Громадськість вимагає від влади не спекулювати на питанні будівництва Національного військового кладовища
Військовослужбовці Збройних сил України, родичі загиблих бійців та бійчинь, представники українського громадянського суспільства та медіаспільноти вимагають від президента Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та очільниці Мінветеранів Наталії Калмикової провести відкритий конкурс на розроблення проєкту та будівництво Національного військового меморіального кладовища (НВМК). Посадовців також закликають припинити “неорадянські практики кулуарного ухвалення рішень”, пов’язаних з НВМК.
Відкритого листа опублікували на сайті “Української правди”.
Створення загальнодержавного військового кладовища в Україні обговорюють із 2011 року, втім лише після початку російської агресії у 2014-му це питання актуалізували. У 2015-му облаштування зафіксували в урядовому плані до 2020 року, і згодом цей пункт перейшов уже до плану на 2025 рік.
Спочатку посадовці припускали, що меморіал може з’явитися поряд з Національним заповідником “Биківнянські могили” в Києві, а не за містом. Втім, у підсумку обрали територію в Київській області. Рішення уряду обурило місцевих мешканців, які почали виходити на протести, щоб зберегти ліс. Щодо останнього, то це серйозна екологічна проблема для України.
Посадовці спростовували побоювання місцевих, а деякі публічні особи почали пов’язувати протести з російськими ІПСО. Спекуляції щодо невдоволення протестувальників продовжили й у публічних комунікаціях відомств.
Побоювання мешканців щодо екології підтвердили фахівці, а процес будівництва стали супроводжувати публічні корупційні скандали. До прикладу, граніт постачатиме компанія підсанкційного бізнесмена, а переможці конкурсу на будівництво, як з’ясували журналісти, разом подорожували за кордон до участі в тендері.
Ба більше, компанію – переможця конкурсу на будівництво створили через день після оголошення конкурсу.
Автори звернення до Зеленського, Шмигаля та Калмикової звертають увагу, що поспіх в укладанні договорів на будівництво посадовці пояснюють нібито піклуванням про почуття рідних загиблих військових.
“Ми просимо відповідальних осіб не прикривати непрозорі процедури горем родин, адже це ще більше підриває довіру суспільства до влади в часи, коли нам усім потрібно єднатися, щоб здолати одвічного ворога. Не позбавляйте українське суспільство історичного шансу якісно продумати й осмислити вигляд Національного військового меморіального кладовища”, – закликають підписанти.
Як приклад відкрито конкурсу на побудову меморіального кладовища автори звернення, між іншим, загадали Львів. ZMINA розповідала, що там переможцями конкурсу на меморіал Героїв України стали архітектори з Хмельницького.
Серед тих, хто підписав звернення, є журналісти, активісти, архітектори, письменники, військові, рідні полеглих, ветерани, художники, колишні бранці Кремля та спортсмени.
Нагадаємо, що ZMINA детально розповідала, як родичам загиблих українських військових посадовці спочатку обіцяли створити меморіальне кладовище в Биківні, але передумали.
Фотографія обкладинки: Юлія Сергеєва