня магістра, зокрема можливість навчання за бюджетні кошти.

Міністерство освіти і науки України спільно з Офісом уповноваженого Верховної Ради з прав людини створили робочі групи для розробки двох концептуальних документів. Йдеться про проєкти концепцій щодо доступу до освіти та забезпечення доступності повної загальної середньої освіти для осіб з ТОТ.

2025 року планують затвердити ці концепції та внести відповідні зміни до нормативно-правових актів. Серед запланованих нововведень:

  • можливість обрати зручний та безпечний формат навчання;
  • повноцінне дистанційне навчання;
  • вивчення українознавчого компонента;
  • складання випробувань для отримання українського освітнього документа.

Альменда нагадує, що досі лишаються невирішеними питання вступу осіб з ТОТ без українських документів до закладів фахової передвищої та вищої освіти. Потребує оновлення і порядок прийому до закладів вищої та фахової передвищої освіти, адже свою актуальність втратив “Порядок прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на територіях, де неможливо забезпечити виконання стандартів освіти України та/або стабільний освітній процес у звʼязку із його непридатністю до подолання викликів, повʼязаних із повномасштабним вторгненням)”.

Кримська правозахисна організація також розробила Рекомендації щодо політики реінтеграції дітей та молоді, які перебували в окупації, які ґрунтуються на принципах перехідного правосуддя та можуть сприяти зміцненню соціальної згуртованості та національної стійкості українського суспільства. 

Читайте також: Номер не відповідає, але я тебе чую: лист однолітці в окупації від 10-класниці з Харківщини

Нагадаємо, 24 жовтня 2024 року низка експертів констатувала, що співпраця між владою та громадськими організаціями покращилась у сфері захисту прав дітей на ТОТ, проте українській владі досі не вдалось усунути низку бар’єрів для забезпечення доступу до освіти.

Напередодні виконувачка обов’язків Представника Президента України в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі Ольга Куришко висловила переконання, що важливо знайти нові механізми для забезпечення доступу до освіти молоді з окупації, оскільки через російські обмеження на виїзд у 2024 році, до прикладу, з Криму в українські університети лише 50 абітурієнтів змогли вступити.

Читайте також: Міносвіти шукає рішення щодо механізму підтвердження знань та навичок, здобутих у закладах вищої освіти в окупації

Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік. 

Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Верховну Раду запровадити адміністративну (позасудову) процедуру визнання актів цивільного стану, які відбулися в окупації.

Передусім ідеться про акти народження, смерті, укладання та розірвання шлюбу. Нині запроваджено спрощену судову процедуру розгляду справ про народження та смерть, що відбулися на окупованих територіях. Проте цього не досить для забезпечення можливості зареєструвати акти цивільного стану, що відбулися на ТОТ, особливо після початку широкомасштабної збройної агресії.

До прикладу, станом на кінець вересня 2023 року лише близько п’яти тисяч дітей з ТОТ отримали свідоцтво про народження державного зразка в судовому порядку. У парламенті зареєстровано урядовий проєкт закону № 9069, який передбачає запровадження адміністративної процедури визнання актів цивільного стану, що відбулися на ТОТ. Однак його досі не розглянув профільний парламентський комітет. Ухвалення цього законопроєкту дасть змогу тим, хто вимушено залишався в окупації, отримати документи державного зразка та забезпечить їм доступ до реалізації своїх прав.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter